Жүк машинасының қайтар жолдағы жылдамдығын тап

Сабақ туралы мәлімет

Тақырып

Фигураның ауданын табу

Мақсаттар

  • Фигураның ауданын есептеу дағдыларын бекіту.
  • Ауызша есептеу жылдамдығын арттыру, логикалық ойлау дағдыларын дамыту.
  • Ұйымшылдыққа және ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Көрнекіліктер

  • Кесте, саяхатқа арналған плакат
  • Текше (ойынға арналған)
  • Деңгейлік тапсырмалар
  • Жалау, бағалау таблосы
  • Ауызша есептеуге арналған кесте

Әдістер

Сұрақ-жауап Ойын Оқулықпен жұмыс Деңгейлік тапсырмалар

Сабақ жоспары

Сабақ құрылымы уақытпен нақтыланып, оқушының белсенді әрекетін күшейтетін ойын элементтерімен толықтырылған.

1. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық — 1 минут
2. Үй тапсырмасын тексеру
1 минут
3. Ауызша есептеу
5 минут
4. Көркем жазу минуты
1 минут
5. Оқулықпен жұмыс
18 минут
6. Сергіту сәті
1 минут
7. Тақтамен жұмыс
8 минут
8. Деңгейлік тапсырмалар
8 минут
9. Бағалау
1 минут
10. Үй тапсырмасын беру
1 минут

Сабақтың өту барысы

1) Ұйымдастыру және мотивация

Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін қысқа психологиялық дайындық жүргізіледі: әр оқушы өзіне және жанындағы досына іштей жақсы тілек тілейді.

Сабақтың мақсаты хабарланады: бүгін сынып «саяхат» форматында жұмыс істейді. Оқушылар 3 топқа бөлінеді: A, B, C.

Ойын ережесі

  • Тапсырманы дұрыс орындаған оқушы текшені лақтырады.
  • Текшедегі санға сай саяхат картасы бойынша сонша қадам алға жылжиды.
  • Мәреге бірінші жеткен топ жеңімпаз атанады.
  • Әр топ жетекшісіне бағалау таблосы беріледі.

2) Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылар үйде өз үйлеріндегі кез келген бөлменің еден ауданының есебін шығарып келеді және сынып алдында оқып береді. Осы бөлімде ауданды өлшеу бірліктері қайталанып, пысықталады.

3) Ауызша есептеу: жасырынған сөзді табу

Тақтаға 9 оқушы шығып, әр әріпке сәйкес келетін өрнекті табады. Дұрыс жауап берген оқушы текшені лақтырып, карта бойынша алға жылжиды. Топ жетекшілері ұпайды белгілеп отырады.

Әріптер қатары

С  Ә  Т  С  А  П  А  Р

Сандар қатары

540, 1130, 72, 680, 940, 10, 36, 112

4) Көркем жазу минуты

Оқушыларға 135671 санын көркем жазу талаптарына сай жаздыру.

Осы санда неше ондық, жүздік, мыңдық, ондық мың және жүздік мың бар екенін анықтату.

5) Оқулықпен жұмыс (топтық есептер)

Әр топқа жеке есеп беріледі. Нәтижесі тексерілген соң дұрыс жауап берген топ карта бойынша алға жылжиды.

A тобы

№1

Қабырғалары 4 дм және 8 дм тіктөртбұрыштың ауданын және периметрін тап.

B тобы

№2

Қабырғасы 5 дм шаршының ауданын және периметрін тап.

C тобы

№3

Сынып тақтасының биіктігі 10 дм. Сол және оң жақ бөліктері шаршы тәрізді. Ортаңғы бөлігінің ұзындығы 30 дм. Тақтаның әр бөлігінің ауданын есептеп тап.

6) Сергіту сәті

Оқушылар бастарын қозғамай, көзге арналған қысқа жаттығулар орындайды.

7) Тақтамен жұмыс: мәтінді есептер және кері есеп құрастыру

Әр топтан оқушылар шығып, есепті тақтада шығарады. Әр есепке кері есеп құрастырып, шешеді. Жұмыстар тексеріледі, дұрыс орындағандар карта бойынша алға жылжиды.

1-топ

Екі қаладан бір мезгілде жеңіл машина мен жүк машинасы бір-біріне қарама-қарсы шықты. Жеңіл машина 80 км/сағ, ал жүк машинасы 60 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Олар 5 сағаттан соң кездесті. Бастапқыда екі машинаның арақашықтығы неше км болған? Осы есепке кері есеп құрастыр және шығар.

2-топ

Саяхатшылар 1-күні 28 км, 2-күні 35 км жүріп, барлық жолға 9 сағат жұмсады. Егер олар бірдей жылдамдықпен жүрсе, әр күні жолда неше сағат болды? Осыған кері есеп құрастыр және шығар.

3-топ

Екі бекеттің арасын жүк машинасы 60 км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Қайтар жолда осы қашықтықты 5 сағат жүрді. Қайтар жолдағы жылдамдығын тап. Кері есеп құрастыр және шығар.

8) Деңгейлік тапсырмалар

Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Нәтижелері бағалау таблосына белгіленеді.

9) Қорытынды және бағалау

Кесте бойынша мәреге бірінші болып жеткен топ анықталады. Бағалау таблосындағы белсенділік, деңгейлік тапсырмалар нәтижесі және жиналған ұпайлар негізінде оқушылар бағаланады.

Жеңімпаз топқа ауыспалы ту табыс етіледі.

10) Үй тапсырмасы

№5 №6