Дидактикалық ойындар Сөз құрастыру Балаларға заттардың бірінші дыбыстарынан сөз құратып оқыту
Тақырыбы: М м дыбысы мен әрпі
Мақсаты: 1) Дауыссыз М м дыбысы мен әрпін таныстыру:
2) Сөздерге дыбыстық талдау жасату;
3) Сауатты оқып, көркем жаза білуге дағдыландыру;
4) Оқуға деген ынтасын арттыру; қызығушылығын қалыптастыру
Сабақ өтілетін сыныбы: 1
Керекті құрал - жабдықтар: кеспе әріптер қалтасы, текшелер, суретті кестелер, сандықшалар,
сиқырлы кубик, кеспе әріптер, буындар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Балаларды ертеңгілік жиынға, шеңбер бойына шақыру.
- Балалар, біз - бірімізге жүрек жылуымызды алақандарымыз арқылы жеткізіп, бүгінгі күнімізге сәттілік тілейік:
Қайырлы таң,
Қайырлы күн.
Күліп шықсын
Бүгін күн!
Сабағымызды бастамас бұрын “ сиқырлы кубик” ойынын ойнайық,- деп кубикті ортаға лақтыру. Кубикті ортаға лақтыру. Кубик бетіндегі суретке қарап, затты бейнелеу, дыбысын шығару. Мыс: машина, ұшақ, ара, жылан, бұзау, қарғаның суреттері.
ІІ. – Балалар, мына мультфильмнен үзінді көрейік,- деп “ Том және Джерри” бейнетаспасынан үзінді көрсету. Жұмбақ жасыру:
Мұрны пұшық,
Көзі қисық
Өзі пысық
Бұл не?... (мысық)
Мысық( суретін көрсету)
Мысық сөзінің бірінші дыбысы - М м.
Балалармен бірге қайталау. Мысық сөзін буындату, дыбыстық талдау жасату.
М дыбысының айтылу ерекшелігіне тоқталу. Дауыссыз дыбыс екендігін анықтап, көк текшемен белгілету.
Балалар, мен сендерге “ М дыбысының туған күні ” деген ертегі оқып берейін, ал сендер мұқият тыңдап отырыңдар.- деп М дыбысына байланысты ертегі оқып беру.
Балалардың назарын “ Әліппе – дәптердің” 28 - бетіндегі суретке аудару. Суреттер бойынша әңгіме құрастыру. Осы 28 - беттегі буындар мен сөздер, сөйлемдерді оқыту.
Сөздерді тақтаға іліп оқыту. Оқытып болған соң, төменгі сурет бойынша әңгіме құрастыру.
Сергіту жаттығуы.”Қошақандар” ойынын ойнату. Мәтін мазмұны бойынша қимыл көрсету.
“Қошақандар өрісте”
“ Қошақандар су ішті”
“ Қошақандар ойнады”
“ Қошақандар қандай дыбыс шығарады?”
“Әліппе - дәптердің” 29 – бетіндегі қолжаттықтыру жұмыстарына көшу.
1 - жаттығу. М дыбысының орнын анықтау, дауысты, дауыссыз дыбыс екендігін ажырату. М м - әрпін тақтаға, ауада жазу.
2, 3 - жаттығуларды орындату арқылы қолдарын жаттықтыру. Кеспе әріптер қалтасынан әріптерді және текшелерден “мол” “мал” сөздерін жазғызып, дыбыстық талдау жасату.
Түйе өркешін қарайық
Ұқсайды оған қай әріп? - деп М әрпінің баспа түрін көрсету.
әріптер қалтасынан кеспе әріптерді және текшелерді алып, “мол”, “мал”- сөздерін жазғызып дыбыстық талдау жасату.
“Менде” бар,
“Сенде” жоқ ( М әрпі )
Қорытынды: - Сонымен, балалар бүгін біз қандай дыбыспен таныстық?
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтап сабақты аяқтау.
Дидактикалық ойындар
“ Сөз құрастыру” Балаларға заттардың бірінші дыбыстарынан сөз құратып оқыту.
Мысалы: Машина Алма Маймыл Арыстан
“Сиқырлы сандық” – ойыны.
“М” дыбысы сөздің қай бөлігінде тұрғанына байланысты, әрбір сөзді сандыққа салу:
М...... М...... М
Сауат ашу әдістемесінің ғылыми негіздері
Жаңартылған оқу бағдарламасының ерекшеліктерімен тиімділігі
Сауат ашу кезіндегі жұмыстар
Дыбыс жүйесін теориялық және практикалық жақтан үйрету
Балалардың тілін дамыту әдістерінің негіздері
Балабақшадағы тәрбиелеу, білім беру бағдарламасы
Сауат ашу
Балабақшада тіл дамыту мәселесінің зерттелу жайы
Сауат ашу кезеңіндегі көрнекіліктердің түрлері
Тіл дамыту әдістемесі мәнерлеп оқудың практикумымен
Оқытудың жаңа технологиясын пайдалану
Қашықтықтан оқыту
Қазақ тiлiн оқытудың, ұйымдастырудың әдiстемелiк ерекшелiктерi
Көркем шығарманы детальдап талдауда модульдік оқыту технологиясын пайдалану
Жоғары оқу орындарының экология бөлім студенттеріне қазақ тiлiн дамыта оқытудың әдiстемесі
Компьютерлік ойындардың жеткіншектердің агрессивті мінез-құлқына әсер ету мәселесі
Сөздік
Қосарлама сөздердің семантикалық сипаты
ҚАЗАҚСТАН БІРІНШІ ДҮНИЕЖҮЗШК СОҒЫС ЖЫЛДАРЫНДА
Қаламгерлік көсемсөзі