Нағашы жұрты

Сабақтың мақсаттары

Бұл сабақта оқушылар туыстық қатынастың қоғамдағы орнын түсініп, туыс атауларын меңгереді және отбасы ішіндегі сыйластық мәдениетін нығайтады.

1) Түсіндіру және таныстыру

Туған-туыстың қоғамдағы рөлін және адам өміріндегі маңызын ұғындыру; туыстық атаулармен жүйелі түрде таныстыру.

2) Тәрбиелік бағыт

Ағайын-туысқа мейірімділікті арттыру; сыйлау, құрметтеу, үлкенге ізет, кішіге көмек көрсету дағдыларын қалыптастыру; ойды еркін жеткізуге баулу.

3) Дамытушылық бағыт

Туыстық атаулар арқылы сөздік қорды байыту; адамдар арасындағы байланыстарды түсіндіру арқылы дүниетанымды кеңейту.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
  • Сыныпты 3 топқа бөлу: 1-топ: Жібектің ауылы 2-топ: Төлегеннің ауылы 3-топ: Нағашымның ауылы
  • Әр топ топбасшысын сайлайды.
  • Топтар бір-біріне мақал-мәтелдер арқылы жылы лебіз білдіреді.

II. Үй тапсырмасын тексеру

Топтық сұрау

  • Мәтінді мазмұндау.
  • Жазған шығармаларын оқыту.
  • Талдауға арналған сұрақтарға жауап беру.

Бекіту тәсілі

Үй тапсырмасын Венн диаграммасы арқылы пысықтау: көмекшілер асыраушылар ата-ана

III. Жаңа сабақ

1) Ой шақыру

Ауыл бейнесін көрсету арқылы туыстық атауларды еске түсіру және талқылау.

ата аға нағашы жезде

2) Сабақ мақсатын айқындау

Оқушының жеке оқу мақсатын нақтылау үшін «Білемін — Білгім келеді — Үйрендім» кестесін толтыру ұсынылады.

Не білемін?

Бұрыннан таныс ұғымдар мен атаулар.

Не білгім келеді?

Туыстық байланыстардың түрлері, мәні.

Үйренгенім

Сабақ соңындағы қорытынды білім.

3) Кітаппен жұмыс

  • Мәтіннің бірінші бөлімін мұғалім оқып береді.
  • Оқушылар мәтінді іштей жалғастырып оқиды.

1-топ: Қайын жұрты

Бөлімді оқып, сұрақтарға жауап жазады.

2-топ: Өз жұрты

Бөлімді оқып, сұрақтарға жауап жазады.

3-топ: Нағашы жұрты

Бөлімді оқып, сұрақтарға жауап жазады.

4) Түсіндіру жұмысы (сызба бойынша)

Тірек сызбаға сүйене отырып, оқушылар туыстық жүйе туралы түсінігін ауызша жеткізеді.

1-топ: Қайын жұрт
2-топ: Өз жұрты
3-топ: Нағашы жұрты

5) Дәптермен жұмыс

Мәтіннен мақал-мәтелдерді теріп жазу. Мұғалім қосымша деректермен толықтырып, қазіргі өмірдегі туыстар арасындағы қарым-қатынасқа қатысты ырым-тыйымдарды талқылайды.

Мысал болатын тіркестер

  • Жеті атаға дейін қыз алыспайды.
  • Әке тұрып, бала сөйлегеннен без.
  • Абысын тату болса, ас көп.

6) Шығармашылық тапсырмалар

1-топ

«Бес жол өлең» құрастыру.

2-топ

«Нағашымның ауылында» тақырыбына әңгіме құрау.

3-топ

«Қыз Жібек» фильміндегі кейіпкерлердің туыстық атауларын анықтап жазу (үзінді көрсетіледі).

IV. Қорытынды және бағалау

1-топ: Сәйкестендіру

Сызба бойынша туыстық атауларды орыс тіліне аударып, жұптастырады.

Қазақша Орысша
Әже бабушка
Ата дедушка
Аға брат
Әпке сестра
Әке отец
Нағашы аға дядя

Ескерту: Бастапқы мәтіндегі кейбір жұптар орын ауысып жазылғандықтан, грамматика мен мағынаға сай түзетілді.

2-топ: Ұғымды талдау

«Туған-туысқандар» ұғымын мысалдармен ашып, отбасы және қоғамдағы маңызын тұжырымдайды.

Туған-туысқандар — қандас және некелік байланыс арқылы бір-біріне жақын адамдар; қолдау, қамқорлық, сыйластық құндылықтарын сақтайтын орта.

3-топ: «Жорға» жарысы

Жылдам сұрақ-жауап сайысы өткізіледі: әр сұраққа бірден жауап беріледі, ойлануға қосымша уақыт бөлінбейді.

Бағалау тәртібі

Әр топбасшы оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі мен тапсырмаларды орындауына қарай бағалайды.