Мұғалім өлеңді жатқа оқуы
Сабақтың тақырыбы: Қыс. Абай Құнанбаев
Сабақтың мақсаты: Өлеңді мәнерлеп оқып, мазмұнын түсіну.
а) автор туралы түсінік, өлеңді түсініп оқуға, мазмұнын айта білуге үйрету;
ә) ой - өрісін кеңейту, сөздік қорын молайту, өз бетімен оқуға машықтану;
б) табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру, әдемілік пен әсемдікті сезінуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдістері: көрнекілік, сұрақ - жауап, интерактивті оқыту әдісі, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау
Сабақтың көрнекілігі: Абайдың портреті, слайдтар, карточкалар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушылар: - Бір - бірімізге сәттілік тілеп, қолымызды үш рет шапалақтайық!
ІІ. Жаңа сабақты меңгерту.
Кіріспе. – Қазір жылдың қай мезгілі?
- Қыс.
- Қыстың ерекшеліктерін ата.
- Тағы да жылдың қандай мезгілдерін білеміз?
І слайд (Жыл мезгілдерінің суреттері)
Негізгі бөлім.
Қазақтың ақын - жазушылары жылдың төрт мезгілін өз шығармаларында сипаттаған және осы тақырыпқа тоқтамай кетпеген. Соның бірі – ұлы ақын Абай Құнанбаев. Абайдың жылдың төрт мезгіліне арналған өлеңдерін білмейтін адам кем - де кем. Абай жыл мезгілдерін сипаттай отырып, өз заманындағы халықтың тұрмыс - тіршілігі, тынысы, тұрмысы туралы қоса жырлаған.
Мұғалім Абайдың Жазғытұрым , Жаз , Күз өлеңдерін жатқа үзінділерді мәнерлеп оқып береді.
ІІ слайд
Кемел ойдың кемеңгері (Абайдың суреті көрсетіледі).
“ Жүрегімнің түбіне терең бойла,
Мен бір жұмбақ адаммын, соны да ойла...”
• әлем таныған тұлға
• ақын
• ғұлама ойшыл
• аудармашы
• композитор
Қыс өлеңімен таныстыру.
1) Мұғалім өлеңді жатқа оқуы;
2) Сөздік жұмысын жүргізу;
Оқшырайтып – бір шекесіне сәндеп кию;
Шидем – жұқа тоқылған сырт киім;
Ұшпа – жеңіл, жұқа қар;
3) Оқушылардың оқуы;
- Іштей оқуы;
- Тізбектей оқуы.
4) Жаңылтпашты жатқа айту:
Жаңылтпаш
Тайғанақтап,
Қаңғалақтап,
Бұлғалақтап,
Сырғанақ теп.
ІІІ. Бекіту.
ІІІ слайд
1) Берілген суретке қарап, Қыс қызығы тақырыбына эссе жазу.
2) Берілген өлең жолдарын пайдаланып, 1, 2, 3,- қатарлар өлеңдерді толықтырып жазады.
...... ақша қар,...... боп қаламыз,... топ бала,
...... тазалар..... барамыз.... аққала.
...... қалың қар,.... аязда,.... бетіміз,
...... шаңғым бар... шанамыз.... шаттана.
IV. Қорытындылау: Бүгінгі сабақтың пирамидасын құру
- Бүгін кімнің шығармасымен таныстық?
- Шығарманың тақырыбы не?
- Не жаттадық?
- Тағы қандай жұмыс жасадық?
- Өлең шығара алдық па?
- Сабағымыздың мақсатына жеттік пе?
Олай болса, мынау бүгінгі сабағымыздың пирамидасы: (пирамида құру).
IV слайд
Асыл сөзді іздесең,
Абайды оқы, ерінбе.
Адамдықты көздесең,
Жат тоқып ал көңілге.
(С. Торайғыров)
Абай - әлемдік деңгейдегі ойшылардың қатарындағы ғажайып тұлға
(Н.Ә.Назарбаев)
V. Бағалау.
VI. Үйге тапсырма: Абай туралы мәлімет жинау; Қыс өлеңін жаттау.
Орнымыздан тұрамыз. Сабақта белсенділік көрсеткеніміз үшін бір - бірімізге үш рет қол шапалақтаймыз!
Поэзиялық шығармаларды оқыту
«Әдебиеттік оқу» құралының құрылымы мен құрылысы
Мектеп жасына дейінгі баланың көркем шығарма тілін дамыту
Өлеңді оқытудың тиімді жолдары
Көркем шығарма бойынша оқушылармен пікір алмасу
Бастауыш сынып оқушыларының оқу дағдысын қалыптастыру жолдары
Қазіргі таңдағы сабақты жүргізуде жаңа технологияларды қолдану
Мұқағали поэзиясын мектепте оқыту жолдары
ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ САБАҚТАРЫНДА ЛИРИКАЛЫҚ ШЫҒАРМАЛАРДЫ ОҚЫТУДЫҢ ӘДІСТЕМЕСІ
Мәнерлеп оқудағы тіл заңдылықтары
Атам мектепте шаруашылық меңгерушісі, әжем физика пәнінің мұғалімі
Орман шетінде домаланып бара жатқан кірпіні аш қасқыр бас салады
Он бес одақтас мемлекетке ортақ мерейтой болған Ұлы Жеңіске биыл 72 жыл толғанымен, бұл мерекенің тойланып келе жатқанына 55 жыл
Айнагүл апай мектепте ұстаз болып, Игерген мұғалімнің мамандығын
Сыйымызға риза бол, Мұғалімдер қауымы
Абылай қалмақтарға жорықпен келе жатқанда қалмақтан жеті адам елші келіп, қалмақ ханы Серен хан
Мектептің жаны - мұғалім
Біз ешбір елге тәуелденбей, қой үстіне жұмыртқалаған заманда өмір сүріп жатқанымыз - Тәуелсіздіктің арқасы
Мұғалім сенің тәрбиелеушің
Мұғалімнің кәсіби шеберлігі - сапалы білім кепілі