Өткен әріптерден құрап, тақтаға сөздер жазу
Сөздер патшалығына саяхат
Бұл ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті балаларға дыбыс пен әріп туралы бастапқы түсінік беріп, қол бұлшықеттерін жазуға жаттықтыруға, тапсырмалар арқылы логикалық ойлау қабілетін дамытуға бағытталған. Ойын элементтері арқылы тілін, ой-өрісін, сөздік қорын және есте сақтау дағдыларын жетілдіру көзделеді.
Мақсаты
- Дыбыс пен әріп ұғымдарын қалыптастыру.
- Жазуға қолдарын жаттықтыру, ұсақ моториканы дамыту.
- Тапсырмалар арқылы логикалық ойлауды жетілдіру.
- Ойын арқылы сөйлеу, есте сақтау, сөздік қорын байыту.
Тәрбиелік міндеттері
- Өткен әріптері бар сөздерді ойлап табуға дағдыландыру.
- Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата білу.
- Сөзді буынға бөлу және ойын еркін жеткізу.
Сабақтың барысы
Мотивациялық-қызықтырушылық кезең
Балалар сабаққа келген қонақтармен амандасады.
Сабақты бастамас бұрын шеңберге тұрып, әр бала өз есімінің бас әрпінен бастап жылы лебізін білдіреді. «Жүрекше» арқылы бір-біріне көтеріңкі көңіл күй сыйлайды.
Іздену-ұйымдастыру кезеңі
Өткен оқу іс-әрекеттеріндегі әріптер мен дыбыстар еске түсіріледі.
Балалар айнаға қарап, дыбыстың қалай жасалатынын (шығу жолын) бақылап, артикуляцияны қайталайды.
Әуенді кесте бойынша әріптерді табу және көрсету жұмысы жүргізіледі.
«Ғажайып сәт»
Ханшайым (тәрбиеленуші Айлен) «Дыбыстар әлемінен» келеді. Ол әріптердің бір жерде тұрақтай алмай, дауысты және дауыссыз болып екіге бөлінгенін айтады. Балалар оларды ажырату үшін дауысты дыбыстарды қызыл, дауыссыз дыбыстарды көк түспен белгілеу идеясы ұсынылады.
Ханшайым балаларға әріптер мен дыбыстардан құралған сөздерге байланысты тапсырмалар әкелгенін айтып, тапсырмалар орындалса, сыйлық қалдыратынын жеткізеді.
Тапсырмалар топтамасы
-
1-тапсырма: «Ханшайымның қоржыны»
Сөздік жұмысБилингвалды атауларды қайталау және сәйкестендіру: шегіртке — кузнечик, көбелек — бабочка, құмырсқа — муравей, ара — пчела, шыбын — муха, инелік — стрекоза, маса — комар.
-
2-тапсырма: Сөздерді буынға бөлу
ФонетикаМысал сөздер: қызыл, қоңыз, түйе, қой.
-
3-тапсырма: Буын санына қарай орналастыру
СаралауЕкі буынды сөздерді екі терезеге, үш буынды сөздерді үш терезеге орналастыру.
-
4-тапсырма: «М» және «Е» дыбыстары
Жазылым«М» және «Е» дыбыстарынан басталатын немесе құрамында кездесетін сөздерді тауып, сызық арқылы қосу (сәйкестендіру).
Тақтаға шығып орындауға балалар кезекпен шақырылады.
Сергіту сәті: балалар шаршағанда қимыл-қозғалыс жаттығуы экран арқылы орындалады.
-
5-тапсырма: Өткен әріптерден сөз құрау және жазу
ПрактикаТақтада сөздер құрастыру және жазу: Аман, анар, қора, бор.
Дидактикалық ойын: ребус шешу
Ребустардың жауаптары: қолшатыр, Айгүл, Құндызай, Ернар, тасбақа.
-
6-тапсырма: «Сәйкесін тап»
БекітуБерілген әріптер мен дыбыстарды немесе сурет пен сөзді сәйкестендіру тапсырмасы орындалады.
Қорытынды және рефлексия
Балалар бүгінгі сабақта қандай әріптермен және қандай дыбыстармен жұмыс жасағанын айтады.
Қонаққа кім келгенін еске түсіреді және орындалған тапсырмаларды қорытындылайды.
Қоштасу өлеңі
Рахмет айтып сіздерге, Күлкімізді сыйлайық. Көріскенше күн жақсы, Аман-есен болайық.
Күтілетін нәтиже
Нені білді
Дыбыстар мен әріптер туралы түсінігін нығайтады; әуенді кесте бойынша әріптерді табады.
Қандай түсініктерді игереді
Сөздерді буынға бөлуді, дыбыстардың айтылу ерекшеліктерін меңгереді.
Меңгереді
Тапсырмалар арқылы сұрақтарға жылдам әрі нақты жауап беруді үйренеді.