Өлең мазмұнын түсіну
Оқу мақсаттары
Тыңдалым
2.1.1.1 — тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру.
Оқылым
2.2.1.1 — мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу; рөлге бөліп, мәнерлеп оқу.
Жоспар құру
2.3.1.1 — мұғалім көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар
- Оқулықтағы тапсырмаларды орындайды, тақырыпты меңгереді.
- А. Құнанбаев туралы негізгі мәлімет алады.
- Өлең мазмұнын түсініп, негізгі ойды ашады.
Оқушылардың басым бөлігі
- Тақырыптың маңызын дәлелмен түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар
- Білімін сыныптастарына түсіндіріп, оқулықтан тыс ресурстарды қосымша қолдана алады.
Бағалау критерийлері
- Жеке, жұптық және топтық тапсырмаларды орындайды.
- Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Сабақ барысы
Басталуы
5 минут
Топқа бөлу
2 минут
Оқушылар кеспе қағаздар арқылы топтарға бөлінеді.
Психологиялық ахуал: «Көрші»
Мақсаты — әрбір қатысушының өз тобының бір мүшесі екенін сезінуі және бір-біріне жылылық сыйлауы.
Нұсқаулық
- Оң жақтағы көршіңді құшақта.
- Сол жақтағы көршіңді құшақта.
- Оң жақтағы көршіңе жыми.
- Сол жақтағы көршіңе жыми.
- Бүгінгі сабақта біз — үлкен отбасы.
Ортасы
20 минут
Білу және түсіну
10 минут
- Автор туралы дерек жинау.
- Өлең мазмұнын түсіну.
- Жақсы және жаман қасиеттерді ажырату.
- Мәтіндегі негізгі мағынаны тану.
Топтық тапсырма
- А) Абай Құнанбаев туралы мәліметті сызба түрінде көрсету, қорғау, толықтыру.
- Ә) Өлеңді тізбектеп, мәнерлеп оқу.
- Б) Өлең мазмұнына талдау жасау (әр топ өз жобасын қорғайды).
Топтық жұмыс: «Бес асыл іс» және «Бес дұшпан»
Бес асыл іс
- Талап
- Еңбек
- Терең ой
- Қанағат
- Рақым
Бес дұшпан
- Өсек
- Өтірік
- Мақтаншақ
- Еріншек
- Бекер мал шашпақ
Қолдану
8 минут
Постер жасау: оқушылар жаңа білімге сүйеніп, оқулықты қолдана отырып, өз түсінгенін постерге түсіреді.
Сергіту сәті
2 минут
«Қыдырып қайтайық!» — қысқа би қимылдары арқылы сергіту.
Аяқталуы
20 минут
Синтез: дәптермен жұмыс
Оқушылар өлең бойынша қорытынды ойды жинақтап, дәптерге қысқаша тұжырым жасайды.
Қосымша тапсырма: «Мақалды жалғастыр» ойыны
- Жақсыдан үйрен — жаманнан жирен
- Талап — тұлпар — білім — сұңқар
- Талант қартаймайды — білім ортаймайды
- Әріптен — білім — әліппеден — ғылым
- Ақыл азбайды — білім тозбайды
- Өнерлі — өрге жүзеді
«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі
Оқушыларға жасырын суреттер таратылады. Кімге балық суреті түссе, сол оқушы «алтын балық» рөлін алады: маска киіп, ортаға шығады. Қалған оқушылар сұрақ қояды. Егер жауап беру қиын болса, топ мүшелері көмектесе алады.
Негізгі түйін
Бұл сабақ Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі арқылы оқушының оқу сауаттылығын дамытуға, құндылықтарды ажырата білуіне және «бес асыл іс» пен «бес дұшпан» ұғымдарын өмірмен байланыстыра түсіндіруге бағытталған.
Оқушы не істейді?
Тыңдайды, оқиды, талдайды, топпен қорғайды, қорытынды жасайды.
Нәтиже
Негізгі ойды таниды, жақсы-жаман әдеттерді салыстырады, ойын дәлелдейді.