Мазмұндаманы жазу

Әдебиеттік оқу 2-сынып Жазба жұмыс Мазмұндама

Тақырыбы

«Балапан мен мысық»

Түрі

Жазба жұмыс

Әдісі

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, өз бетімен жұмыс

Көрнекіліктер

Көктем мезгілі, балапан, мысық және құстардың суреттері

Мақсаты

Оқушыларды дайын мәтін бойынша тілдік бірліктерді сақтай отырып мазмұндама жазуға үйрету.

Міндеттері

  1. Жазбаша байланыстырып сөйлеу дағдысын тексеру, ойды жүйелі әрі мазмұнды жеткізуге дағдыландыру.
  2. Ойлау қабілетін, зейінін және есте сақтауын дамыту; сөздік қорын байытып, сауаттылыққа баулу.
  3. Табиғатқа және құстарға қамқор болуға, қайырымдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру

  • Тыныштық сәті.
  • Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижені хабарлау.

II. Негізгі бөлім

1) Жазба жұмысына дайындық

Берілген суреттер бойынша көктем мезгілі туралы әңгіме жүргізіледі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, ойларын толық сөйлеммен жеткізеді.

Талқылау сұрақтары

  • Бұл қай жыл мезгілі?
  • Көктемде табиғатта қандай өзгерістер болады?
  • Құстар қалай және қайдан ұшып келеді?
  • Жыл құстары деп қандай құстарды айтамыз?
  • Отырықшы құстар дегеніміз не?
  • Көктемде ең алғаш қандай құс келеді?
  • Мынау қандай құс? (Қараторғай)

Назар аудару

Бүгінгі мазмұндама қараторғай туралы мәтін негізінде жазылады. Қараторғайдың сыртқы бейнесі мен әрекеті қысқаша сипатталады.

Негізгі мақсат

Мәтіндегі оқиғаны ретімен баяндап, тірек сөздерді орынды қолдану.

2) Мәтінді тыңдау және талдау

Мәтін екі рет мәнерлеп оқылады. Оқушылар оқиғаның желісін, кейіпкерлердің әрекетін және негізгі ойды талдайды.

Мәтін

Балапан мен мысық

Мазмұндамаға негіз

Наурыз айы келді. Балалар қараторғайға ұя жасады. Асан да құстарға ұя дайындады.

Бір күні ұяда үш балапан пайда болды. Шешелері тамақ әкелуге кеткенде, аш балапандардың біреуі жерге құлап түсті.

Оны көрген ала мысық балапанға жақындай түсті. Қараторғайлар балапанын айнала шырылдап ұшып, Асаннан көмек сұрағандай болды.

Асан қолына шыбық алып, мысықты біраз жерге дейін қуып жіберді. Жерде жатқан балапанды көтеріп, ұясына қайта салды.

Қараторғайлар шат-шадыман болып, әсем әуенге басты.

3) Айтылым және сөздік жұмысы

Ауызша мазмұндау

Мәтін мазмұнын 2–3 оқушы ретімен айтып береді.

Түсіндіру және нақтылау

Тірек сөздердің мағынасы талқыланып, сөйлем ішінде қолданылып көріледі.

4) Сұрақтар арқылы негізгі ойды табу

  • Көктемнің қай айы келді?
  • Балалар не жасады?
  • Құстарға ұя дайындаған кім?
  • Ұяда неше балапан болды?
  • Аш балапанға не болды?
  • Балапанға кім жақындай түсті?
  • Қараторғайлар қалай әрекет етті?
  • Асан қандай көмек көрсетті?

5) Жоспар құру және тірек сөздер

Жоспар

  1. Ұя жасау
  2. Балапанға төнген қауіп
  3. Араша түскен Асан

Тірек сөздер мен сөз тіркестері

аш балапан шыбық шат-шадыман әсем әуен

6) Мазмұндаманы жазу

Оқушылар жоспарға сүйеніп, мәтінді мағынасын сақтай отырып, мазмұндама жазады. Тірек сөздерді орынды қолданады.

III. Сабақты бекіту

Жазылған жұмыстар қысқаша талданады: жоспардың сақталуы, сөйлемдердің байланысы және сауаттылық тексеріледі.

IV. Үй тапсырмасы

Мәтін мазмұны бойынша сурет салу.

V. Бағалау

  • Мазмұнның толықтығы және жоспарға сәйкестігі.
  • Сөйлемдердің байланысы және ойдың бірізділігі.
  • Сауаттылық: емле және тыныс белгілері.
  • Тірек сөздердің орынды қолданылуы.