Заттар тобын салыстыру

Сабақ туралы қысқаша мәлімет

Бұл жоспар мектепке дейінгі ұйымға арналған таным саласы бойынша сабаққа бағытталған. Негізгі назар — қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру және заттар тобын салыстыру арқылы балалардың ойлауын дамыту.

Білім саласы

Таным

Бөлімі

Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру

Тақырыбы

Заттар тобын салыстыру

Мақсаты

Балаларды салыстыру әрекетіне үйрету: заттар топтарын салыстырып, «қаншалықты артық немесе кем?» деген сұрақтарға нақты жауап бере алу дағдыларын қалыптастыру.

Міндеттері

  • Заттарды салыстыруға үйрету; «қаншалықты артық немесе кем?» сұрағына жауап беруге дағдыландыру.
  • Кеңістік туралы түсініктерін дамыту; ойлау қабілеттерін жетілдіру.
  • Ұқыпты жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар

  • Геометриялық пішіндер
  • Үлестірмелі материалдар
  • Жазу дәптері
  • Пішіндерден құрастырылған суреттер
  • Таяқшалар

Әдіс-тәсілдер

  • Дьенеш блоктары
  • Түсіндіру
  • Көрсету
  • Әңгімелеу
  • Сұрақ-жауап

Сабақ барысы

1) Мотивациялық кезең

Шаттық шеңбері

Е. Өтетілеуұлының «Көңілді балалар» өлеңін хормен айту арқылы балаларды сабаққа ынталандыру.

Жабырқауды білмейміз,
Жалқаулықты сүймейміз,
Біз талантты жас ұлан,
Үлгі аламыз жақсыдан.

Билингвалды компонент

Қажет болған жағдайда негізгі ұғымдарды екі тілде бекіту (сан, пішін, артық/кем, салыстыру).

2) Ізденіс-ұйымдастыру кезеңі

Өткенді қайталау
  • 1-ден 10-ға дейін тура және кері санау.
  • Пішіндерді қайталау және олардың қасиеттерін дәлелдеу.
  • Суреттерден пішіндерді тауып, атап шығу.
  • Заттың қасиеттерін анықтау (түсі, көлемі, пішіні).
  • Кеңістікте бағдарлау (оң/сол, жоғары/төмен, алдында/артында).
  • Уақытты бағдарлау (бүгін/кеше/ертең, таң/түскі/кешкі).

3) Жаңа тақырып

Дәптермен жұмыс

№1 тапсырма: суретті құрастыру

Пішіндерден сурет құрастырып, жапсырма жұмысын орындау.

№2 тапсырма: сәйкестендіру және орындау

№1 тапсырмада құрастырылған жұмысты негізге алып, берілген әрекеттерді орындау.

№3 тапсырма: таңдау және бояу

Машиналардағы тең келетін пирамидаларды таңдап, бояу.

№4 тапсырма: санау және салыстыру

Ұяшықтардағы заттарды санап, заттар тобын салыстыру. «Артық», «кем», «тең» ұғымдарын қолдану.

Негізгі нәтиже

Балалар заттар тобын салыстыруды меңгереді және айырмашылықты «қаншалықты артық немесе кем?» сұрағы арқылы анықтап, дәл айта алады.