Теңдеулер шешу
Математика 4 - сынып
І Сабақтың тақырыбы: Пысықтау жаттығулары
Сабақтың мақсаты: Көбейту, бөлу амалдарының баған түрінде орындалуының ерекшеліктерін көрсету. Ауызша есептеуге баулу. (Бір таңбалы санға көбейткенде н\се бөлгенде ) Теңдеулер шешу. Мәселе есептерді өздері шығара алатындай дәрежеге келтіру. Геометриялық фигуралардың периметрін, ауданын, белгісіз қабырғасын табуға есептер шығару.
Сабақтың көрнекілігі: Сурет салынған Математика әлемі плакат, карточкалар, есепке схема салынған плакаттар.
Сабақтың түрі: Саяхат - сабақ
әдісі: Сұрақ - жауап баяндау
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру сәті.
Оқушылардың, сынып бөлмесінің сабаққа дайындығы. Оқушылардың зейінін аудару
ІІ Жаңа сабақ
а) Сабақ түрін (саяхат - сабақ) хабарлау
- Математика әлеміне саяхатқа шығамыз.
Автобуспен келе жатырмыз. 1 - ші келген стансамыз
1. Белгісіздер әлемі деп аталады екен. Бұнда кімдер тұрады екен?
Айқасқан екі таяқ
Тұрады ылғи жоқты сұрап. (х икс)
Яғни, теңдеулер шешеді екенбіз. Теңдеудегі белгісіздерді немен белгілейміз? (х, а, в, с. т. б )
Ол үшін оқулығымыздағы № 925, 926 есептерге қарай қояйық ( Екі есеп екі қатарға берілді)
Бұл есепті оқушы өзі оқып, теңдеуді құрып, шешуі керек. Теңдеу құруға кішкене көмек жасаймын.
№925 Х - 64×9=143 -------------- №926 Х - 879=42×16
Х - 576=143 ------------------------ Х - 879=672
Х=143+576 ------------------------- Х=672+879
Х= 719 ------------------------------ Х=1551
Тек: 719 - 64×9=143 ------------- 1551 - 879=42×16
143 =143 ---------------------------- 672=672
Х - тің мәні: 719 ------------------ Х - тің мәні: 1551
Бұл оқушылар тақтада есепті орындаймын дегенше кластағы оқушылар ауызша теңдеулер шешеді. Мысалы:
7×Х =56
270+Х=300
72÷Х=9 100 - Х=70
Жақсы, енді әрі қарай жүреміз.
2. Келесі кездескен станса Арифметикалық амалдар стансасы деп аталады екен.
Арифметикалық амалдар, олардың қасиеттері айтылады. (+, -, ×, ÷)
Бұнда да екі қатардан оқушылар шығып мына есептерді орындайды.
І - қатар ------------ ІІ - қатар
300+80÷5 - 16= --------------- 960÷60 - 840÷120=
139 169÷45= ------------------ 168 627÷54=
Саяхатымызды әрі қарай жалғастырамыз. Келесі стансаға жеткенше біздер Математикалық диктант жазып жіберейік.
(Бұл жерде дайындалған карточкадан диктантты оқимын, оқушылар жазады)
3. Балалар келесі стансаға келіп қалыппыз. Бұл Мәселе есептер стансасы деп аталады екен. Қазір оқулығымыздағы №920 есепті оқып, шартын құрып, шығарасыңдар.
(Бұл есепті Төлеуова Б орындады. Оқушылар көмектесіп отырды.
Есептің схемасы тақтаға ілінеді.
Орта мектепте алгебралык тендеулер мен тенсіздіктер такырыптарын окыту әдістемесі
Мектеп математика курсындағы теңдеулер мен теңсіздіктерді оқыту әдістемесі
Теңдеулер жүйесі
ТЕҢДЕУЛЕР ЖҮЙЕСІН ШЕШУДІҢ ӘДІС ТӘСІЛДЕРІ
Теңдеулер мен теңдеулер жүйесін шешу әдістері
Анықталмаған теңдеулерді шешудің жаңа әдістері
Теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуге үйрету
Алгебралық теңдеулер жүйесінің анықтамасы
Рационал және иррационал теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу әдістері
Тригонометриялық теңдеулер
Мемлекеттік басқарудағы құқықтық реттеу проблемалары мен оларды шешу жолдары
Квадрат теңсіздіктерді шешуде оқушылардың математикалық сауаттылығын арттыру жолдары
Квадрат теңдеулер
Өңдеудің кіріктірілген ортасында тапсырмаларды шешу
Модуль таңбалары қайталанған теңдеулер
Дифференциалдық теңдеулердін жалпы шешімін тап
Төмендегі теңдеулердің қайсысы сызықтық дифференциалдық теңдеу
Термодинамиканың дифференциальдық теңдеулері
Төмендегі теңдеулердің қайсысы Бернулли теңдеуі
Дифференциалдық теңдеулер