Сөздерге дыбыстық талдау жасап, буынға бөлдіру

Сабақтың тақырыбы

Щ дыбысы мен әрпі

Бұл сабақта оқушылар щ дыбысы және щ әрпімен танысады, әріптің сөздегі орны туралы түсінік қалыптастырады. Сонымен бірге дұрыс оқу мен жазу дағдылары бекітіліп, дыбыстық және буындық талдау арқылы ойлау қабілеті, сөздік қоры, зейіні дамытылады.

Сабақтың мақсаты

  • Щ дыбысы мен әрпін таныстыру, әріптің сөздегі орны туралы түсінік беру.
  • Щ әрпі бар сөздерді дұрыс оқуға және жазуға үйрету.
  • Дыбыстық, буындық талдау жасату арқылы зейін мен тілдік дағдыларды дамыту.

Нәтиже күтілетіні

  • Оқушы щ дыбысын ажыратып, оның дауыссыз дыбыс екенін біледі.
  • Щ әрпін жазу бағытын сақтай отырып дәптерге түсіреді.
  • Сөздерді буынға бөліп, дыбыстық талдау жасай алады.

Сабақтың барысы

1

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгендеу, сабаққа назар аударту.

2

Психологиялық дайындық

Күлімдеп күн бүгін
Қарады маған да.
Күлімдеп күн бүгін
Қарады саған да.
Шуақпен нұр төгіп,
Көңілді көтеріп.

3

Үй жұмысын тексеру және ой қозғау

  • Сұрақтар:
    • Дыбыстар нешеге бөлінеді?
    • Дыбыс дегеніміз не?
    • Әріп дегеніміз не?
    • Буын дегеніміз не?
  • Сөздерге дыбыстық талдау жасау және буынға бөлу.
  • Мәтінді буынға бөліп оқу.
4

Жаңа сабақ: жұмбақ шешу

Атқарады талай-талай ісіңді,
Тазалайды киіміңді, тісіңді.

Жауабы: щётка Щ

Сөздің басында бізге таныс емес қандай дыбыс естіледі? Щ дыбысы.

Щ дыбысын 2–3 рет айтқызу.

Қорытынды: щ — дауыссыз дыбыс.

5

Суретпен жұмыс және сөздік қор

Киім щёткасы

Мынадай бір асыл бар,
Босы жоқ, тек шашы бар.
Болса ондай бұйымың,
Ластанбайды киімің.

Тіс щёткасы

Басы түкті, өзі тіпті,
Әркімге керек етеді.
Ойланып көр, осы бір зат
Тіске қызмет етеді.

Талқылау

  • Щёткалардың пайдасы туралы әңгімелеу.
  • Мәтінді оқу, мазмұнын түсіндіру.
6

Сергіту сәті

Біз кішкентай баламыз,
Өніп-өсіп толамыз.
Көкке қарап талпынып,
Қанат қағып ұшамыз.

7

Дәптермен жұмыс

Жазу үлгісі

Щ щ

Щётка, щётка, щёткалар,
Неше түрлі щётка бар:
Бірі тісті жуады,
Бірі шаңды қуады.

Щ әрпінің жазылуын көрсету, әріп элементтерін дұрыс байланыстыруға назар аударту.

8

Бекіту: «Ш ма, әлде Щ ма?»

Тапсырма: көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, сөздерді толықтырыңыз.

і...ік ...ырын тұ...ы а...ы қай...ы ғары... пла... бор...
9

Қорытынды сұрақтар

  • Біз қандай әріппен таныстық?
  • Щ дыбысы қандай дыбыс?
  • Щ дыбысы қандай сөздерде кездеседі?
10

Бағалау

Оқушылардың белсенділігі, жауаптарының дәлдігі, оқу және жазу дағдылары, дыбыстық-буындық талдау жасау қабілеті бойынша бағалау.

Назарда ұсталатын негізгі тұстар

Фонетика

Щ — дауыссыз дыбыс.

Сауаттылық

Щ әрпі бар сөздерді дұрыс оқу және жазу.

Талдау

Сөзді буынға бөлу, дыбыстық талдау жасау.