Сән сөзінің анықтамасы
Автор және контекст
- Қала, мектеп
- Қызылорда қаласы, №197 қазақ орта мектебі
- Пән мұғалімі
- Әлжанова Роза Зейнуллақызы
- Пән
- Технология
- Сабақ түрі
- Қайталау сабағы
Сабақтың мақсаты
Костюмнің шығу тарихы мен түрлері туралы түсінік беру; әсемдікті күнделікті өмірде орынды қолдануға үйрету; жаңа сөздер мен ұғымдарға анықтама беру.
Білімділік
Костюм түрлері және олардың қазіргі заман талаптарына сай ерекшеліктері туралы түсінік қалыптастыру.
Дамытушылық
Оқушылардың киім туралы көзқарасын кеңейтіп, эстетикалық талғамын дамыту.
Тәрбиелік
Халық дәстүрінің тарихын танып, оны бүгінгі өмірмен сабақтастыра құрметтеуге тәрбиелеу.
Әдістер мен пәнаралық байланыс
Сабақ әдістері
- Сұрақ-жауап
- Түсіндіру
- Сарамандық жұмыс
Пәнаралық байланыс
Сабақ барысы
-
I. Ұйымдастыру
Оқушылардың пәнге қызығушылығын арттырып, зейінін мұғалімге шоғырландыру мақсатында қысқа тренинг өткізу.
-
II. Үй тапсырмасын тексеру
Өткен тақырып бойынша оқушылармен тест жұмысы жүргізіледі.
-
III. Жаңа сабақ
Костюмнің шығу тарихын және тігілу ерекшеліктерін бір ауыз сөзбен түсіндіру қиын. Дегенмен, тарихи деректерге сүйенсек, костюм мәдениеті бізге ежелгі Мысырдан бастау алады. Уақыт ағымына сай өзгеріп, бүгінгі күнгі костюм үлгілерінің қалыптасуына ықпал етті.
Костюм — француз тілінен аударғанда «киім-кешек» деген мағынаны білдіреді.
Костюм композициясы — костюмді құрастыру үдерісі: әртүрлі маталар мен стильдерді үйлестіріп, біртұтас үлгі жасау. «Композиция» сөзі латын тілінен енген.
Ретроспективалық бағыт
Өткен кезеңдерге, дәстүрлі үлгілерге және тарихи пішіндерге бағдарланады.
Перспективалы бағыт
Болашаққа, жаңашыл пішіндер мен технологиялық шешімдерге бағытталады.
Әйелдер киімі қолданылуына қарай күнделікті, тұрмыстық, сахналық, спорттық болып бөлінеді. Костюм әйелдердің күнделікті киіміне жатады.
-
V. Сарамандық жұмыс
Үйден орындап келген сарамандық жұмыстар бағаланып, оқушыларға кері байланыспен бірге қайтарылады. Тігілген костюмдерге аксессуарлар қосып, өз қиялымен әртүрлі тәсіл арқылы әшекейлеу ұсынылады.
-
VII. Үй тапсырмасы
Тақырыпты оқып келу.
-
VIII. Бағалау
Оқушылардың тест нәтижелері, сабаққа қатысу белсенділігі және сарамандық жұмыстың орындалу сапасы бойынша бағалау жүргізіледі.