Жусан мәтінін оқыту
Ақтөбе облысы, Мұғалжар ауданы,
Еңбек ауылы, Еңбек негізгі мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі: Жонысова Бибігүл Ғизатқызы
Ашық сабақ
Сауат ашу 1 сынып
Тақырыбы: Ж дыбысы мен әрпі
Мақсаты:
а) Ж дыбысын және әрпін таныту, ол арқылы берілген сөздерді оқу мен жазуға үйрету.
ә) Ж дыбысына қатысты жаңа сөздерді оқыту арқылы оқушылардың білімі мен тілін дамыту. Оқу техникасын жетілдіру.
б) спортты жақсы көруге, жақсыдан үйреніп, жаманнан жиренуге тәрбиелеу.
Түрі: жаңа сабақ.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, суретпен жұмыс, есте сақтау диктанты.
Көрнекілігі: суреттер, кеспе әріп, Ж әрпінің жазба түрі.
Барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі.
а) оқушы назарын сабаққа аудару.
ә) психологиялық дайындық.
Шаттық шеңберін құру. Әр бала өздерінің жүректен шыққан жылы лебіздерін айтады.
1. Мен денсаулық тілеймін.
2. Мен сәттілік тілеймін.
3. Мен бейбітшілік тілеймін.
4. Мен бақыт тілеймін.
5. Мен Отанымды сүйемін.
6. Қазақстаным гүлдей бер.
б) Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
• Балалар, бүгін бізде қонақта ұстаздарымыз. Қазақ халқы қонақжай, келген қонағымызға төрден орын беріп, құрмет көрсетеміз.
• Енді біз қалай құрмет көрсетеміз, білесіңдер.
• Партада әдемі, түзу отыру. Сабаққа жақсы қатысып, дұрыс жауап беру екен.
• Менің сұрағыма жауап беріңдерші.
• Қазір жылдың қай мезгілі, білесіңдер ме?
• Қазан, яғни күз айы.
• Олай болса осы қазан айының алғашқы аптасы ұстаздар күні (3 қазан) және қыркүйек айында (22 жұлдызы) тілдер күні деген атаулы күндер бар екен. Соған байланысты бізде апталық жүріп жатыр.
• Біздің Отанымыз қалай аталады?
• Қазақстан Республикасы
• Біздің Елбасымыз кім?
• Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев
• Қазақстан Республикасының рәміздерін атайықшы: Әнұран, Елтаңба, Ту. Олай болса біздің өз тіліміз де бар екен. Ол қазақ тілі мемлекеттік тіл. Әр Қазақстан Республикасының азаматы қазақ тілінде сөйлеп, тілімізді құрметтеуді борышым деп есептейді.
II. Өткен сабақтан алған білімін тексеру.
Әліппе 69 - бет.
Жол – ба – рыс (3 буын), жа – пы – рақ (3).
Ж – дауыссыз дыбыс.
Буын сөздерді оқыту.
Жа – ға, жа – лау, жо – та, жан – тақ, жу – ан, жа – са, жа – сау, жу – а, жу – сан, жу – ас.
Жусан мәтінін оқыту.
Далада жусан бар (3). Жусанға мал жақсы жайылады (4). Жарас малды жусанға жайды (4). Мал тойынды (2).
Буын сөздерді оқыту:
Ол – жас, жыл – қы, шыр – ша, Жам – был, - 2 буынды.
Қу – ыр – шақ, жа – па – лақ, қар – лы – ғаш, жар – ға – нат – 3 буынды.
Жазу үлгі, әліппе дәптерлерін тесеру, ауызша мадақтау.
III. Жаңа сабақ. Ж дыбысы және әрпі.
Мақсатын хабарлау. Ж дыбысына байланысты сөздерді оқыту, суретпен жұмыс. Ти тізбегі арқылы жақсы, жаманды ажырату, тыйым сөздерді санамалап айтқызу.
Ж – қандай дыбыс? – дауыссыз дыбыс.
Айтылғанда еркін айтылмайды, кедергіге ұшырайды.
Жұмбақ.
Бос жер қалмай аспаннан
Түнде шашып тасталған
Моншақтың аты?
Қай әріптен басталған. (жұлдыз)
IV. Оқулықпен жұмыс.
Әліппенің 70 – бетіндегі баған сөздерді оқып, мағынасын меңгерту.
