Далада қар

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға адам мінезі және мінезді жетілдірудегі адамның мүмкіндіктері туралы түсінік беру.

Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері

  • Жақсы және жаман мінез-құлықты ажырата білуге үйрету.
  • Оқушылар бойында жақсы мінез-құлықты дамытуға ықпал ету.
  • Өзін құрметтеуге және өзіне сенімді болуға тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.
  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Тыныштық сәті №1: «Нұрға бөлену»

Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолдарыңызды айқастырмаңыз. Қолдарыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.

Елестетіңіз: күннің нұры төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай тарайды. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі бар. Ол нұрдың әсерімен баяу ашылып келеді. Балғын әрі таза гүл әр ойыңызды, әр сезіміңізді шайып, жүрегіңіздің жұмсақтығын оятады.

Нұр денеңізге жайлап тарасын. Ол біртіндеп күшейеді. Оймен нұрды қолдарыңызға бағыттаңыз: қолдарыңыз сәуле шашып, тек ізгі іс жасауға және көмек беруге дайын. Нұр аяқтарыңызға тарасын: олар сізді жақсылық жасайтын жерлерге бастап апарады.

Нұр аузыңызға, тіліңізге жетсін: тіліңіз тек шындықты және мейірімді сөздерді айтады. Нұр құлақтарыңызға тарасын: құлағыңыз жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздеріңізге де жетсін: көзіңіз жақсылықты көріп, әр нәрсенің игі жағын аңғарады.

Басыңыз түгелдей нұрға толсын: ойыңызға ізгі, сәулелі пікірлер келеді. Нұр күшейіп, денеңізден сыртқа тарап, айналаңызға жылулық сыйласын. Осы нұрды туыстарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Уақытша түсініспей жүрген адамдарға да бағыттаңыз: олардың жүрегі де нұрлансын.

Нұр бүкіл әлемге тарасын: адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тіршілік иесіне. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын. Нұр менің ішімде. Мен – Нұрмын».

Осы Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде сәл отырыңыз. Енді нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы әлем жүрегіңізде сақталсын. Жаймен көзіңізді ашуға болады.

2) Үй тапсырмасын тексеру

Сұрақтар

  1. Біз «Өзін-өзі тану» пәнінен нені үйрендік?
  2. Өзін-өзі танудың адам өміріндегі маңызы қандай?
  3. Өзін-өзі тануды сарқылмас қазына деуге бола ма? Неліктен?

Әңгімелесу

  1. Мінез дегеніміз не?
  2. Адамның мінезі қайда және қалай танылады?
  3. Мінез-құлық адамдардың қарым-қатынасына әсер ете ме? Қалайша?
  4. Адам өз мінезін өзгерте ала ма? Қалай?

3) Мәтінмен жұмыс: «Әлім мен Жанар»

Төсектен тұрған Әлімнің көзі алдымен терезедегі әдемі өрнекке түсті. Бұтақтарын жайған шырша ағаштары ма, әлде үстін қар басқан тоғайдағы биік талдардың суреті сияқты ма — әйтеуір, әйнекке әдемі қырау түсіпті.

— Әже, терезеге қырау тұрыпты ғой. Дала суық па? — деп сұрады Әлім киініп жатып.
— Қар жауыпты, сыртта аяз, — деді әжесі.

Әлім қуанғанынан күлімдеп:
— Қар! Қар! Далада қар! — деп, асыға киінді.

Әлім далаға шықты. Аула іші аппақ. Есіктің алдындағы темір шарбақ та, шарбақ ішіндегі қатар түзеп тұрған ағаштар да қар жамылып, ерекше әсем көрінеді. Бұтақ қозғала қалса, үстіндегі қар сусып жерге түседі. Күн сәулесімен шағылысып, жалт-жұлт етіп көз қытықтағандай.

Ол сарайдан ағаш күрек алып, есік алдындағы қарды күреп, қора қақпасына дейін жол салғысы келді. Ертеңгі аяздан жалаңаш қолы тоңып, екі бетінің ұшы қызара бастады.

— Жолдың қарын күреп жатырсың ба? Бәрекелді! Таза ауа жұтып, осылай еңбек ету денсаулыққа өте пайдалы, — деді құдықтан су алып келе жатқан көршісі Қадиша апай.
— Жанар шыға ма, апай? — деді Әлім күрегін үйілген қарға қадап, қолғап киюге үйге қарай кетіп бара жатып.
— Қазір шығады, — деді Қадиша апай.

Әлім қолғап киіп қайта шыққанда, күреген қарды шашып жатқан кішкентай қызды көрді. Қоңыр түбіт бөркінің төбесіндегі түймесі қозғалған сайын бұлғақтап, Әлімді мазақтағандай.

— Олай күреуге болмайды. Былай тұр, өзім күреймін, — деді Әлім.
— Мен ше? Мен де күреймін! — деді Жанар күрегін ыңғайлап.
— Бұл қыз бала істейтін жұмыс емес, қолыңнан келмейді.
— Жоқ, күреймін! Неге қолымнан келмейді?

