Қозыкүрең әңгімесі аяқталғаннан кейінгі Ағыбай әрекеті

Сабақ тақырыбы

Мұхтар Шахановтың «Отырар» поэмасы.

Түйінді идея

«Отаныңа опасыздық еткенің – өз түбіңе жеткенің» (халық мақалы).

Сабақтың мақсаты

  • АКТ көмегімен шежіресі мол Отырар қаласы туралы ақпарат алу.
  • Топтық жұмыс барысында поэманың мазмұнын өз бетінше меңгеру.
  • Ақын әрі жазушы Мұхтар Шахановтың шығармашылығын зерттеп, зерделеу.
  • Өзінің және сыныптасының жұмысына сыни көзбен қарап, пікір білдіру.
  • Бағалаудың маңызын түсіну.

Күтілетін нәтиже

Білім

Ақын шығармашылығын зерделеп, қажетті ақпаратты алады; поэманың мазмұнын меңгереді.

Сыни ойлау

Орындалған жұмысқа сыни пікір айта алады; ақпараттан нені және қалай оқу керектігін түсінеді.

Бағалау

Өзін және сыныптастарын бағалай алады, кері байланыс арқылы өз жұмысын жетілдіреді.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру бөлімі

«Шаттық шеңбері» әдісі: «Сәттілік» тренингі. Оқушылар шеңберге тұрып, көршісіне бүгінгі күнге сәттілік тілейді.

Кері байланыс: «Қозыкүрең» әңгімесі бойынша сұрақ-жауап.

Сұрақ-жауап (Қайталану)

  1. Қазақ пен қырғыз ежелден қай таудың бөктерін қатар жайлап келген?
  2. Әңгімедегі кейіпкерлерді ата.
  3. Ағыбай Төреқұлдың ауылына кімді ертіп барды?
  4. Төреқұл алдымен кіммен амандасты?
  5. Ержан қырғыз бен қазақты қалай ұқсатты?
  6. Қырғыз елінен майданға аттарды қай жылы апарды?
  7. Жылқышылар жирен айғырды не себепті «Қозыкүрең» атады?
  8. Қозыкүреңнің түсі қандай?
  9. Қозыкүреңнің қашқалы жүргенін кім байқайды?
  10. Саяқбай ауырған Қозыкүреңді қалай емдеді?
  11. «Қозыкүрең» әңгімесі аяқталғаннан кейін Ағыбай қандай әрекет жасады?
  12. Қырғыз бен қазақ салтындағы айырмашылықты қай тұстан байқадың?
  13. Ағыбай мен Төреқұл достығы қашан және қалай басталды?
  14. Әңгімеде қандай мақал-мәтелдер кездесті? (Жауап нұсқасы: алтын алқа, күміс алқа, қола алқа тағу)