Жауын жарыс жылқы жарғанат
Жауап жарық жорға жапалақ
Суретпен жұмыс.
- Суретте кімдер? Суретте балалар.
- Балалар не істеді? Олар жарысқа қатысты.
- Жарыс қай кездерде болатынын білесіңдер ме?
- Ат жарысын көрдіңдер ме?
Олай болса жарыс деген мәтінмен танысамыз.
Ауылда ат жарысы болды. Жарысқа Жомарт, Жақан, Олжастар барды. Олар тай жарысына қатысты. Жомарт сыйлық алды.
71 – беттегі баған сөздерді оқыту.
Жақсы жасыл Жамал Айжан
Жаман жайлау Жамбыл Олжас
Ти тізбегі – жақсы, жаман. (суретпен жұмыс).
Талды суару, күту, баптау – жақсы қасиет.
Талды сындыру, запқы жасау, құсты ату – жаман қасиет.
Құсқа ұя жасау – жақсы.
Тыйым сөздерді еске түсіру.
Мектепте, үйде, көшеде әдепті болу.
V. Сергіту сәті.
Бір, екі, үш, бір, екі, үш,
Бұлшық етте күш.
Мен ұшамын кептерше.
Еңкейемін қолым жерге жеткенше.
VI. Есте сақтау диктанты.
Отан, бала, тал, шар, алма, жусан, айран, Марат, шағала, мата.
VII. Жаңа білімді бекіту.
Ж – қандай дыбыс?
Өлең шумағын оқып беріп, Ж әрпі бар сөздерді атату.
Жағажай, жағажайдат Қамажай,
Жағажайды жағалай
Жүгіреді Қамажай.
VIII. Үйге тапсырма:
Әліппе 70 – 71 – беттер.
Бағын сөздерді оқу. Жарыс мәтінін оқып, қанша сөйлемнен құралғанын білу.
Әліппе дәптермен жұмыс.
IX. Мадақтау.
Ана тілің арың бұл,
Ұятың боп тұр бетте.
Өзге тілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте.
Толық нұсқасын жүктеу
Сын тұрғысынан оқыту
«Әдебиеттік оқу» құралының құрылымы мен құрылысы
Ақтөбе облысының территориясына туристік - экскурсиялық маршрут жасау
Бастауыш сынып оқушыларының қазақ тілінен құзыреттілікке бағытталған тапсырмалар арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту жолдары
Шығармашылық шеберлікті шыңдау
Бастауыш мектеп оқушыларының сөйлеу дағдысын қалыптастыру
Инновациялық педагогикалық техналогиялар негізінде бастауыш сынып оқушыларына қазақ тілі пәнінде жаңа техналогияларды қолданудың шығармашылық жолдарын теориялық тұрғыдан негіздеу
Географияны оқытудағы инновациялық технологияларға сипаттама бере отырып оқушылардың шығармашылық әрекетінің тәжірбиесін қалыптастырып, географияны оқытудың нәтижелігін көтеру
Географияны оқыту
Мұхиттар мен құрлықтар географиясы сабақтарында жаңа педагогикалық технологияларды пайдалану арқылы шығармашылық әрекетінің тәжірбиесін қалыптастырып, құрлықтар мен мұхиттар географиясын оқытудың нәтижелігін көтеру
Оқытудың жаңа технологиясын пайдалану
Қашықтықтан оқыту
Қазақ тiлiн оқытудың, ұйымдастырудың әдiстемелiк ерекшелiктерi
Көркем шығарманы детальдап талдауда модульдік оқыту технологиясын пайдалану
Жоғары оқу орындарының экология бөлім студенттеріне қазақ тiлiн дамыта оқытудың әдiстемесі
Физика сабағында оқушыларды қарқындата оқыту
Дене тәрбиесі кафедрасының оқытушысы Ахбаев Е.М. 2006-2007 оқу жылының ғылыми зерттеу жұмыс жоспары
Мектепте тарихты оқыту әдістемесі пәні
ЖОҒАРЫ ОҚУ ОРЫНДАРЫНДА ҚАЗАҚ ТІЛІН ОҚЫТУДА ЖАҢА ТЕХНОЛОГИЯНЫ ҚОЛДАНУ
Оқыту және ғылыми метоликалық жоспардағы кабинеттің міндеті.