Балаларға ертегіні бастап айту
Тақырыбы: Сөйлем
Мақсаты: а) Білімділік: Сөйлем және оның түрлері.
ә) Тәрбиелік: Оқушыларға экологиялық тәрбие беру, табиғат анасы ондағы өсімдіктер дүниесі құстар тіршілігіне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу.
б) Дамытушылық: Қазақ тілінің байлығы арқылы оқушының тілін дамыту, сауатты, көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес, экологиялық ертегі сабақ.
Көрнекілігі: Табиғат көрінісі бейнеленген тақырыптық мазмұнды сурет, жасалған құстардың суреті.
Сабақтағы жаңа технологиялар:
Сын тұрғысынан ойлау бағдарламасы:
1. Қызығушылығын ояту
2. Мағынаны тану
3. Ой – толғаныс.
Сабақтың өтілу барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Оқушылардың білімді және саналы түрде меңгеруге дайындау.
3. Білімді жан – жақты тексеру кезеңі.
1) Көркем жазу минуты.
Бір, екі үш,
Қолға қалам алайық.
Салақтықтан қашпайық.
Әдемі етіп жазайық.
Әдемі жазған оқушыларды мадақтау.
2) Балаларға ертегіні бастап айту.
1 - тапсырма.
1, 2, 3, 4, 5, 6 сандарының бойымен иректелген сызықтар арқылы әріптерді табу.
Ендеше балалар, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы
Сөйлем
Сөйлем сөзден құралады.
Тиянақты ойды білдіреді.
Е: Көгершін әрі қарай теректі емдейтін дәрігер іздеп жолға шығады. Ол жолда сауысқанды көріп, болған жағдайды баяндайды. Сауысқан тілегін орындамайды.
Ендеше біз мына тапсырманы орындайық.
139 – жаттығу (ауызша)
5 сөйлем бар.
Е: Көгершін енді қырғауылға жолығып, болған жағдайды баяндайды. Ол да тілегін орындамайды.
140 - жаттығу. Ребусты шешу. ( ауызша )
Е: Көгершін бұлбұлға жолығады.
141 - жаттығу. (сурет бойынша әңгіме құрау )
Дәптерге жазып отыру.
Сергіту сәті
Ұшты – ұшты ойыны
Е: Көгершін аққуға жолығады. Ол да өз тіршілігі барын айтады.
142 - жаттығу. Сөздерді өз орнына қойып, сөйлем құрау.
Е: Көгершін орманды кезіп жүріп бір құсқа жолығады. Ол құс теректі емдеп жазады
Проблемалық сұрақ: Ол қандай құс деп ойлайсыңдар?
Балалар: - Тоқылдақ
- Олай болса бүгінгі ертегімізге қандай тақырып қоюға болады.
- Тоқылдақ – орман дәрігері.
Қорытынды.
Міне, содан бері әлгі терек жайқалып өсіп тұр екен.
Біз жасыл өсімдіктерді, ағаштарды күтсек, біздің денсаулығымызға пайдалы екенін білдіңдер.
Оқушыларды бағалау.
Бүгін бізде қонақта болған достықтың, әдеміліктің белгісі
Ақ көгершіннің құрметіне Ақ көгершін әнін орындайық.
Рахмет балалар, сабағымыз аяқталды.
Әдебиеттік оқу сабақтарында ертегілерді оқыту жолдары және Әдіс- тәсілдері
Мектепке дейінгі балаларды тәрбиелеуде халық ауыз ертегілердің орны мен ролін анықтау
Мектеп жасындағы балаға ертегі арқылы адамгершілік тәрбиесін қалыптастыру
Мектепке дейінгі балаларды тәрбиелеуде халық ауыз ертегілердің орны мен ролі
Қазақ халқының ауыз әдебиеті жанрларындағы ертегілерді пайдаланып балалардың тілін дамыту
Халық ауыз әдебиеті арқылы бала тілін дамыту
Балалар театрының түрлері
Мектепке дейінгі балаларға ертегі кейіпкерлерімен таныстырудың маңызы
Балабақшадағы драматизациялау іс-әрекетінің мәні»
Мектеп жасына дейінгі баланың тілін жаңылтпаштар айтуда тілін дамыту
БАЙТҰРСЫНҰЛЫ АХМЕТ
Ахмет Байтұрсынұлының «Әдебиет танытқыш» еңбегі ХХ ғасыр басындағы әдебиеттану ғылымының контексінде
Ахмет Байтұрсынұлының өз қолымен жазған еңбектер
Ахмет Байтұрсынұлы
МTV парақтарының бастапқы беті
Ислам философияның бастапқы негізін қалаушылар
Ахмет Байтұрсынов
А. Байтұрсыновтың өмірі мен қызметі
Балаларға патриоттық рух беруде Махамбет өлеңдерінің тәрбиелік мәні
МӘСЕЛЕНІҢ БАСТАПҚЫ ЖАҒДАЙЫНЫҢ АНАЛИЗІ