Заттың салыстырмалы молекулалық массасы

Топтамадағы сабақ жоспарларының тақырыптары

Бұл топтама 8-сыныпқа арналған химия сабағын жоспарлауға бағытталған. Оқушылардың негізгі ұғымдарды меңгеруіне және есептеу дағдыларын дамытуына ерекше мән беріледі.

  1. 1

    Химиялық формулалар. Заттың салыстырмалы молекулалық массасы

    Химиялық формула, индекс және коэффициент ұғымдарын бекітіп, салыстырмалы молекулалық массаны есептеу тәсілдерін меңгеру.

  2. 2

    Практикалық жұмыс: массалық үлес бойынша қант ерітіндісін дайындау

    Массалық үлес ұғымын қолдана отырып ерітінді дайындау алгоритмін орындау, өлшеу және есептеу мәдениетін қалыптастыру.

  3. 3

    Валенттілік бойынша формула құрастыру

    Валенттілікке сүйене отырып қосылыстардың формуласын құрастыру және дұрыс жазу дағдыларын дамыту.

Сабақ жоспары (8-сынып)

Төменде «Химиялық формулалар. Заттың салыстырмалы молекулалық массасы» тақырыбына арналған сабақ құрылымы мен әдістемелік тіректері берілген.

Сабақтың тақырыбы

Химиялық формулалар. Заттың салыстырмалы молекулалық массасы.

Сабақтың мақсаты

  • Химиялық формулалар туралы түсінік қалыптастыру.
  • Заттың салыстырмалы молекулалық массасын есептеуді меңгерту.

Күтілетін нәтиже

  • Химиялық формула, индекс және коэффициент ұғымдарын біледі.
  • Заттың салыстырмалы молекулалық массасын есептей алады.
  • Оқушыға өз білімін өздігінен алуға мүмкіндік беретін оқу ортасы қалыптасады.

Сабақ технологиясы

  • Сын тұрғысынан ойлау (СТО) стратегиялары
  • Блум таксономиясы

Қамтылған модульдер

  • Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
  • Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
  • Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
  • Оқу үшін және оқыту үшін бағалау
  • Оқыту мен оқуда АКТ қолдану
  • Талантты және дарынды оқушыларды оқыту

(Педагогикалық қуатты құралдар)

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап Топтық жұмыс Жұптық жұмыс Жеке жұмыс Формативті бағалау

Негізгі ұғымдар

Химиялық формула Индекс Коэффициент Салыстырмалы молекулалық масса Салыстырмалы атомдық масса

Сабақтың барысы

Сабақ құрылымы оқушының белсенді қатысуына, мақсатты өздігінен анықтауына және бағалау критерийлерін түсінуіне бағытталған.

Мұғалімнің әрекеті

  • Ұйымдастыру кезеңі: ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Глобус» әдісін қолданады.
  • Тақырыпты анықтау: сабақтың тақырыбын айқындау мақсатында «Табу» әдісін қолданады.
  • Мақсат пен табыс критерийлері: оқушыларға сабақ мақсатын анықтауға және табыс критерийлерін құрастыруға мүмкіндік береді.
  • Ұйымдастыру: топтық жұмысты ұйымдастырады.
  • Нұсқаулық: слайд арқылы Блум таксономиясымен таныстырады.

Блум таксономиясы бойынша оқу әрекеттері

  1. 1

    Білу

    Оқушылар бар білімін еске түсіріп, көрсетеді.

  2. 2

    Түсіну

    Жаңа ақпаратты меңгеріп, ұғымдарды өз сөзімен түсіндіреді.

  3. 3

    Қолдану

    Ережелерді, ұғымдарды, принциптерді және теорияны есептер мен жағдаяттық тапсырмаларда қолданады.

  4. 4

    Талдау

    Мәліметтерді бөліктерге жіктеп, байланыстарды анықтайды.

  5. 5

    Жинақтау

    Әртүрлі идеяларды біріктіріп, жаңа өнім немесе жоспар құрастырады.

  6. 6

    Бағалау

    Нәтижені критерийлер бойынша бағалап, қорытынды жасайды.