Сабақтың тақырыбы. Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың тақырыбы
«Не деу керек?» және «Буын»
Сабақтың мақсаты
- Оқушыларға буын туралы түсінік қалыптастыру.
- Сабақ барысында есте сақтауын, сөздік қорын және логикалық ойлауын дамыту.
- Үлкенді сыйлауға, әдептілікке, дұрыс амандасуға
Сабақтың түрі
Аралас сабақ.
Көрнекі құралдар
Кеспе әріптер.
Әдіс-тәсілдер
Сұрақ-жауап.
Пәнаралық байланыс
Көрсетілмеген.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
Бастау- Оқушылармен сәлемдесу.
- Оқушыларды түгелдеу.
- Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу.
- Сабаққа дайындау.
II. Үй тапсырмасын сұрау
ҚайталауҮйге қандай тапсырма берілді?
Тапсырма:
Біз бір-бірімізбен қалай амандасамыз? Кәне, көрсетейік.
III. Өткен материалды тексеру
БілімДауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерді пысықтау.
IV. Мақсат қою
БағдарБүгінгі тақырыбымыз — буын.
Сұрақ: Буын дегеніміз не? Кім айтады?
V. Жаңа сабақ
Ереже
Сөзде неше дауысты дыбыс болса, сонша буын болады.
58-жаттығу
1) Сөздерді буынға бөліп оқыңдар:
Апа, әже, ата, көке, шеше, нағашы, жиен.
2) Әр сөздегі дауысты дыбыстарды атаңдар.
Сурет бойынша әңгіме
«Ата және бала»
Бала атаға қалай көмектесіп жатыр?
Дұрыс жауап: жолдан өтуіне көмектесіп жатыр.
Сергіту сәті
Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығуларын орындау.
59-жаттығу
Мақал-мәтелдерді оқыңдар:
Ананың сүті — бал,
Баланың тілі — бал.
Күннің шуағы жылы,
Ананың құшағы жылы.
Тапсырма: Әр сөйлемде неше дауысты дыбыс, неше буын бар екенін айтыңдар.
VI. Жаңа материалды пысықтау
«Не деу керек?»
Апаң саған базардан алма сатып әкелді. Ең үлкенін, жақсысын саған таңдап әпереді.
Сұрақ: Не деп барып, жеу керек?
Балалар жүр көшеде, естіледі шу, айқай. Сен де шықтың, көршіңді қағып кеттің байқамай.
Сұрақ: Мұндайда не деу керек?
Әжең сенің түскі асқа қант-кәмпит салды мол. Жұрттан бұрын ыдысқа өз бетіңмен салдың қол.
Сұрақ: Жөн еді не айтқаның?
VII. Бекіту кезеңі
Талқылау сұрақтары
- Өлеңдегі сұрақтарға жауап беріп көрейік.
- Бұдан басқа қандай сыпайы сөздерді білесіңдер?
Мақалдар
Сіз деген — әдеп,
Біз деген — көмек.
Әдепті бала ата-анасын мақтатар,
Әдепсіз бала ата-анасын қақсатар.
VIII. Үй тапсырмасы және бағалау
Үй тапсырмасы
Сабақта өткен ережені қайталау, сөздерді буынға бөліп жаттығу, сыпайы сөздерді қолдана отырып қысқа сөйлемдер құрау.
Бағалау
Оқушылардың жауаптары, тапсырмаларды орындауы және сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.