Сандар мен амалдарға есептер құрастыру
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі ауданы
Березов мектеп - балабақша кешенінің
математика пәнінің мұғалімі
Киясова Канслу Нуртазаевна
Сабақтың тақырыбы: Сандар сыры.
Сабақтың мақсаты:
а) Оқушылардың бойында ұлттық дүниетанымын қалыптастыру.
ә) Экономикалық - саяси ұлттық тарих деңгейін және білім деңгейін арттыру.
б) Оқушыларды жан - жақты ізденушілікке баулу. шығармашылық жұмыс жасауға үйрету.
Күтілетін нәтиже: Сандардың өмірде қолданылуы мен математикамен байланысын түсінеді, сандардың басқа да пәндерде қолданылатыны туралы біледі.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі.
II. Жұмбақ шешу:
Атадан 10 боламыз,
Бір - бір жастан арамыз.
Қосылып кейде басымыз,
Азайып кейде қаламыз.
Бөлініп кейде арамыз,
Көбейтіп те аламыз. (сандар)
III. Ой қозғау: (Сұрақ белгісінің орнына тиісті санды қойыңыз)
1) (2*1) 3=4
2) (3*2) 1=2
3) (7*4) 2=5
4) (4*3) 5=? Жауабы: 6
IV. Математикалық және пәнаралық байланыстар:
1. Квадраттың қабырғалар санын 100 - ге көбейтіңіз. (400)
2. Дөңгелек сөзінің әріптер санын 2 - ге бөліп, 5 - ке көбейтіңіз. (20)
3. Шашбау сөзінің жартысына ка жалғауын қос.(шашка)
4. Бір жұмыртқа 4 минутта піседі. Ал 5 жұмыртқа неше минутта піседі? (4минут)
5. Кісібе жылдың ақпан айының соңғы күнінен 4 пен 5 - тің көбейтіндісін айырыңыз.(9)
6. Тәуелсіздік күнін халықаралық әйелдер күніне көбейтіңіз.(128)
7. Шоқан Уалихановтың өмір сүрген жасына 25 - ті қосыңыз.(55)
8. Ұлы Отан соғысының басталған жылының цифрларының қосындысын табыңдар.(15)
9. Ең үлкен материктің әріптер санынан 4 - ті шегеріңіз.(3)
10. ля нотасының ретіне квартет қатысушы мүшелерінің санын көбейтіңіз.(24)
V. Шығармашылық байланыстар - сандардың сырын ашу, яғни сандардың өмірде қолданылуы мен математикамен байланысы.
Үш бәйтерек, үш би, үш қуат, үш асыл, үш биік, үш жұрт
Үш бәйтерек - І. Жансүгіров, С. Сейфуллин, Б. Майлин
Үш би - Төле би, Қазыбек би, Әйтеке би.
Үш жұрт - ағайын жұрт, нағашы жұрт, қайын жұрт.
Үш қуат - ақыл, жүрек, тіл.
Үш асыл - көз, тіл, көңіл.
Үш биік - билік, дәулет, даналық.
Осыған байланысты 3санын математикамен байланыстыратын ұғымдарды атап кету: үшбұрыштарды шешу, үш перпендикуляр, 3 санына бөлінгіштік белгілері, үшбұрыштың тамаша нүктелері т. с. с
Бес арыс, бес ақыл, бес қару
Бес арыс - Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, М. Дулатов, Ш. Құдайбердиев, А. Байтұрсынов.
Бес ақыл - талап, еңбек, ақыл - ой, қанағат, рақым.
Бес қару - мылтық, найза, айбалта, қылыш, садақ.
Осыған байланысты 5санын математикамен байланыстыратын ұғымдарды атау: Евклидтің V пастулаты........
VI. Сандар мен амалдар:
№1
I. 4●(5●2)=40
II. 1●(7●10)=70
III. 8●(4●0)=0
IV. 7●(3●2)=? Жауабы: 42
№2
I. (7▲3)=21
II. (5▲2)=10
III. (15■5)=3
IV. (10■2)=5
V. 40■(4▲2)=? Жауабы: 5
№3
I. 5 (3 9)=17
II. (8 3) 6=17
III. (6 5) (7 1)=19
IV. (5 2) (10 3)=? Жауабы: 20
VII. Үй жұмысы:
Жеті ата, жеті қазына, жеті ғалам туралы білу. Сандар мен амалдарға есептер құрастыру
VIII. Қорытынды.
«Математика» оқу пәнінің базалық мазмұны
Математика оқу бағдарламасы 1 - 4 сыныптар
Математика пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Сандарды салыстыру
Математикалық білімді оқып үйренудің өзіндік ерекшеліктері
Сандар мен өрнектер
БАСТАУЫШ СЫНЫПТАҒЫ МАТЕМАТИКА САБАҒЫ
Арнайы мектептегі математиканы оқыту бағдарламасы
Толық жүздіктерді қосу және азайту
БАСТАУЫШ СЫНЫП МАТЕМАТИКА КУРСЫНДА АМАЛДАРДЫ АУЫЗША ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Бу қазандықтары мен шаң дайындау жүйелері есебі
ТҮМЕН ҰЛЫ МҮДЕ ҚАҒАН
Диалектика — даму мен ең жалпы байланыс жөніндегі ілім
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Бухгалтерлік есептің концепциялары мен принциптері
Қаржы-несие мекемелері рыноктық экономиканың негізгі элементі ретінде
Тергеушінің тергеу бөлімінің бастығымен және анықтау органдарымен өзара әрекеттесуі
Ақшаның мәнi мен пайда болу тарихы
Валюталық нарықтың және валюталық операциялардың ерекшеліктері мен дамуы
Тауарлық – материалдық қорлар есебі мен аудиті және олардың жетілдіру жолдары