Балаларды сыпайылыққа тәрбиелеу

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

Тақырыбы: Пирамида құрастыру (үшбұрыш)

Білім беру саласы

Таным

Тарау

Қарапайым математика

Мақсаты

  • Білімділік: балаларға пирамида туралы түсінік беру, үшбұрышпен таныстыру және пішіндерден пирамида құрастыруға үйрету.
  • Дамытушылық: балалардың ойлау және есте сақтау қабілеттерін дамыту.
  • Тәрбиелік: ұйымшылдыққа және достыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі

Пирамида суреті, үшбұрыш пішіні.

Әдіс-тәсілдері

Көрсету, айту, түсіндіру.

Сөздік жұмыс

Пирамида

Билингвалды компонент: пішін — фигура

Сабақ барысы

Танымды ояту

Кіріспе кезең

а) «Шаттық шеңбері»

Балаларды шаттық шеңберіне тұрғызып, күнмен амандасу.

№1 Мақсаты: балаларды сыпайылыққа тәрбиелеу.

ә) Назарларын сабаққа аударту

Балалардың зейінін жаңа тақырыпқа бағыттау, қызығушылығын ояту.

Ұйымдастыру және іздестіру

Негізгі бөлім

Үшбұрышпен танысу

Балалар, мынау — үшбұрыш пішіні.

Үшбұрыш деп аталу себебі — оның үш бұрышы бар. Саусақпен жүргізіп, бұрыштарын санайық: біреу, екеу, үшеу.

Пирамида туралы түсінік

Мынау — біздің күнделікті ойнайтын ойыншығымыз. Бұл ойыншықтың атауы — пирамида.

Пирамида деп аталу себебі: оның астыңғы жағы кең, ал үсті жіңішке болады. Пирамиданың пішіні үшбұрышқа ұқсайды.

Сергіту сәті

Қызыл, жасыл, сары, көк —
Алуан-алуан пішіндер.
Ал, қанекей, балақан,
Тап үшбұрыш ішінен.

Тәжірибелік жұмыс: пирамида құрастыру

Ал балалар, енді бәріміз бірге пирамида құрастырамыз.

1-қадам

Пирамиданың ең астына қандай дөңгелек қоямыз?

Үлкен

2-қадам

Оның үстіне қандай дөңгелек қоямыз?

Орташа

3-қадам

Ең үстіне қандай дөңгелек қоямыз?

Кішкентай

Өте жақсы! Енді әрқайсың келіп, дөңгелектерді ретімен орналастырып, пирамиданы құрастырыңдар.

Ойын: «Қай зат артық?»

Мақсаты: балалардың алған білімін бекіту және ойлау қабілетін дамыту.

Шарты: үшбұрыш пішінді заттардың арасына дөңгелек пішінді бір зат қойылады. Балалар қайсысы артық екенін табады.