Жанар ашуланып, Әлімге қабағын түйе қарады. Қиылған жіңішке қастарының арасынан ұзынша сызық пайда болды. Танауы қусырылып, үстіңгі ерні қайқайып кетті. Ол Әлімді кейін қарай итеріп, дәл алдына барып тұрды.

Жанардың бұл мінезін жақтырмаған Әлім аузын бұртитып:
— Ерегіссең, тіпті де күретпеймін! — деді.
— Мақтаншақ! — деді Жанар ашуланып. — «Жолдың қарын өзім күремін» деп мақтанғалы жүрген ғой! Мақтаншақ!

Жанардың үйге кіріп келгенін көрген анасы:
— Неге ойнамадың? — деп сұрады.
— Апа, Әлім жаман бала. Мен онымен ойнамаймын, — деді Жанар сөзін бөліп сөйлеп. Көзі жасаурап кетті.

— Неге жаман? — деді Әлімнің бұрын орынсыз ісін көрмеген Қадиша апай таңдана қарап.
— Ол маған қар күретпейді! Ол — мақтаншақ. Өзі ғана күрегісі келеді!

Жанар терезеден Әлімге қарап:
— Мақтаншақ! — деп айқайлады.
— Қой, мазақтауды қайдан шығардың? — деді Қадиша апай. — Әлім — жақсы бала. Ол өзі келіп ешкімге тиіспейді.
— Иә, тиіспейді. Бірақ «саған күретпеймін» деді ғой. Мен оны жек көремін!
— Кеше саған кітабын әкеліп бергенде жақсы еді, бүгін жек көріп қалдың ба?
— Енді оны ешқашан да жақсы көрмеймін!

Әлім сыртта тұрып, Жанардың терезесіне қайта-қайта қарады. Әйнектен сығалап тұрған Жанарды көріп:
— Жанар, Жанар! Кел, екеуіміз бірге күрейік! — деді қолын бұлғап.
— Әне, шақырып жатыр, — деді анасы қызына. — Жаман бала болса, шақырмас еді. Бар, ойнай ғой.

Жанар әйнекке жақындай түсіп:
— Бармаймын! Мақтаншақ! — деп, тілін шығарып, тағы да мазақтады.

(Мәтін үзіндісі осы жерден әрі қарай жалғасады: Әлім мектептен қайтқан соң, шанасын сүйретіп, сырғанақ теуіп жүрген балаларға барады.)

Талқылауға бағыт

  • Әлімнің әрекетінен қандай ниет байқалады?
  • Жанардың ренжуіне не себеп болды?
  • Екі жақ та мәселені қалайша дұрыс шеше алар еді?

Ой түю

Мінез кейде бір ғана сөзден немесе қарым-қатынас мәнерінен көрінеді. Бір-бірін тыңдау, түсіндіру, өзгенің сезімін ескеру — жақсы мінездің белгісі.

4) Шығармашылық жұмыс

Адамның мінезі оның басқа адамдарға және қоршаған ортаға деген қарым-қатынасынан, іс-әрекеттерінен байқалады. Өзін-өзі тәрбиелеу үшін адам өз мінез-құлқын танып, өзіне сыни көзбен қарай алуы керек.

Әр адам өз бойында адамгершілік қасиеттерді дамытып, мінезін жетілдіре алады.

Тапсырма

Дәптерде берілген криптограмманы шешіп, «Өзін-өзі тану» туралы Сократтың нақыл сөзіне пайымдау жасаңыздар.

5) Топпен ән айту

Ән туралы

Орындайтын
Ерден Атай
Сөзі
Ә. Асылбеков
Әні
Е. Хасанғалиев

Мәтіні

Кел, балалар, тұрмаңдар,
Бізде қызық думан бар.
Атамыздың алуан
Ертегісін тыңдаңдар.

Қайырмасы
Ерте, ерте, ерте екен,
Ешкі-ай жүні бөрте екен.
Ертегі сөз қашанда
Тамашаның көркі екен.

Түрлі-түрлі ертегі,
Тұла бойды ертеді.
Ерте өткен ерлердің,
Ерлік ісін шертеді.

6) Дәптермен жұмыс

Оқушылар дәптердегі тапсырмаларды өз беттерінше орындайды.

7) Үй тапсырмасы

Мәтінді оқып, түсінік айтып келу.

8) Соңғы тыныштық сәті

Балалар, тыныштық сақтайық. Үнсіз отырып, қолымызды жүрегімізге қойып, жүрек соғысын тыңдап көрейік.

Жүрек әртүрлі сезімдерге толы. Солардың ішінде жанашырлық, қамқорлық, аяушылық сезімдері басым екенін сезініңдер. Егер осыны сезсеңдер, жүректерің жылы әрі мейірімді.

Ендеше, көп қайырымды іс жасап, қамқорлық көрсетуге ұмтылайық.