Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау

Қысқа мерзімді жоспар

Пән
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы
Ы. Алтынсариннің «Қыпшақ Сейтқұл» әңгімесі
Мұғалім
Жұбаева Қ. Е.

Оқу мақсаттары

  • Көркем шығармадағы кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.
  • Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.

Сабақтың мақсаттары

  • Оқушылар әңгіме желісі бойынша кейіпкерлердің портретін жасайды және іс-әрекеті арқылы образын ашады.
  • Жақсы іс пен жаман істің ара-жігін ажыратады.
  • Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың басы

Мұғалім ыдыста тұрған өшіргіштердің түстеріне қарай оқушыларды 6 топқа бөледі және «Ақылдың 6 қалпағы» әдісін қолданады.

Тақырыпты ашу

Сабақ презентациясындағы бейнежазба көрсетіліп, оқушылар бейнематериал негізінде сабақ тақырыбына болжам жасайды.

  • Бейнежазбадан нені байқадыңдар?
  • Қандай көріністер естеріңде қалды?

Мұғалім сабақ мақсатымен таныстырады. Оқушылар мен мұғалім бірлесе отырып бағалау критерийлерін құрастырады.

Мұғалім аудиожазба арқылы Ы. Алтынсариннің «Қыпшақ Сейтқұл» әңгімесін тыңдатады.

Сабақтың ортасы

«Ақылдың 6 қалпағы» әдісі арқылы жұмыс бағыты

  • Әңгімені оқу, түсіну, мазмұндау және сұрақтарға жауап беру.
  • Болжау: әңгіменің идеясына болжам жасау.
  • Жағымды кейіпкердің образын жасау.
  • Жағымсыз әрекеттерді анықтау.
  • Шығармашылық тапсырмалар орындау.
  • Саралау: әр топтың жауабына сүйене отырып, шығарманы жинақтап қорыту.

Бағалау критерийлері (дескрипторлар)

  • Шығарманы түсінеді және мазмұндайды.
  • Әңгіменің идеясын анықтай алады.
  • Кейіпкерлердің образын жасай алады.
  • Тақырыпты дұрыс түсінеді.
  • Шығармашылық жұмыстар жүргізеді және қорытындыда өз тұжырымын топ жауаптарымен салыстырады.

Тапсырмалар

Тапсырма 1

Сөздік жұмыс

Шығармада сирек қолданылатын сөздердің мағынасын анықтап, синонимдік қатар құрыңыз.

Жәрмеңке

Қарауыл

Данышпан

Барымта

Дереу

Бақташы

Қолға түсу

Халық

Бейнет

Айырбас

Тапсырма 2

Құрылым және жоспар

Шығарманың жоспарын құрылымы бойынша дұрыс ретпен орналастырыңыз.

  1. 1-тармақ

    Сейтқұл әуелі мекен ететін бір орын іздеді.

  2. 2-тармақ

    Сейтқұл қолына кетпен алып, отыз үйлі кедейіне де кетпен беріп, жер тегістеп, егін егуге кірісті.

  3. 3-тармақ

    Бұлардың бір ауызға қарап, бірлігі бекіген халық екенін байқаған соң, малға қызыққан сырттағы көшпелі жұрт батып келе алмады.

  4. 4-тармақ

    Сейтқұлдың ағасы жұрттың малын ұрлап бай боламын деп жүріп, Қоңырат жағында қолға түседі. Кім екені де белгісіз біреу өлтіріп кетеді. Қалған мал-жаны «ұрының малы» деп Түркістан әкімдері тарапынан тәркіленеді. Сейтқұл жамағатын көп жылдар іздетіп, ақыры тауып, қасына алады.

Жұптық жұмыс

Оқушылар жұптасып, әңгіме мазмұны бойынша қысқа диалог құрады: кейіпкер әрекетіне баға береді, идея туралы пікір айтады және дәлел келтіреді.

Оқу мақсаттары
Сабақтың мақсаттары
Сабақтың барысы
Тапсырмалар