Қазыбек бидің әңгімелерінің тәрбиелік мазмұнын, мағынасын талдай білу

Сабақ жоспары

Бұл сабақта оқушылар Қазыбек би Келдібекұлының өмірі мен еңбектерін танып, әңгімелеріндегі тәрбиелік мәнді топтық жұмыс арқылы түсінеді. Сабақ үдерісі сыни ойлау дағдыларын дамытуға және білімді қолдануға бағытталған.

Сабақтың тақырыбы

Қазыбек би Келдібекұлы

Сабақтың мақсаты

  • Қазыбек бидің өмірі мен еңбектерін таныту, түсіндіру.
  • Әңгімелерінің тәрбиелік мазмұнын топтық жұмыс арқылы ұғындыру.
  • Сыни тұрғыдан ойлауға үйретіп, білім мен дағдыларды қалыптастыру.

Табыс критерийлері

Білу және тану

Қазыбек бидің өмір жолын және еңбектерін біледі, таниды.

Талдау

Әңгімелерінің тәрбиелік мазмұны мен мағынасын талдай алады.

Қолдану

Қазыбек бидің нақыл сөздерін орынды қолдана алады.

Оқыту нәтижелері

  • Оқушылар Қазыбек бидің төрелігі мен әділдігін танып, тәрбиелік мәнін түсінеді.
  • Топтық жұмыста бір-біріне әділ болуға үйреніп, мазмұнды сөйлеуге талпынады.

Сабақтың құрылымы

Төмендегі кезеңдер сабақ барысын жүйелеп, оқушының белсенді қатысуын қамтамасыз етеді: ұйымдастыру, үй тапсырмасын пысықтау, жаңа білімді игеру, салыстыру арқылы талдау, бағалау және қорытындылау.

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Оқушылар сөз қиындысын құрастыру арқылы топқа бөлінеді. Әр оқушы өз тақырыбына сай топтасып, топпен бірге тақырыптың мағынасын ашады.

Кері байланыс және үй тапсырмасын сұрау

15 минут

Әр топқа Төле би туралы аңыз-әңгімелерден үзінді беріледі. Топтар оны рөлдік ойын түрінде сахналайды.

Жаңа сабақ

15 минут

Оқушыларға Қазыбек би туралы мәлімет жинақтау тапсырмасы беріледі. Ақпарат көздері топтардың бағытына қарай бөлінеді:

«Әділдік» тобы

Ұялы телефон арқылы интернет желісінен ізденеді.

«Шешендік» тобы

Ноутбук арқылы ақпарат жинайды.

«Алғырлық» тобы

Кітапхана қорынан материал іздейді.

«Тапқырлық» тобы

Оқулықтан мәліметтерді іріктейді.

Әр топ жинаған деректері бойынша ойларын ортаға салып, қорытынды жасайды.

Ой қозғау

8 минут

Оқушылар Қазыбек би туралы жинаған мәліметтерге сүйене отырып, өткен сабақтағы Төле бимен салыстыру үшін Венн диаграммасын құрады. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.

Бағалау және қорытынды

4 минут

Оқушылар сабақ барысында белгіленген критерийлер бойынша өзін-өзі бағалайды. Сабақ «Бес жұлдыз, бір үміт» тәсілімен қорытындыланады.

Үй тапсырмасы

1 минут

Қазыбек би туралы аңыз-әңгімелерді оқып келу.