Білімді тиянақтау
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
Тақырып
Толық тізбекке арналған Ом заңы. Аралас тізбектерді шешу тақырыптары бойынша есептер шығару.
Сабақтың типі
Білімді тиянақтау.
Көрнекілігі
- Практикалық тапсырма материалдары
- ActivStudio бағдарламасында жасалған флипчарт
- Тест флипчарты, таратпа материалдар
- Интерактивтік физика бағдарламасының тапсырмалары
Оқыту құралдары (ОТҚ)
Сабақтың мақсаты
Білімділік
Тұрақты ток заңдарын, тізбек бөлігі мен толық тізбекке арналған Ом заңдарын меңгерту; өткізгіштер аралас жалғанған тізбектерді шешу және электр тогын сипаттайтын шамаларды анықтау дағдыларын теориялық сұрақтарға жауап беру, тәжірибелік тапсырмаларды орындау және есеп шығару барысында қолдануға үйрету.
Тәрбиелік
Тұрақты ток заңдарын теорияда да, практикада да қолдана білу мәдениетін қалыптастыру; білімді өмірмен байланыстыруға тәрбиелеу. Физиканың практикалық маңызын ұғындыру арқылы ғылымға қызығушылықты арттыру.
Дамытушылық
Оқушының логикалық ойлау қабілетін дамытуға, физикалық ұғымдар мен заңдылықтарды есте сақтау дағдысын нығайтуға ықпал ету.
Сабақтың жоспары
-
1
Ұйымдастыру кезеңі
1 минут
-
2
Теориялық кезең
10 минут
-
3
Практикалық кезең
5 минут
-
4
Есептер шығару
25 минут
-
5
Үй тапсырмасын беру
1 минут
-
6
Бағалау және қорытындылау
3 минут
Зертханалық практикалық тапсырмалар
Төмендегі тапсырмалар бақылау, болжам жасау және себеп-салдарлық байланысты түсіндіру дағдыларын дамытуға бағытталған.
№1 тапсырма: «Ауыр газет»
ТәжірибеҚұралдар
Ұзындығы 70–80 см шыбық (рейка), газет, метр.
Орындалуы
- Рейканы үстел шетіне қойып, оның 10 см бөлігі сыртқа шығып тұратындай етіп орналастырыңыз.
- Рейканың үстіне газетті толық жайыңыз.
- Рейканың ашық ұшын жайлап басқанда газет біртіндеп көтеріледі.
- Ал шыбықтың шетін бірден ұрып қалсаңыз, ол сынып қалуы мүмкін немесе газет мүлде көтерілмейді.
Сұрақ
Неліктен бұл құбылыс байқалады? Түсіндіріңіз.
№2 тапсырма: «Майшам өше ме?»
ТәжірибеҚұралдар
Суы бар шыны ыдыс, майшам, сіріңке.
Орындалуы
Майшамды жағып, суы бар ыдысқа орналастырыңыз.
Сұрақ
Майшам өше ме? Құбылысты түсіндіріңіз.
№3 тапсырма: «Ғажайып жұмыртқа» немесе «Ғажайып картоп»
ТәжірибеҚұралдар
Екі шыны ыдыс (суы бар), картоп немесе жұмыртқа.
Орындалуы
Картопты (немесе жұмыртқаны) екі ыдысқа кезекпен салыңыз: бірінде батады, екіншісінде батпайды.
Сұрақ
Неліктен бұлай болады? Себебін түсіндіріңіз.
№4 тапсырма: «Қолды суламай ал»
ТәжірибеҚұралдар
Тарелка немесе жайпақ ыдыс, тиын, стакан, қағаз, сіріңке.
Орындалуы
Ыдыстың түбіне тиынды салып, аздап су құйыңыз. Тиынды қолды суламай алу тәсілін ұсыныңыз.
Сұрақ
Суды төкпей, қолды суламай тиынды қалай алуға болады?
№5 тапсырма: «Сиқырлы су»
ТәжірибеҚұралдар
Суы бар стакан, қағаз парағы.
Орындалуы
- Стаканға суды жартылай құйыңыз.
- Стаканның бетін қағаз парағымен жабыңыз.
- Қағазды қолмен басып ұстап тұрып, стаканды төңкеріңіз.
- Қолыңызды қағаздан алған кезде су төгілмей тұрады.
Талдауға арналған сұрақ
Неліктен қағаз құлап кетпейді және су төгілмейді? Қандай күштер әсер етеді?
Назар аударыңыз
Қауіпсіздік үшін стаканды жайлап төңкеріп, қағазды толық жабысқанша бірқалыпты ұстап тұрыңыз.
Есептер шығару
Есептерді шығару кезінде берілгендерді жазып, өлшем бірліктерін SI жүйесіне келтіріп, жауапты өлшемімен бірге көрсетіңіз.
-
1-есеп
Радиусы 0,1 мм капиллярдың ішіндегі спирт 56 мм көтерілді. Спирттің беттік керілу коэффициентін табыңдар.
-
2-есеп
Өлшемдері 3,5 × 1,5 × 0,2 м темір тақта толық суға батырылған. Тақтаға әсер ететін Архимед күшін есептеңдер.
-
3-есеп
Биіктігі 0,5 м керосин қабаты ыдыс түбіне қандай қысым түсіреді? (ρ = 800 кг/м³)
-
4-есеп
Таудың бөктеріндегі қысым 760 мм сын.бағ, ал шыңындағы қысым 700 мм сын.бағ болды. Таудың биіктігін анықтаңдар.
-
Қайталама тапсырмалар (бекіту үшін)
- Радиусы 0,1 мм капиллярдағы спирттің 56 мм көтерілуі бойынша беттік керілу коэффициентін қайта есептеңдер.
- 3,5 × 1,5 × 0,2 м темір тақта үшін Архимед күшін қайта есептеп, шешімін салыстырыңдар.
- 0,5 м керосин қабатының қысымын (ρ = 800 кг/м³) қайта есептеп, формуланы негіздеңдер.