Тыңдаңдар балалар
Сабақтың тақырыбы
І дыбысымен таныстыру
Мақсат 1
І дыбысының әріптік таңбасымен таныстыру, жаңа сөздерді үйрету.
Мақсат 2
Ойлау мен сөйлеу қабілетін, оқу жылдамдығын дамыту.
Мақсат 3
Балаларды қазақтың киімдері мен тұрмыстық заттарын танып-білуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер
- Кеспе әріптер
- І әрпіне байланысты суреттер
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
Көжектерім, тұрыңдаршы,
Беттеріңді жуыңдаршы,
Айнаға қараңдаршы,
Шаштарыңды тараңдаршы,
Қане, сабаққа қараңдаршы.
II. Өткенді қайталау
Сұрақ–жауап
- Сұрақ: Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
- Жауап: К к дыбысымен.
- Сұрақ: К к дыбысы қандай дыбыс?
- Жауап: Дауыссыз дыбыс.
59-беттегі буындарды оқыту арқылы жуан және жіңішке дауыстыларды қайталау.
III. Жаңа сабаққа даярлық
Бүгін жаңа әріппен таныспас бұрын жұмбақ жасырамын. Егер жұмбақты тапсаңдар, бізге қонақ келеді. Ал таппасаңдар, қонақ ренжіп қалуы мүмкін. Тыңдаңдар:
Жұмбақ
Босағадан табылған,
Кейде перне жамылған.
Бұйымның бас әрпі не,
Кімге арнай қосылған?
Жауабы: Ілгіш
Осы сөзде і дыбысы сөздің басында да, ортасында да, соңында да келуі мүмкін екенін атап өтеміз.
Сұрақ: Мынау не, балалар?
Жауап: Киім ілгіш (киім жапқыш).
Енді бізге қонақ «қоржын» алып келеді. Қоржын ойынын ойнайық.
Қоржын деген не? Екі жағы қалта тәрізді, жіптен тоқылып жасалатын бұйым.
Қоржын дәстүрлі түрде қыз ұзатқанда, келін түсіргенде де қолданылған. «Қоржын салу», «қоржын тігеміз» деген тіркестерді үлкендерден естуің мүмкін.
Ойын: «Әріптер қоржыны»
- Қоржын аузындағы сақина мен білезіктерді тапсырмамен 4 оқушыға бөлу.
- Заттарды өз иесіне «жолымен» беру (үздік оқушыларға ұсыну).
- Екі оқушы қоржыннан жаңа әріптің баспа және жазба түрін алып шығады.
IV. Жаңа әріпке сөздер ойлау
Оқушылар І і әрпіне сөздер айтады:
V. Тапсырмалар
А) Суреттермен жұмыс
І дыбысына байланысты суреттерді көрсету және атау.
Ә) Сөздерді буынға бөлу
- іл-гіш
- кі-сі
- ін
- бі-лім
Б) Дыбыстарды ажырату
К к — дауыссыз. І і — дауысты, созылып айтылады (созып көрсетуге болады).
VI. Оқулықпен жұмыс
А) Сөздерді оқу
Әйнектің ішіндегі сөздерді мұғалім оқып береді, кейін оқушылар қайталап оқиды.
Қосымша жұмбақтар
Қойған жеріңде жатады,
Қолыңа алсаң, өзіңе тіл қатады.
Жауабы: кітап
Қабат-қабат қаттама,
Ақылың болса, аттама.
Жауабы: кітап
Б) «Кітап» сөзін құрату
Буындық және дыбыстық талдау жасау.
В) Мәтін оқу
Мәтінді оқыту және түсінгенін сұрау.
Г) Дауысты дыбыстарды қайталау
Дауысты дыбыстарды еске түсіру, мысал келтіру.
VII. Сабақты қорыту
Сөзжұмбақ
Сөзжұмбақты шешейік. Мұнда і дыбысы бар сөздерді табамыз.
- Көйлек, пальто, костюмнің жалпы атауы.
- Аңдардың қар бетінде қалатын таңбасы.
- Ғарыш әлемін шарлайтын не?
- Өзі үлкен, бірақ тышқаннан қорқатын жануар.
- Сүтті қайнатып жасалатын тағам түрі.
Шешімнен кейін осы сөздердің алғашқы әріптерінен қандай сөз шығады? Кірпі.
Бұл сөзде бүгінгі өткен дыбыс бар ма? Кім көрсетеді?
Үй тапсырмасы
Үйден і дыбысы бар сөздерді ойлап келіңдер. Келесі сабақта тағы да сөзжұмбақ ойынын ойнаймыз.