Суретті аяқтау
Ақтөбе облысы, Алға ауданы, Нұрбұлақ ауылы
Бирманов Н.А
Тақырыбы: Ұлттық натюрморт
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: оқушыларға ыдыстардан құралған натюрмортты бейнелеуге үйрету. Заттың жалпы формасы мен түстік қарама-қарсылық заңына үйрету.
Дамытушылығы: оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, бояумен жұмыс жасау машығын дамыту
Тәрбиелігі: оқушыларға эстетикалық талғам қалыптастыру. Ұлттық бұйымдарды таныстырып, қастерлеуге үйрету.
Түрі: дәстүрлі сабақ.
Типі: жаңа сабақ
Әдісі: баяндау, көрсету, практикалық жұмыс
Құралдары: альбом, бояу, қалам, өшіргіш, палитра
Көрнекілігі: сурет кезеңдері салынған плакат, интерактивті тақта
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Құралдарын тексеру
3. Алдағы сабаққа әзірлеу
ІІ.Ой ашар
Натюрморт тақырыбына сөзжұмбақ шешу
ІІІ.Жаңа сабақ.
Натюрморт жанры француз сөзінен аударғанда өлі табиғат деген мағынаны береді.
Батыс еуропада 17 ғасырда натюрморт жанры жақсы дамыды.
Қазақстанда 19 ғасырда ғана натюрморт салу дами бастады.
Натюрморт салу кезінде жарық пен көлеңке, ең бастысы композициялық заңдарға сәйкес орналасу тәртібін сақтау керек.
Бізде бүгін ұлттық торсық, кесе, алмадан құралған қарапайым натюрмортты бейнелейік.
IV. Практикалық жұмыс.
1 кезеңде салынатын натюрмортты қағаз бетіне белгілеп орналасу орнын белгілейміз.
2 кезеңде жарық пен көлеңке жақтарын белгілеу.
3 кезеңде бояу жағу арқылы заттың түстік контрастын дайындаймыз.
4 кезеңде салынған суреттің түспе көлеңкесін және заттардың бір-біріне түскен бояуларын көрсету. Суретті аяқтау.
V. сабақты қорытындылау.
Натюрморт жанры қай жақта пайда болды?
Натюрморт деген не?
Ұлттық қандай ыдыстарды білесің?
VI. Бағалау. Салынған суреттерден көрме жасап жақсы салынған суреттерді таныстыру. Қатесі бар суреттерді талдау.
Үйге натюрморт салып келуді тапсыру.
Бастауыш мектеп оқушыларының шығармашылық ойлауы даму деңгейінің психологиялық диагностикасы
Autocad 2004 жүйесі
Графиктерді орналастыру принциптері
Нысандардың көлеңкесін салу
Бейнелеу іс-әрекетінің негізгі міндеттері, әдістері мен жұмыс тәсілдері
5-8-сынып информатика курсында жаңа технологияларды пайдаланып оқыту әдістемесін құрастыру
Windows - тың стандартты программалары
Математика пәнін оқыту барысында бастауыш мектеп оқушыларының танымдық қызығушылықтарын қалыптастыру
Мәтіндік программаның жұмыс терезесі
Психолог кеңесі
Ересек балаларға шығармаға байланысты қажетті суретті шығарма оқылған соң берген дұрыс
Суретті әңгіме әдісі
Сабаққа жақсы қатысқан балаларды атап өтіл, сабақты аяқтау
Көркем суреттің бейнелеу құралдары
Семантикалық картамен сабақты аяқтау
Компьютерде салынған сурет пен қағазға салынған суреттің айырмашылығы
Балаларды мадақтап, сабақты аяқтау
Тренингті аяқтау
Суретті құрастыр Құрал - жабдықтар
Суретті тест жаттығуы