Заманауи мамандық иелерімен таныстыру

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы

Мекеме
Балқаш қаласы, «Бөбек» мектеп жасына дейінгі балаларға арналған мекеме, коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Тәрбиеші
Қ. А. Әбдібекова
Білім беру саласы
Әлеуметтік орта
Бөлімі
Қоршаған ортамен таныстыру
Тақырыбы
Кім боламын?

Мақсаты

Балаларды заманауи мамандық иелерімен таныстыру.

Міндеттері

  1. Балаларды әртүрлі мамандық иелерімен және олардың еңбегімен таныстыру.
  2. Мамандық иелерінің қызметтері мен міндеттері туралы түсініктерін дамыту.
  3. Еңбек адамдарына құрметпен қарауға тәрбиелеу.

Көрнекіліктер

Әртүрлі мамандық иелерінің суреттері, слайдтар.

Әдіс-тәсілдер

Сөздік, көрнекілік, ойын, практикалық.

Қостілділік компонент

Материалда орысша атаулар кездеседі: рекламный агент, дизайнер.

Сабақтың барысы

Мотивациялық-қозғаушылық кезең

Күтпеген сәт

Топқа үш мамандық иесі кіреді. Тәрбиеші балаларға қонақтардың келгенін байқатып, олардың қандай мамандықтың киімін кигенін анықтауға жетелейді.

  • Сұрақ: «Балалар, қараңдаршы, бізге қонаққа кім келді?»
  • Сұрақ: «Олар қандай мамандық иелері болып киініп келген?»
  • Мадақтау: «Дұрыс, жарайсыңдар!»

Ұйымдастыру-ізденістік кезең

Бүгін балалар қазіргі заманға сай екі мамандықпен танысады: рекламный агент және дизайнер. Таныстыру слайдтар арқылы көрсетіледі.

Сұхбат: ата-ана мамандықтары

Балалар өз ата-анасының қайда жұмыс істейтінін және немен айналысатынын әңгімелейді.

Балнұр: «Менің анам мұғалім. Ол балаларды оқытады.»

Наржан: «Менің анам шаштаразда жұмыс істейді. Ол адамдардың шашын сәндейді.»

Диас: «Менің анам дәрігер. Ол адамдарға массаж жасайды.»

Тәрбиеші: «Жарайсыңдар!»

Кездесу: дене шынықтыру нұсқаушысы

Балаларға денсаулықты нығайтуға көмектесетін мамандықтардың бірі — дене шынықтыру нұсқаушысы (физрук) екені түсіндіріледі. Нұсқаушы балалармен қысқа сергіту сәтін өткізеді.

Нұсқаушы: «Сәлеметсіңдер ме, балалар? Денсаулықтарың мықты болуы үшін мен сендерге денелеріңді шынықтыруға көмектесемін. Менімен бірге сергіту сәтін жасайсыңдар ма?»

Тәрбиеші: «Балалар, жарайсыңдар!»

Нұсқаушы: «Енді басқа балаларға барып, жаттығу жасатайын. Сау болыңдар!»

Ойын кезеңі

Дидактикалық ойын: «Ойлан, тап!»

Ойын шарты бойынша әр бала мамандық иесіне тиесілі құрал-жабдықтарды табады (слайд арқылы).

  • Мақсат: мамандық пен құралдың байланысын түсіндіру.
  • Нәтиже: зейін, логика және сөздік қор дамиды.

Орталықтармен жұмыс

Балалар екі орталыққа бөлінеді және рөлдік тапсырмалар орындайды.

1-орталық: балалар рекламный агент болып, тауарларды жарнамалайды.

2-орталық: балалар дизайнер болып, қуыршақтың көйлегін әшекейлейді.

Ескерту

«Толық нұсқасын жүктеу» деген жол бастапқы мәтінде берілген, алайда жүктеу сілтемесі көрсетілмеген.