Өздерін топ басшысының бағалауы
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
Сабақтың тақырыбы
Өткенді пысықтау.
Сабақтың түрі
Топтық жұмыс түріндегі сабақ.
Сабақтың әдістері
Сұрақ-жауап, іздену, логикалық тапсырмалар.
Көрнекіліктер
Оқулық, интерактивті тақта, фигуралар және т.б.
Сабақтың мақсаты
- Өткен тараудағы есептерді қайталау арқылы білімді тиянақтау.
- Есептеуде ауызша және жазбаша тәсілдерді қолдану, логикалық ойлауды дамыту.
- Тапқырлық пен шапшаңдыққа баулу, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың барысы
Төмендегі жоспар сабақтың кезеңдерін минуттық бөлініспен, тапсырмалардың мазмұнымен және бағалау түрлерімен бірге ұсынады.
1) Ұйымдастыру кезеңі
5 минут- Оқушыларды асық түстері арқылы топтарға бөлу.
- Әр топ мүшелері өз міндеттерін бөлісіп, нақтылау.
- Бағалау парақтарын тарату.
2) Психологиялық дайындық
2 минутМақсатымыз — білім алу.
Міндетіміз — еңбектену.
Еңбек етіп топтаса,
«5»-ке қол жеткізу.
3) Өткен сабақты пысықтау
5 минутОқушылар өз тобының асық түсіне сәйкес белгіленген сұрақтарға жауап береді:
-
Ақ асық
Ақ дөңгелек сұрақтары
-
Қызыл асық
Қызыл бесбұрыш сұрақтары
-
Жасыл асық
Жасыл үшбұрыш сұрақтары
4) Логикалық тапсырмалар
6 минутҮш топқа парақшаға жазылған тапсырмалар таратылады. Тапсырмалар топпен бірлесе отырып шешіледі.
1-топ: «Жыл қайыру» есебі
— Нешедесің? — деді ақсақалға жігіт ағасы.
— 4 жылқы, тоқтымын, — деді Тәттімбет күйші.
Тәттімбет неше жаста?
Жауабы
Тәттімбет «4 жылқы» деу арқылы өзіне төрт мүшел толғанын, ал «тоқты» деу арқылы тағы 2 жас қосуды меңзейді: 49 + 2 = 51.
2-топ: «Бәрін бірге ойлап қой» есебі
Түйе, бота маң басқан,
Төрт аяғын тең басқан.
Шұнақ құлақ бес ешкі,
Қос-қос лақты қос ешкі,
Төрт қозылы екі қой,
Бәрін бірге ойлап қой.
Есеп «Қырық бір түйір құмалақ, өтірік айтпай, шынын айт» деген түйіндеумен аяқталады. Бұл қазақ даласында құмалақшының да өз есебі болып, құрмет пен сенімге ие болғанын аңғартады.
Жауабы
19 бас мал.
3-топ: «Үнді шайы» есебі
Сәске кез болатын. Анам кесеге шайды толтырып қоя салды. Кенже інім қолындағы қантын сол кесеге түсіріп алды. Алайда қант қүп-құрғақ күйінде қалды. Неліктен?
«Бұта түбі — кеуегі, кеуегінде — көжегі» деген тіркес есептің шешімі таныс нәрседен басталатынын меңзейді.
Жауабы
Қант сұйық шайға емес, құрғақ шайдың үстіне түскен.
Бағалау: топтар бір-бірін өзара бағалайды.
5) Сергіту сәті
2 минутЕркін ұста денеңді,
Тарсылдатпай еденді.
Орнымыздан тұрып ап,
Жүгірейік бір уақ.
1, 2, 3 — біз есепке салдық күш.
Артық десе — қосамыз,
Кем десе — аламыз,
Есе артық десе — көбейтеміз,
Есе кем десе — бөлеміз.
Бір, екі, үш.
6) Оқулықпен жұмыс
5 минутҮш топқа есептер бөліп беріледі:
- №5. Бос орынға тиісті санды қой.
- №6. Тез есепте.
- №7. Есепті оқы: шешуін және жауабын жаз.
- №9, №10. Топ басшысы бағалайды.
7) Жұптық тапсырма
5 минут1-топ
Қабырғасының ұзындығы 4 см болатын шаршының периметрін тап.
2-топ
Периметрі 24 см, 32 см, 28 см болатын шаршының қабырғасының ұзындығын тап.
3-топ
Екі қабырғасы тең үшбұрыштың периметрі 22 см. Үшінші қабырғасы 6 см. Үшбұрыштың тең қабырғаларының ұзындығын тап.
Бағалау: жұптар бір-бірін өзара бағалайды.
8) Өзіндік жұмыс
7 минутМақал-мәтелдердің мағынасын түсіндір, меңгер және осыған байланысты есептер құрастыр.
3 санына байланысты
- Досыңды үш күн сынама, үш жыл сына.
- Жұмысқа үш жылда үйренеді, жалқаулыққа үш күнде үйренеді.
- Ат баспаймын деген жерін үш басады.
Үлгі
3 + 3 = 6
33 + 33 = 66
3 × 33 = 99
т.с.с.
4 санына байланысты
- Төрт кісіге шай құйғанша, төртпен бірге қос айда.
- Төрт аяқты жылқы да сүрінеді.
- Төрт аяғы тең жорға сүрінерде де саспайды.
8 санына байланысты
- Дос сегіз болса, дұшпан сегіз.
- Жаманның аяғы сегіз: бірі шалмаса, бірі шалады.
- Санақ санамай сегіз деме, сынап-сыналамай дос деме.
Бағалау: өзін-өзі бағалау әдісі.
9) Ойын: «Мен қай фигурамын?»
3 минутФигураның атауын айтпай-ақ, сипаттамасы бойынша тап:
Төрт қабырғасы бар, төрт бұрышы бар. Қарама-қарсы қабырғалары тең.
(тік емес төртбұрыш)
Төрт бұрышы бар: екі бұрышы доғал, екі бұрышы сүйір. Төрт қабырғасы бар.
(тік емес төртбұрыш)
Бір бұрышы тік, екі бұрышы сүйір. Үш қабырғасы бар.
(үшбұрыш)
Төрт қабырғасы бар. Барлық қабырғалары тең. Төрт тік бұрышы бар.
(шаршы)
Бағалау: мұғалімнің бағалауы.
Қорытындылау
5 минут- Әр топ өз мүшелерін бағалайды.
- Мұғалім бағалауымен қорытынды жасалып, сабақ аяқталады.
- Әр оқушы өз көңіл күйі мен қатысуын тақта бетіне стикер арқылы көрсетеді.