Білу кезеңі
Қазақ әдебиеті пәні: қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сынып
10-сынып
Сабақтың тақырыбы
Шоқан Уәлиханов
Жұмыстың түрі
Графикалық талдау, топтастыру
Сабақтың мақсаты
Оқушылардың Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы туралы білімін кеңейту; Шоқанды қазақ халқының тұңғыш талантты ғалымы әрі әдебиет зерттеушісі ретінде таныту. Сонымен қатар оның қазақ және қырғыз ауыз әдебиетін жинап, жүйелі түрде зерттегенін ұғындыру.
Күтілетін нәтиже
- Шоқан Уәлихановтың өмірі мен қызмет бағыттарын сипаттай алады.
- Оның әдебиеттану мен ағартушылықтағы орнын түсіндіреді.
- Қазақ және қырғыз ауыз әдебиетін жинап-зерттеген еңбегінің маңызын дәлелдейді.
Қолданылатын модульдер
1) АКТ
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
2) Жаңа тәсілдер
Оқыту мен оқудағы белсенді, ынтымақтастыққа негізделген әдістер.
3) Сыни ойлау
Талдау, дәлелдеу, қорытынды жасау дағдыларын дамыту.
4) Басқару және көшбасшылық
Топтық жұмыс үдерісін ұйымдастыру, жауапкершілікті бөлу.
5) Дарынды балалар
Қабілеті жоғары оқушыларды қолдау және күрделендірілген тапсырмалар.
6) Бағалау
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау элементтері.
7) Жас ерекшелігі
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай оқыту және оқу.
Стратегиялық іс-әрекеттер
Сабақтың барысы
I. Ынтымақтастық атмосферасын құру (2 минут)
Сабақтың басында оқушылардың зейінін шоғырландыру және топқа біріктіру.
Мұғалімнің іс-әрекеті
- Оқушылармен амандасады, түгелдейді.
- Оқу құралдарын тексереді, сынып тазалығына назар аударады.
- Оқушылардың назарын сабаққа аударады.
- «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөледі.
Оқушының іс-әрекеті
- Орындарынан тұрып сәлемдеседі, жағымды көңіл күй қалыптастырады.
- Қиылған қағаз бөліктерінен өлең атауын құрастырып, топтарға бөлінеді.
- Үй тапсырмасын пысықтап, негізгі ойларды еске түсіреді.
II. Білу кезеңі (5 минут)
Жаңа сабақты «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі арқылы меңгеру: мәліметтерді топтастыру, таныс жүйеге көшіру және түрлендіру.
Әдістің қадамдары
- 1 Ойлан: оқушылар оқыған мәліметтер мен идеяларды мүмкіндігінше көп жазады.
- 2 Бірік: идеяларын жұпта/топта біріктіреді.
- 3 Бөліс: мұғалім бүкіл сыныппен талқылауды ұйымдастырады.
Негізгі идея
Оқушылар ақпаратты құрылымдап, өзара салыстырып, ортақ қорытынды жасайды.