Сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек жаз

Бастауыш сынып Қазақ тілі Пысықтау сабағы Аралас сабақ

Мұғалім

Чалбасова Жанар Мырзатайқызы

Сабақтың тақырыбы

Сан есім (515–520-жаттығулар)

Пәнаралық байланыс

Математика, ана тілі, дүниетану

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Оқушылардың сан есім туралы түсінігін кеңейту; теориялық білімін мысалдар арқылы тереңдету. Сөйлем ішінен сан есімді таба білуге үйрету.

Дамытушылық

Ойлау қабілетін және сөздік қорын дамыту. Сөйлеу, әңгімелеу дағдысын жетілдіру; мәнерлеп сөйлеуге, көркем жазуға және өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру.

Тәрбиелік

Ұжымда өзін дұрыс ұстауға, ізгілікке тәрбиелеу. Зеректікке, ұқыптылыққа, адалдыққа баулу. Көркем жазу арқылы әсемдікке тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдер және ресурстар

Әдіс-тәсілдер

  • СТО технологиясының әдістері
  • Түсіндіру, сұрақ-жауап
  • Көрнекілік арқылы түсіндіру
  • Ойын әдісі

Көрнекілік

  • Суреттер
  • Интерактивті тақта
  • Кестелер

Күтілетін нәтиже

Оқушылар сан есімнің түрлерін меңгереді; сөйлем ішінен сан есімді таба алады; екі таңбалы сандардың дұрыс жазылуын түсінеді.

Сабақ жоспары

  1. I. Ұйымдастыру кезеңі

    Сәлемдесу, түгелдеу, психологиялық дайындық.

  2. II. Үй тапсырмасын тексеру

    514-жаттығу бойынша жұмыс.

  3. III. Жаңа сабақ

    Тақырып пен мақсатты түсіндіру.

  4. IV. Бекіту

    Жаттығулар, ойын, талдау.

  5. V. Қорытынды

    Нәтижені жинақтау.

  6. VI–VII. Үй тапсырмасы және бағалау

    Тапсырма беру, оқушыларды бағалау.

Ұйымдастыру кезеңі

Шаттық шеңбері

Мақсатымыз — білім алу,

Міндетіміз — еңбектену,

«5»-ке қол жеткізу.

Үй тапсырмасын тексеру

514-жаттығу

Құрамында сан есімі бар сөздерді сөзбен жазу:

Берілгендер

6бақан, дер5, 9құмалақ, с10а, 4бақ

Нұсқау

Сан есімдерді сөзбен жазыңдар.

«Жау-жаңбыр» ойыны

Қазір қай мезгіл? Көктемде жаңбырдың мол болуы — жаздағы бау-бақшаның, егіннің бітік өсуіне себеп. Тапсырманы дұрыс орындасақ, жер-анаға тамшылар молынан тамады.

Ой қозғау

«1» санының орнына бір сөзін қойып оқимыз:

Же1 екен 1қазан:

Кей1 жемді 1қазан 1-ақ сәтте қойды жеп.

Кү1 етті, «Тойдым», — деп.

Естіп 1кез дү1ді,

Жағадағы тү1ді паналауға жүгірді.

Тапсырма: «1» тұрған жердің бәрін «бір» деп оқып, мәтінді мәнерлеп айтыңдар.

Жаңа сабақ

Негізгі бағыттар

  • Сөйлем ішінен сан есімді таба білу.
  • Екі таңбалы сандардың дұрыс жазылуы.

Дәптермен жұмыс

Көркем жазу: жазу тазалығына, әріптердің байланысуына және жоларалық сақтауға назар аудару.

515-жаттығу

Тапсырма

Неше? сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек, нешінші? сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек жазыңдар.

Берілген сөздер

жиырма екі тоғыз жетпісінші сегіз оныншы елу сегізінші