Оқушылардың есеп шығаруға ынтасын арттыру, алған білімдерін тереңдету
Солтүстік Қазақстан облысы,
Есіл ауданы, Мектеп ауылы,
Мектеп негізгі мектебі КММ
математика және информатика пәнінің мұғалімі
Балахметова Роза Балгабаевна
Тақырыбы: Дарындылар додасы
Мақсаты: Білімділік: Оқушылардың математикаға қызығушылығын, ынтасын, зейінін арттыру. Оқушылардың есеп шығаруға ынтасын арттыру, алған білімдерін тереңдету.
Дамытушылық: Ой - өрісін кеңейту, логикалық ойлау қабілеттерін, білімге құштарлығы, зейіні дамыту, ұйымшылдық қабілеттерін дамыту. Алдынғы алған білімдерін сараптап қажеттісін қолданып, салыстыра білуіне үйрету.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұжымшылдыққа, жолдастыққа, алғырлыққа, белсенділікке және жеке тұлға етіп қалыптастыру.
Типі: Білім дағдыларын жетілдіру сабағы
Түрі: Жарыс сабақ.
Көрнекілігі: компьютер, қанатты сөздер, бағалау парағы.
Сабақ барысы:
1 - жүргізуші:
Асыл тастан, өнер жастан
Шығады деп дарынды
Халық айтса қалт айтпайды
Әрқашанда нанымды - деп Абай атамыз айтқандай
Өмірдің өзі сайыс, ойын .
2 - жүргізуші:
Бүгін біздің сыныпта математика пәнінің алғырлары күш сынасып,
өздерінің білім деңгейін көрсетпекші
1 - жүргізуші:
Шақырамыз, келіңдер жарысуға.
Күш, өнер, біліммен алысуға
Бар өнерді салайық, ортамызға
Қанеки, кім шығады сайысуға
Ортаға сайыскерлерді шақырамыз.
2 - жүргізуші:
Сонымен, құрметті көрермендер, сайысымызды бастайық.
Сайысымыздың алғашқы туры - Бәйге
Қарап тұрмай бәйгеге еріңіз
Шәкірттерге әділ шешім беріңіз
Жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар шығарар,
Бәйге, бәйге, бәйге бір көріңіз
1 - жүргізуші:
Бұл тур бойынша сайысқа қатысушы тұлпарларға сұрақтар қойылады.
Кім бірінші белгі берсе, сол жауап береді.
Әрбір дұрыс жауапқа 10 – ұпай
Тур. Бәйге (слайд)
1. Жақша алдында минус таңбасы болса, жақша қалай ашылады?
( Жақша ішіндегі алгебралық қосындылардың таңбалары қарама – қарсы таңбаларға өзгереді)
2. Қандай өрнек әріпті өрнек деп аталады?
(Құрамында әріпі бар өрнек әріпті өрнек деп аталады )
2 - жүргізуші:
Ана тілің - арың бұл
Ұятың боп тұр бетте
Өзге тілдің бәрін біл
Өз тіліңді құрметте - дей келе сайысымыздың келесі туры
Тіл - өнер бөлімін бастаймыз.
1 - жүргізуші:
Бұл бөлім бойынша сайыскерлерімізге жұмбақ немесе мақал - мәтелдерден және геометриялық ұғымдардан сөз жасырылады.
Жауабын екі тілге аудару керек.
Жауабын дұрыс тауып 10 ұпай, аударса 20 ұпайға ие боласыңдар.
Тур. Тіл - өнер (слайд)
1. Кез келген екі нүкте арқылы нені жүргізуге болады
(түзу - прямая)
2. Бір нүктеден шығып екі сәуледен құралатын геометриялық фигура
(бұрыш - угол)
3. Бір нүктемен шектелген түзудің бөлігі
(сәуле - луч)
4. Тік бұрыштан кіші бұрыш
(сүйір - острый )
5. Көп сөз – күміс,
Аз сөз - ____.(алтын – золото)
2 – жүргізуші:
Қойылған сұрақ, есепке,
Ойланып жауап іздейік.
Уақытты текке өткізбей
Лезде шешіп өтейік.
Сайысымыздың келесі айналымына көшейік...
1 – жүргізуші:
Сайысымыздың келесі бөлімі Ғажайып бестік
Бұл бөлімде оқушылар компьютерде кесте бойынша сұрақтар таңдайды.
Математикадан бастауыш мектепте сыныптан тыс жүргізілетін жұмыстар
МАТЕМАТИКАДАН СЫНЫПТАН ТЫС БАСТАУЫШ СЫНЫПТАРҒА ЖҰМЫСТАР
КЛАСТАН ТЫС ЖҰМЫСТАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ
Оқушылардың математикадан жарыстары
Математикадан оқушылардың өзіндік жұмыстары мен сынаптан тыс жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу әдістері
Логикалық есептерді шешу
Бастауыш мектепте математика сабағынан сыныптан тыс жұмыстарда ойын есептердің маңыздылығы
Сыныптан тыс жұмыстардың маңызы
Математикадан сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру
Программалауды оқытудың әдістері мен тәсілдері
Бухгалтерлік есептің концепциялары мен принциптері
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін кәсіпорынның пайдалылығын арттыру жолдары
Кәсіпорынның бәсекелестік қабілетін арттыру жолдарымен оның бағалау ЖШС (КӨК-СУ).
Теңіз сорапты штангілі қондығылармен жабдықталған ұңғылардың жабдығын таңдау және технологиялық жұмыс режимін орнату
Корпаративтің ақша айналымын және есеп айырысу жүйесі
Банктік есепшот келісімі
Екінші деңгейлі банк клиенттеріне есеп-кассалық қызмет көрсетулер
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
Кәсіпорынның өндіріске, өнімді сатуға жұмсалған және басқа да шығындары
Бюджетпен есеп айырысу аудиті