Сынық сызықты табу
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
- Сабақтың тақырыбы
- Қайталау (3-сынып)
- Сабақтың түрі
- Бекіту сабағы
- Әдістері
- Түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік жұмыс
- Көрнекілігі
- Сауалнамалық жұмыс, кесте, ойындар
Сабақтың мақсаты
-
Ондықтан аттап 4-ті қосу және азайту тәсілдерін пысықтау.
-
Логикалық ойлау қабілетін дамыту, пәнге қызығушылықты арттыру.
-
Шапшаңдыққа және ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Санамақ айту.
II. Үй тапсырмасын тексеру
- Ауызша мысалдар шығарту.
III. Жаңа сабақ
Ондықтан аттап 4-ті қосу және азайту тәсілдерін түсіндіру.
Қосу үлгісі
8 + 4 = (8 + 2) + 2 = 12
Азайту үлгісі
12 − 4 = (12 − 2) − 2 = 8
IV. Теңдеулерді ауызша шығарту (оқулықпен жұмыс)
4 + x = 11
11 − x = 4
x − 4 = 7
4 + x = 12
12 − x = 4
x − 4 = 8
4 + x = 13
13 − x = 4
x − 4 = 9
V. Сауалнамалық жұмыс
I-нұсқа
-
1) x − 4 = 12
а) 12 ә) 16 б) 4
-
2) 8 + 3
а) 11 ә) 10 б) 9
-
3) 35 − 5
а) 35 ә) 30 б) 29
-
4) 100 минут
а) 1 сағ 30 мин ә) 1 сағ 40 мин б) 1 сағ
-
5) Жұмсалды — 10, әкелді — 15. Болды — ?
а) 25 ә) 15 б) 5
II-нұсқа
-
1) x − 3 = 11
а) 10 ә) 14 б) 8
-
2) 9 + 3
а) 12 ә) 11 б) 10
-
3) 24 − 4
а) 24 ә) 20 б) 19
-
4) 68 минут
а) 1 сағ 9 мин ә) 1 сағ 8 мин б) 1 сағ 5 мин
-
5) Барлығы — 30, жұмсалды — 25. Қалды — ?
а) 5 ә) 10 б) 15
VI. Өрнекті жазып, мәнін табу
Өрнек
a + 4
a = 50, 53, 9
Өрнек
a − 4
a = 54, 57, 13
VII. Сергіту сәті
Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары арқылы оқушылардың назарын жаңғырту.
VIII. Математикалық диктант
Жауаптары
13, 80, 100, 28, 91, 9, 11, 72, 50, 60, 12, 10, 99, 1
IX. Есептерді оқу және салыстыру
а) Есеп
- Жүк — 9
- Жеңіл — 4
- Барлығы — ?
ә) Есеп
- Жүк — 9
- Жеңіл — 4
- Жөнделді — 3
- Жөндеу керек — ?
X. Сынық сызықты табу
Сызбалардан сынық сызықты анықтау және оның бөліктерін атау.
XI. Шығармашылық тапсырма
Оқушылардың ойлау икемін дамытуға бағытталған қысқа тапсырмалар.
XII. Семантикалық картаны белгілеу
Мәндер
11, 10, 2, 16, 18
-
(3 + 1) − 2
-
(14 − 4) + 6
-
(13 − 2) + 7
-
(9 + 6) − 4
-
(7 + 7) − 4
XIII. Жақша қойып, теңдікті тура қыл
1) Екі түрлі нәтиже шығатындай
- 8 − 5 − 2 = 1
- 8 − 5 − 2 = 5
2) Екі түрлі нәтиже шығатындай
- 9 − 4 + 2 = 3
- 9 − 4 + 2 = 7
XIV. «Бәйге» ойыны (жедел сұрақтар)
- 1. Уақытты немен өлшейді?
- 2. Бір қолда неше саусақ бар?
- 3. Бір аптада қанша күн бар?
- 4. 5 пен 7-нің арасында қандай сан бар?
- 5. Қазақ әліпбиінде қанша әріп бар?
- 6. Есік қандай геометриялық фигураға ұқсайды?
- 7. Бір жылда неше ай бар?
- 8. Бір айда неше күн бар?
- 9. 100 жылда неше ғасыр бар?
- 10. Бір сағатта неше минут бар?
XV. Қорытынды
- Сабақты қорытындылау.
- Оқушыларды бағалау.
- Үй тапсырмасын беру.