Лондон қаласандығы the London Eye шолу дөңгелегі туралы фактілер

Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Where can you go on holidays?

Бұл жоспар жаңа лексиканы енгізу, Present Continuous сұраулы формасын қолдану, 0–100 аралығындағы есептік сан есімдерді сөйлеуде пайдалану және Лондонның көрікті орындары арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамытуға бағытталған.

Сабақтың мақсаты

Білімділік

  • «Where can you go on holidays?» тақырыбы бойынша жаңа лексиканы енгізу және бекіту.
  • Present Continuous сұраулы формасын етістіктермен қолдану дағдыларын белсендіру.
  • 0–100 аралығындағы есептік сан есімдерді сөйлеуде қолдануға үйрету.
  • Балама сұраулы сөйлемдердің жасалу жолымен таныстыру.
  • Осы тақырып аясында рецептивтік және репродуктивтік қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру.
  • Орфографиялық дағдыны дамыту және фонетикалық естуді қалыптастыру.

Дамытушылық

  • Оқушылардың салыстыру дағдыларын дамыту.
  • Естіген/көрген ақпаратты салыстырып, қорытынды жасай білуге үйрету.
  • Лондонның көрікті жерлерімен таныстыру арқылы тілге қызығушылық пен танымдық белсенділікті арттыру.

Тәрбиелік

  • Оқылатын тіл мәдениетін құрметтеу сезімін қалыптастыру.
  • Патриоттық сезімді дамыту.
  • Сыныптастарының жетістігіне қуану, ықтимал сәтсіздігіне түсіністік таныту мәдениетін қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже

Пәндік

  • Шағын мәтіндердің мазмұнын түсіну.
  • Қарапайым сөз оралымдарын құруда белсенді лексиканы білу және қолдану.
  • Болымды, болымсыз және сұраулы сөйлемдерді дұрыс ырғақпен айту.

Тұлғалық

  • Оқылатын тілге және мектеп сабақтарына қызығушылық таныту.
  • Тілдік этикет нормаларын сақтау.

Жүйелік-әрекеттік

  • Берілген тақырып бойынша диалог және монолог құрастыру.
  • Суреттерді сипаттау.

Қамтамасыз ету және байланыс

Материалдық қамтамасыз ету

  • Мұғалім үшін: CD ойнатқыш, карточкалар.
  • Оқушылар үшін: оқулық, жұмыс дәптері.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, орыс тілі, дүниетану.

Негізгі фокус

Демалыс тақырыбы аясында сұраулы сөйлемдер құру және Лондондағы танымал орындарды сипаттау.

Сабақтың барысы

Кезеңдер бойынша құрылымдалған жоспар және тапсырмалар.

I. Ұйымдастыру сәті

Диалог үлгісі

Teacher: Good morning, children! I am glad to see you! How are you?

Students: Good morning, teacher! We are fine. And you?

Teacher: Fine, thanks. Sit down, please.

II. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Өткен сабақта күнделікті орындалатын іс-қимылдарды атауды үйрендік. Бүгін біз Ұлыбритания астанасына «саяхат» жасап, Лондонның танымал орындарымен танысамыз.

III. Тірек білімді белсендіру

Сұрақтарға жауап беру арқылы алдыңғы білім еске түсіріледі:

  • Can you watch an animation film at the puppet show?
  • Can you eat in the water park?
  • Can you swim in the circus?
  • Can you swim in the water park?
  • Can you play with a ball in a park?

Фонетикалық жаттығу

Әдеттегідей әріп, дыбыс және транскрипциямен жұмыс жасаймыз.

What letter is it? — Letter Hh.

Open your books on p. 79. Repeat after me: [h], [h], [h]horse, house.

Let’s say together: a house, a horse.

IV. Жаңа білім мен әрекет ету тәсілдерін меңгеру

1-жаттығу

Read and learn the names of popular places in London.

  • What city is it?
  • What country is it?
  • Do you know these places?

2-жаттығу

Listen and read: The London Eye туралы фактілер.

Биіктігі:
135 метр.
Рейтингі:
Көлемі бойынша әлемде 3-орын.
Уақыты:
30 минутта бір айналым жасайды.
Кабина саны:
32 (Лондонның төңірегіндегі елді мекендер санына сәйкес).
Кабина салмағы:
10 тонна.
Сыйымдылығы:
Әр кабинаға 25 адамға дейін.
Бір айналым:
800 адамды аспанға көтереді.
Жылына:
3,5 миллион адам мінеді.

V. Бастапқы түсінікті тексеру

Аудио: Track 13

Holidays in London: The London Eye, Buckingham Palace, The Sea Life London Aquarium.

Сергіту сәті

Stand up, sit down

Clap, clap, clap

Point to the window

Point to the door

Point to the board

Point to the floor

Stand up, sit down

Clap, clap, clap

3-жаттығу: True or False

Keys:

  • 1 — F
  • 2 — T
  • 3 — F
  • 4 — F

4-жаттығу: Pairwork

Look at the pictures and answer the questions.

VI. Білім мен әрекет ету тәсілдерін бекіту (дәптермен жұмыс)

1-тапсырма

Match the pictures to the names of the places. Keys:

  • Picture 1 — The Sea Life London Aquarium
  • Picture 2 — The London Zoo
  • Picture 3 — The London Eye
  • Picture 4 — Buckingham Palace

2-тапсырма

Read what some people want to see in London and write the place they can go to. Keys:

  1. The Sea Life London Aquarium
  2. The London Zoo
  3. The London Eye
  4. Buckingham Palace

3-тапсырма

Find these words in the text. Match them to their meanings. Keys:

  • to feed — to give food
  • a palace — a big house where a queen lives
  • a zoo — a place where animals live
  • an aquarium — a place where sea animals live
  • a penguin — a big black-and-white bird that can’t fly

4-тапсырма

Choose one of the words to complete the phrases. Keys:

  • 1 — b) to go to the park
  • 2 — b) I want to see …
  • 3 — b) there are many rooms …
  • 4 — a) to go to the exhibition or the water park

VII. Сабақты қорытындылау

Оқушылардың жұмысы бағаланып, сабақ барысында үйренген сөздердің аудармасы сұралады. Қорытынды ретінде оқушылардың күн тәртібі туралы және Лондондағы демалыс орындары туралы қысқаша айта алатыны атап өтіледі.

VIII. Үй тапсырмасы

Жұмыс дәптеріндегі 5-жаттығуды орындау.

IX. Бағалау

Оқушылардың сабаққа қатысуы, тапсырмаларды орындауы, жұптық жұмыстағы белсенділігі және айтылым/тыңдалым нәтижелері бойынша қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.