Тапқышбектің тапсырмасын орындау

Сабақ туралы мәлімет

Бұл сабақ жоспары сауат ашу пәні бойынша «Ш ш дыбысы мен әрпі» тақырыбын меңгертуді мақсат етеді. Жұмыс түрлері оқылым, айтылым, жазылым және дыбыстық талдауды жүйелі түрде қамтиды.

Пән мұғалімі

Жаназилова А.М.

Пән

Сауат ашу

Тақырып

Ш ш дыбысы мен әрпі

Сабақтың мақсаты

  • Оқушыларға Ш дыбысы мен әрпін меңгерту.
  • Сөздерге дыбыстық және буындық талдау жасауға үйрету.
  • Ш дыбысының артикуляциясын дұрыс қолданып, анық айтуға дағдыландыру.
  • Ш дыбысының сөздегі орнын анықтату, сөз бен сөйлемді талдау жұмыстарын жүргізу.

Сабақтың барысы

Сабақ құрылымы слайдтар арқылы кезең-кезеңімен ұйымдастырылады: ұйымдастыру, үй тапсырмасын тексеру, жаңа дыбысты ашу, оқулықпен және дәптермен жұмыс, сергіту сәті, бекіту және бағалау.

1-кезең: Ұйымдастыру және үй тапсырмасы

Ұйымдастыру бөлімі аяқталғаннан кейін үй тапсырмасы тексеріледі: 27-беттегі буындарды оқып, сызба бойынша сөйлем құрау.

1-слайд: Жұмбақ арқылы сабаққа кіріспе

Үрлеп алып ойнауға болады,
Жинап алып байлауға болады.
(Шар)

Мұғалім «шар» сөзін бірнеше рет қайталатып, жаңа дыбысты бөліп шығарады: Ш-ш-ш-ар. Оқушылар дыбысты өздері тауып, дыбыстап айту арқылы жаттығуларға кіріседі.

2-кезең: Жаңа дыбыспен жұмыс (оқулық)

Ш дыбысының әрпімен таныстырғаннан кейін оқулықтың 28-бетіндегі суреттер бойынша сөздік жұмыс жүргізіледі. Оқушылар сөздің алғашқы екі дыбысын жалғастыра оқып, келесі дыбыстарды табады. Бұл кезеңде сабақ тақырыбы тұрақты түрде назарда ұсталады.

2-слайд: Буын оқу және дыбыстық талдау

  • 28-беттегі баған түрінде берілген буындарды оқу.
  • Оларға дыбыстық талдау жасау.
  • Мазмұнды суретке байланысты мәтінді оқыту.

3-кезең: Дәптермен жұмыс және көркем жазу

3-слайд: Жазуға дайындық өлеңі

Дәптерімізді ашайық,
Салақтықтан қашайық.
Қолға қалам алайық,
Көркем етіп жазайық.

4-слайд: Әріптің жазба түрі

Жазу дәптерінің 25-бетінде Ш ш әрпінің баспа және жазба түрлері салыстырылып, графикалық талдау жұмысы жүргізіледі. Тапсырмалар мұғалімнің басшылығымен жүйелі орындалады.

  • Оқуға арналған буындар мен сөздерді оқыту, сөзді тұтас оқуға жаттықтыру.
  • Сызба үлгісіне қарап сөйлем құрау және талдау.
  • Тапқышбектің тапсырмасын орындау.

Сергіту сәті

Отырып-ақ орнымда,
Айдын көлді кешемін.
Сен білмесең, егерде,
Былай ескек есемін.

4-кезең: Бекіту (оқулық, дәптер, шығармашылық жұмыс)

5-слайд: Оқулықпен жаттықтыру

  • 29-беттегі буындар мен сөздерді баған түрінде оқыту.
  • Сөздердің дыбыстық құрамына қарай айтылудағы ұқсастық пен айырмашылықты салыстыру.
  • Сызбаға сәйкес сөйлем құрау және талдау.

Тапқышбектің тапсырмасы (жауаптары)

Ол — көгершін.
Ол — шаян.
Ол — қайшы.
Ол — шегіртке.

Дәптер тапсырмасы және шығармашылық бағыт

  • Дәптердің 26-бетіндегі үлгі бойынша Ш ш әрпін жазу.
  • «Шапан», «шие» сөздері бойынша шығармашылық тапсырмалар орындау.
  • Дыбыстық және буындық талдау жасау.

Мәтінмен жұмыс

«Әліппе серігі» материалынан «Шие тергенде» мәтіні оқылады. Оқушылардан Ш дыбысы кездесетін сөздерді тапқызу ұйымдастырылады.

Қорытынды

Сабақ әріптерге байланысты ойын түрлерінің бірімен аяқталады. Одан кейін бекіту жұмыстары жүргізіліп, бағалау жасалады.