Ұқыпты болуға тәрбиелеу

Сабақ тақырыбы

Сәйкес қалдықпен бөлу. Оқушыларды сәйкес қалдықпен бөлу түріндегі есептерді орындау тәсілдерімен таныстыру.

Сабақтың мақсаттары

  • Санды көбейтіндіге көбейтуді және санды көбейтіндіге бөлуді, сондай-ақ нөлмен аяқталған санды көбейту мен бөлуді пысықтау.
  • Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту.
  • Ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақ сипаттамасы

Түрі
Дәстүрлі
Типі
Аралас сабақ
Әдіс-тәсілдері
Ішінара ізденіс, талдау, жинақтау, көрнекілік

Ұйымдастыру және ресурстар

Оқушылардың іс-әрекеті
Жалпы, жеке, жұппен, топпен
Көрнекілігі
Кітап, тақта, бор, кесте, кодоскоп, слайдтар

Сабақ барысы

  1. 1

    Ұйымдастыру

    Сыныптың дайындығын тексеру, оқу құралдарын реттеу, жұмыс ырғағын қалыптастыру.

  2. 2

    Сабақ мақсатымен таныстыру

    Бүгінгі сабақта сәйкес қалдықпен бөлуге қатысты есептерді орындау жолдары қарастырылады, сондай-ақ нөлмен аяқталған сандармен амалдар қайталанады.

  3. 3

    Үй тапсырмасын тексеру және математикалық диктант

    Өткен тақырыпты еске түсіру үшін математикалық диктант орындалады. Диктанттан соң жұмыстар тексеріліп, нөлмен аяқталған сандарды көбейту мен бөлудің ерекшеліктері қорытындыланады.

    Математикалық диктант тапсырмалары

    • 34 пен 10 көбейтіндісі 340
    • 130-ды 10-ға бөліндісі 13
    • 52 мен 100 көбейтіндісі 5200
    • 5200-ді 100-ге бөліндісі 52
    • 13 пен 1000 көбейтіндісі 13000
    • 0-ді 1000-ға бөліндісі 0

    Ескерту: диктант нәтижелері бойынша дәптерлер жиналып, келесі дәптерге күн ретін және көркем жазу элементтерін жаздыру арқылы жұмыс жалғасады.

  4. 4

    Жаңа сабақ

    Оқулықтағы және жаттығулардағы тапсырмалардың шығару жолын бір оқушы талдап түсіндіреді. Тақтада кодоскоп арқылы слайд көрсетіліп, экранда үлкейтілген нұсқасы пайдаланылады.

  5. 5

    Білімді тексеру

    Тапсырмалар әртүрлі форматта орындалады: тақтада шығару, карточкамен жұмыс, өзіндік жұмыс және талдау.

    а) Бірінші жол

    Оқулықтағы жаттығудың бірінші жолы тақтада кезекпен орындалып, әр қадам түсіндіріледі.

    ә) Екінші жол

    Екінші жолдағы амалдарды озат оқушылар карточка арқылы орындайды. Тексеру жауаптарын оқыту арқылы жүргізіледі және бағаланады.

    б) Өзіндік жұмыс

    Оқулықтағы жаттығудағы 3 тапсырма 3 қатарға бөлініп беріледі. Қорытындылау үшін тек жауаптары тыңдалады.

    в) Ой сергіту және мәтіндік есеп

    Есепке кіріспес бұрын жұмбақ шешу арқылы зейін жинақталады.

    Тікен-тікен тік тісте,

    Қысқа-жазы бір түсті.

    Жауабы: шырша

    Кейін тапсырма шарты бойынша шыршаны безендіру тақырыбы қозғалып, қажетті зат (ойыншық) анықталады. Оқушылар кестені толтыру үшін 5-жаттығуды іштен бір рет оқып шығады.

    Белгілі

    Аты, ойыншық саны, төлеген құны

    Белгісіз

    1 ойыншықтың бағасы

    Шешу идеясы

    Төлеген құндарды қосып, ойыншықтар санына бөлу

    Дайын шешім мен жауап бір оқушыға оқытылады, осылайша жұмыс тексеріледі.

  6. 6

    Бекіту

    Көлемді табу ережесі еске түсіріледі: ұзындығы, ені және биіктігі (3 өлшем) көбейтіледі.

    Жаттығу 7 бойынша талдау

    Сурет мазмұны талқыланады: қыз бала ойнап жүріп добын бассейнге түсіріп алған. «Бассейн» сөзінің орыс тілінен енгені, қазақша баламасы «хауыз» екені айтылып, сөздік жұмыс жүргізіледі. Одан кейін көлем табуға арналған есеп шығарылады.