Деңгейлік тапсырмалар. Есептер шығару
«Тармақталған алгоритмдер»
Автор
Кадырова Светлана Сабитқызы
Мекенжайы
Жуалы ауданы, Жамбыл облысы, Б.Момышұлы ауылы
Білім беру ұйымы
№1 Г.Орджоникидзе атындағы мектеп-гимназиясы
Сабақтың тақырыбы
Тармақталған алгоритмдер
Болжамды нәтиже
Оқушылар лекцияда өткен тақырыптарды толық меңгеріп, оларды есеп шығаруда дұрыс қолдана алуы тиіс.
Сабақтың мақсаты
Білімділік
Тармақталу операторларының командаларын бағдарламада дұрыс қолдануды үйрету.
Дамытушылық
Оқушылардың логикалық ойлауын дамыту; компьютерлік сауаттылығын, сабаққа қызығушылығын, тапқырлығын және біліктілігін арттыру.
Тәрбиелік
Ұқыптылыққа, тазалыққа, жылдамдыққа, шыдамдылыққа және компьютерді мақсатқа сай дұрыс қолдану мәдениетіне тәрбиелеу.
Сабақтың сипаттамасы
Сабақтың типі
Пысықтау сабағы
Сабақтың түрі
Аралас сабақ
Сабақтың әдістері
- Компьютермен жұмыс
- Тест
- Сұрақ-жауап
- Ойын
- Деңгейлік тапсырмалар
Көрнекі құрал-жабдықтар
- Интерактивті тақта
- Бағалау кестесі
Сабақ жоспары
Уақыт бөлінісімен берілген кезеңдер төмендегідей.
-
I. Ұйымдастыру
2 минутСәлемдесу, түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
-
II. Үй тапсырмасын тексеру
6 минут«Мүсін» атты ойын-байқау. Қорытындылау.
-
III. Есептер шығару
12 минут- Компьютермен, тақтамен және дәптермен жұмыс (есептер шығару)
- Қорытындылау
- «Көл» ойыны
-
IV. Деңгейлік тапсырмалар
20 минут1-деңгей
Есепті Паскаль тіліне аудару.
2-деңгей
1-деңгейде берілген есептің бағдарламасын құрып, нәтижесін компьютерде көрсету.
-
V. Көзге жаттығу және тест
2 минут + жалғасы- Көзге жаттығу жасау (2 минут)
- 3-деңгей: электрондық оқулықтағы тест жұмысы
- Шығармашылық деңгей: электрондық оқулықтағы тапсырманы орындау
- Қорытындылау
-
VI. Қорытындылау және бағалау
2 минутСабақ нәтижесін бекіту, бағалау жүргізу.
-
VII. Үйге тапсырма
1 минутҮй тапсырмасын түсіндіру және беру.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
- Оқушылардың назарын сабаққа аударып, сабақтың тақырыбын хабарлау.
- Сабақтың барысымен таныстыру.
Үй тапсырмасын тексеру: «Мүсін» ойыны
Тақтада сызылған блок-схема бөліктерге бөлінеді. Әр бөлікке сұрақ жазылады. Оқушы сұраққа дұрыс жауап берсе, тиісті бөлік өз орнына орналастырылады. Әр оқушы бір сұраққа жауап береді. Әр дұрыс жауап 2 ұпаймен бағаланады.
Есеп
Төменде берілген есептің блок-схемасын құрастыру қажет. Бастапқы мәтінде есеп шарты толық көрсетілмеген: x + 2, x.
Ескерту: Есептің шартын нақтылау үшін өрнектің толық жазылуын (мысалы, қандай жағдайда x+2 қолданылады, ал қандай жағдайда x алынады) қосымша беру қажет.