Тең бүйірлі трапецияның табанындағы бұрыштарының тең болатындығын дәлелде

Қысқа мерзімді жоспар (Геометрия, 8-сынып)

Тақырып: Трапеция Пәні: Геометрия Сынып: 8

Сабақтың мақсаты

  1. 1

    Жеті модульді кіріктіре отырып, трапеция ұғымын қалыптастыру және алған білімді практикада қолдануға үйрету.

  2. 2

    Топтық және ұжымдық жұмысқа дағдыландыру; өз жұмысына және өзгенің жұмысына сыни тұрғыдан қарауды дамыту; АКТ-мен тиімді жұмыс жасау білігін қалыптастыру; критерий бойынша бағалауға үйрету.

  3. 3

    Сабақты «банктік жүйе» әдісімен ұйымдастыру арқылы пәнге қызығушылықты арттыру және жауапкершілікті күшейту.

Күтілетін нәтиже

Оқушылар ашық сұрақтарға жауап беру арқылы сыни ойлауын дамытады, топтық жұмыс барысында бірлесе ойлануға үйренеді.

Зерттеу сипатындағы есептер арқылы ұшқыр ойлау қабілеті артып, түйінді ой тұжырымдау дағдысы қалыптасады.

Диалогтік жұмысты қолдану арқылы сөйлеу мәдениеті жүйеленеді.

Негізгі екпін

  • Сыни ойлау және ашық сұрақтар
  • Топтық өзара әрекет
  • АКТ және критерийлік бағалау

Сабақтың құрылымы

1) Ұйымдастыру кезеңі

  • Ұйымдастыру жұмыстары
  • «Жүрек жылуы» тренингі
  • Күннің жадын және сабақ тақырыбын жазу

2) Қызығушылықты ояту

Оқушыларды топқа бөлу үшін параллелограмм, квадрат және ромб қасиеттері жазылған кеспе қағаздар таратылады.

Тәсіл: Топтастыру (алдыңғы білімді белсендіру)

3) Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы «Сиқырлы сұрақ» әдісі арқылы тексеріледі.

Нәтиже: қысқа әрі нақты жауап беруге, дәлелдеуге бағыттайды.

Мағынаны тану: негізгі жұмыс түрлері

Топтық жұмыс

Тақырыпты меңгерту топтық тапсырмалар арқылы ұйымдастырылады. Қажет жағдайда сергіту сәті мен оқулықпен жұмыс жүргізіледі.

Құралдар: оқулық, тапсырма парақтары, АКТ (қажетіне қарай)

«Банк капиталы» әдісі

Оқушыларға сабақтың жүру тәртібі түсіндіріліп, үш деңгейлі тапсырмалар ұсынылады. Әр деңгейге сәйкес «қаржы сомасы» беріледі.

№1 тапсырма (Негізгі деңгей)

Трапецияның анықтамасын, түрлерін, элементтерін және қасиеттерін түсіндіру.

№2 тапсырма (Дәлелдеу деңгейі)

Тең бүйірлі трапецияның табанындағы бұрыштары тең болатынын дәлелдеу.

№3 тапсырма (Қолдану және модельдеу)

Параллелограммнан, ромбтан, квадраттан немесе үшбұрыштан трапецияны қиып түсіру.

Банктің ішкі операциялары: жеке жұмыс

Орташа деңгей

5 сұрақтан тұратын тест тапсырмасы.

Жақсы деңгей

Оқулықтан есеп шығару.

Өте жақсы деңгей

Логикалық тапсырма орындау.

Ой толғаныс және қорытынды

Сабақ соңында тақырып бойынша негізгі ұғымдар жинақталып, «Кластер» әдісі арқылы қорытынды жасалады.

Қорытынды қадам

Оқушылардың жетістігіне сәйкес «лицензия беру» (ынталандыру) кезеңі ұйымдастырылады.

Бағалау және кері байланыс

Бағалау

Рейтинг бойынша бағалау жүргізіледі: мұғалім топтарды бағалап, көрсеткіші ең жоғары «банкке» сыйақы ұсынады.

Кері байланыс

  • «Ашық микрофон» әдісі
  • Смайлик арқылы қысқаша пікір білдіру

Үй тапсырмасы

Есептер

Тақырып: «Трапеция». №85 және №88 есептер.

Шығармашылық жұмыс

«Трапецияның адам өміріндегі маңызы» тақырыбында эссе жазу.

Пән мұғалімі

Мұхтарова Гүлдана Таңжарбайқызы

Материал: «Трапеция» (жүктеу)