Ертегі бөлшектерін қолданылған саяхат сабақ

Математика • 2-сынып

Сабақ тақырыбы: «Есе артық, есе кем»

Бұл сабақ саяхат түрінде ұйымдастырылып, оқушылардың есептеу машықтарын жетілдіруге және «есе артық», «есе кем» ұғымдарын логикалық тұрғыдан түсінуге бағытталады.

Сабақ мақсаты

  • Оқушылардың ой-өрісін дамыту, есептеу машықтарын жетілдіру.
  • «Есе артық», «есе кем» тақырыбын түсіндіру арқылы логикалық ойлауды қалыптастыру.
  • Табиғатты аялауға, қорғауға тәрбиелеу.
  • Отанды қастерлеуге баулу.

Сабақ әдісі

Ертегі бөлшектерін қолданатын саяхат-сабақ.

Қажетті көрнекілік

  • Құстар мен аңдардың суреттері
  • Театр қуыршағы
  • Плакаттар
  • Музыкалық телефон
  • Глобус

Сабақ жоспары

  1. 1Ұйымдастыру кезеңі.
  2. 2Үй тапсырмасын сұрау.
  3. 3Ребус шешу.
  4. 4Жаңа тақырыпты түсіндіру.
  5. 5Жаттығу жұмысы.
  6. 6Сергіту сәті.
  7. 7Сабақты қорытындылау (ертегі арқылы).
  8. 8Үй тапсырмасын беру.
  9. 9Оқушылардың білімін бағалау.

Ұйымдастыру және үй тапсырмасын тексеру

Сабақ басында оқушылардың назарын жаңа жұмысқа бағыттаймыз. Үй тапсырмасы тест әдісі арқылы тексеріледі.

Тест сұрақтары

  1. 1.Математика пәнінде неше амал бар?
  2. 2.Көбейтудің компоненттерін атаңдар.
  3. 3.Бөлудің компоненттерін атаңдар.
  4. 4.Қосудың компоненттерін атаңдар.
  5. 5.Азайтудың компоненттерін атаңдар.
  6. 6.Көбейту мен бөлудегі 1 санының қасиетін айтыңдар.
  7. 7.Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін түсіндіріңдер.

Ертегі желісі: тышқанның тапсырмасы

Балалар, бүгінгі сабағымызға қонаққа тышқан келді. Тышқан — өте қу аң. Біз оның қулығын қай ертегіден білеміз? «Жыл басына таласқан хайуанаттар» ертегісінен.

Тышқан өзімен бірге қоржын алып келіпті. Қоржынында сендерге арналған тапсырма бар екен — ребус шешу. Бұл ребуста бүгінгі жаңа тақырыптың атауы жасырылған. Егер ребусты дұрыс шешсек, тышқан бізді хайуанаттар бағына саяхатқа бастап апарады.

Ребус

16 8 2 4 3 8 12 0, 4 10 0 6 0 0

Тапсырма шарты

Көрсетілген сандардың орнына көбейтіндісі сол санға тең болатын сандар орналасқан. Бағана мен жолдың қиылысуында тұрған әріпті жазу керек.

Мысал

16 саны — 4 пен 4-тің көбейтіндісі. Демек, 4 пен 4 қиылысқан ұяшықтағы әріп жазылады (мысалы, ол жерде «е» әрпі тұр). Тапсырманы осы үлгімен орындаймыз.

Нәтижесінде ашылатын тақырып: «Есе артық, есе кем».