Тригонометриялық функциялардың қасиеттері туралы оқушылардың білімін бекіту

Сабақтың тақырыбы

Тригонометриялық функциялардың негізгі қасиеттері мен графиктері

Сабақтың мақсаты

  • Тригонометриялық функциялардың қасиеттері бойынша оқушылардың білімін бекіту.
  • Оқушылардың алған білімін, қалыптасқан білік пен дағдыларын практикада қолдануға үйрету.

Ескерту

Дайындық талаптары

Формулалар мен түрлендірулер

  • Тригонометриялық өрнектерді түрлендіруді және формулаларды нақты білу.
  • Тригонометриялық формулалардың [0°; 90°] аралығындағы сандық мәндерін жатқа білу.

Зерттеу және график салу

  • Қарапайым тригонометриялық функцияны зерттеу алгоритмін меңгеру және оның графигін сала білу.
  • Графиктерді салуда осьтер бойымен жылжыту және басқа түрлендіру түрлерін қайталау.

Қажетті құралдар

Нәтижеге жету үшін сабаққа қажетті материалдар мен сызбалық құралдар дайын болуы керек, себебі тригонометриялық функциялардың графиктерін салу көп уақыт алады.

Сабақтың барысы

  1. 1) Ұйымдастыру

    Кіріспе

    Сыныптың дайындығын тексеру, сабақ мақсаты мен жоспарымен таныстыру.

  2. 2) Қайталау сұрақтары және ауызша есептер

    Қайталау

    1-есеп

    Салыстыру

    Қайсысы үлкен: sin 10 немесе sin 1?

    Жауабы:

    sin 1

    2-есеп

    Реттеу

    Берілген сандарды өсу реті бойынша орналастырыңыз: sin 75°, sin 10°, sin 20°, sin 89°.

    Нұсқалар:

    • а) sin 75° < sin 89° < sin 10° < sin 20°
    • б) sin 10° < sin 20° < sin 75° < sin 89°
    • в) sin 89° < sin 75° < sin 20° < sin 10°
    • г) sin 10° < sin 89° < sin 75° < sin 20°

    Жауабы:

    б) sin 10° < sin 20° < sin 75° < sin 89°

    3-есеп

    Реттеу

    sin(-1), sin 1, sin 2, sin 3, sin 4 сандарын өсу ретімен орналастырыңыз.

    Нұсқалар:

    • а) sin 4 < sin 1 < sin 2 < sin 3 < sin(-1)
    • б) sin 1 < sin 2 < sin(-1) < sin 3 < sin 4
    • в) sin(-1) < sin 4 < sin 3 < sin 1 < sin 2
    • г) sin 2 < sin 3 < sin(-1) < sin 1 < sin 4

Дайындаған

Математика пәні мұғалімі Боқаева Дария Тумақызы