Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы

Математика • 2-сынып

Сабақтың тақырыбы: санды өрнектерді салыстыру

Бұл сабақта оқушылар теңдік пен теңсіздік туралы түсініктерін кеңейтіп, санды өрнектердің мәнін табу арқылы оларды салыстыруға дағдыланады.

Сабақтың мақсаты

  • Теңдік пен теңсіздік туралы түсінік қалыптастыру; талдау жасауға ынталандыру; санды өрнектерді салыстыру және мәнін табуда тиімді есептеу тәсілдерін қолдануға жаттықтыру.
  • Есте сақтау мен ойлау қабілетін дамыту; есеп шығару білік-дағдыларын жетілдіру.
  • Топпен жұмыс істеуге, ұйымшылдыққа, ұқыптылық пен белсенділікке тәрбиелеу.

Көрнекіліктер

  • Суреттер, слайдтар
  • Стикерлер
  • «Баға ағашы» макеті
  • Электронды оқулық
  • Тапсырмалар топтамасы, флипчарт

Әдіс-тәсілдер

  • Топтық жұмыс
  • Өзіндік тапсырмалар
  • Сұрақ-жауап
  • Сын тұрғысынан ойлау элементтері

Сабақ түрі

Панорамалық

Пәнаралық байланыс

Экономика, музыка

Күтілетін нәтиже

Оқушылар есептерді өз деңгейінде шығарып, санды өрнектердің мәнін табу арқылы оларды дұрыс салыстыра алады.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу

Мейірімді жүрекпен,

Ақ пейілді жүрекпен.

Сәлемдесіп алайық,

Бір жадырап қалайық.

Психологиялық дайындық

Қайырлы күн, достар!

Бүгінгі күн сәттілікке толсын!

Біздің алар бағамыз — кілең бестіктер болсын!

Бүгінгі сабақ ерекше өтеді, себебі сыныбымызға мұғалімдер қонаққа келіп отыр. Сабақ тақырыбы мен мақсаттары хабарланады. Оқушылардың көңіл күйі, сабаққа дайындығы және ынтасы сұралады.

II. Топқа бөлу

Оқушылар банк атаулары арқылы топтасады, өйткені математика банктік саламен тығыз байланысты.

1-топ

Альянс банкі

2-топ

Халық банкі

3-топ

Нұр банкі

III. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы еске түсіріліп, әр топтан оқушылар тізбектей ауызша жауап береді.

IV. Жаңа сабақ

Негізгі ереже

Өрнектерді салыстыру үшін алдымен олардың мәнін есептеп, шыққан сандарды салыстыру керек.

35 + 4 ≤ 45 + 5

I. Көркем жазу минуты

Дәптерде сандарды және амал таңбаларын көркем әрі дұрыс жазуға назар аударылады.

II. Өзіндік жұмыс (семантикалық карта, слайд №1)

Оқушыларға 1 және 2-нұсқа бойынша қосу және азайту амалдары ұсынылады. Орындап болған соң мұғалім жауаптарды экран арқылы көрсетеді, әр оқушы өз жұмысын тексереді.

Берілген сандар Өрнектер
45, 20, 12 12 + 8, 15 − 3, 90 − 45

III. Оқулықпен жұмыс (слайд №2)

№1 (ауызша)

Қосу және азайту амалдарының компоненттерін атап, мәнін табу:

30 + 5
89 − 80
50 + 7
67 − 7
38 − 8
14 − 6

№2 (салыстыру)

Оқушылар баған түрінде тақтада жеке орындайды:

36 ? 63
74 ? 56
14 ? 10 + 6
15 ? 51
100 ? 99
27 ? 20 + 8

Ескерту: «?» орнына <, > немесе = таңбасын қойыңыз.

IV. Топтық жұмыс

Әр топ берілген жұп өрнектердің мәнін тауып, салыстыру белгісін қояды.

1-топ

30 + 5 ? 30 + 7
38 − 8 ? 39 − 9

2-топ

15 − 6 ? 10 + 1
18 − 8 ? 18 − 9

3-топ

(35 − 5) + 6 ? 42 − 2
58 − 8 ? 5 + (56 − 6)

V. Сергіту сәті

«Қара жорға» биі бойынша бейнеролик арқылы қимыл-қозғалыс жасалады.

VI. Дәптермен жұмыс

Тапсырмалар дәптерде ретімен орындалып, жазу сауаттылығы мен дәлдікке мән беріледі.

VII. Кестемен жұмыс (слайд №3, №4 есеп)

Кестені пайдаланып өрнек құрастырып, оның мәнін табу. Нәтижелер талқыланып, санды өрнектерді салыстыру тәсілдері қорытындыланады.

Қорытынды

Сабақ барысында оқушылар өрнектердің мәнін есептеу арқылы салыстыруды үйренеді, теңдік пен теңсіздік белгілерін дұрыс қолдануға машықтанады және топпен жұмыс арқылы өзара қолдау мен жауапкершілікті нығайтады.