Ала сөзін қатыстырып сөйлем ойла
Сабақтың мақсаты мен міндеттері
Бұл сабақтың негізгі мақсаты — У дыбысы мен әрпіне қатысты берілген сөздерді дұрыс оқуға жаттықтыру және оқушылардың дыбыстық талдау дағдыларын дамыту.
Міндеттері
- Оқу дағдысын қалыптастыру: У, у дыбысына берілген сөздерді оқуға дағдыландыру және У дыбысының кейде дауысты, кейде дауыссыз болатынын түсіндіру.
- Адамгершілік тәрбие: оқушының қарым-қатынас мәдениетін, ұқыптылығын, жауапкершілігін қолдау.
- Танымдық даму: сана-сезімін, ойлау қабілетін және тілдік талдау мәдениетін дамыту.
Көрнекіліктер
- кеспе әріптер
- кеспе буындар
- суреттер
Оқыту әдістері
- көрсету
- түсіндіру
- топтық жұмыс
- сұрақ–жауап
- ойын
- тақтамен жұмыс
- сигналдық карточка
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру
- Оқушыларды түгендеу.
- Партаға дұрыс отыру ережесін еске түсіру.
- Сабаққа зейінін аударту.
II. Кеспе әріптермен жұмыс
ПрактикаМақсаты — оқушыларға жеке әріптерден буын құрауды үйрету. Кеспе әріптерден а, т, ғ, н, п, р, л әріптерін пайдаланып, буын және сөз құрату. Құраған сөздерге дыбыстық талдау жасату.
А дыбысы
ашық, жуан, дауысты
Т дыбысы
қатаң, дауыссыз
А дыбысы
ашық, жуан, дауысты
III. Өткен сабақты еске түсіру
1) «Л» дыбысы бойынша қайталау
- Л дыбысы қандай дыбыс?
- Л дыбысы сөздің қай жерінде жазылады?
- Л әрпіне берілген сөздерді оқыту.
- «Ала» сөзін қатыстырып сөйлем құрау, сөйлемді сызба арқылы көрсету.
2) Бір буынды сөздерді табу
Мысалдар: тал, тар.
IV. Ойын: «Жасырынған буынды тап»
Мақсаты — осы уақытқа дейін меңгерілген білімді тексеру және қалып қойған буындарды табу арқылы оқушының ойлау қабілетін дамыту.
Тапсырма үлгілері
V. Мағынаны тану (жаңа сабақ)
Бұл бөлімде У, у дыбысының кейде дауысты, кейде дауыссыз болып кездесетіні түсіндіріледі.
Жұмыс түрлері
- У дыбысын оқушыларға 3 рет хормен айтқызу.
- «ауа, ау, науа, тау» сөздерін айтып, У дыбысының орнын анықтату.
- У дыбысының емлесіне түсінік беру.
Ереже
-
Дауыстыдан кейін
У дыбысы дауыссыз болады: а-у, та-у.
-
Дауыссыздан кейін
У дыбысы дауысты болады: н-у, т-у.
VI. Оқулықпен жұмыс
Мақсаты — оқулықтағы сөздерді дұрыс оқуға, буынға бөлуге және қатесіз оқуға дағдыландыру, оқу дағдыларын қалыптастыру.
1) Сурет бойынша жұмыс
- Берілген суреттерге байланысты сөйлем құрату.
- Сөйлемді сызба арқылы көрсету.
- Сөйлем неше сөзден тұратынын анықтау.
2) Сөздерді тізбектей оқу
VII. Тақтамен жұмыс
Мақсаты — көркем әрі сауатты жазу дағдыларын дамыту.
- «Ауа, науа, тау, Алатау» сөздерін тақтаға жатқа жаздыру.
- Сөздердегі дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарға ажыраттыру.
- Сөздерді буынға бөлдіру.
VIII. Сергіту сәті
Жел уледі, Құйын келіп биледі. Қатты-қатты жел соқты, Жапырақтар қол соқты.
IX. Дәптермен жұмыс
Мақсаты — У, у әрпінің элементтерін жазуға үйрету, басқа әріптермен байланысын меңгерту және сауатты жазу дағдыларын дамыту.
Жаттығулар
- У, у әрпінің бас және кіші әріптерін ауада жазу.
- Бас әріп элементтерін жазып үйрену.
- Кіші әріп элементтерін жазып үйрену.
Буындық диктант
X. Кері байланыс: сигналдық карточка
Оқушылар жаңа сабақты қандай деңгейде түсінгенін сигналдық карточка арқылы көрсетеді.
Жасыл
Түсіндім.
Сары
Әлі де мағлұмат керек.
Қызыл
Түсінген жоқпын.
XI. Топтық жұмыс
Жасыл деңгей
Құрамында У, у дыбысы дауысты болатын сөздерді тауып, жазу.
Сары деңгей
Құрамында У дыбысы бар сөздерді буынға бөліп жазу.
Қызыл деңгей
- У дыбысы бар сөздер айтқызу.
- У дыбысының орнын анықтату.
- У дыбысының алдындағы дыбыстың дауысты не дауыссыз екенін анықтату.
- У дыбысының ерекшелігін түсіндіру.
XII. Жаңа сабақты бекіту
Мақсаты — У, у дыбысы туралы алған білімді жинақтау және бекіту.
- У дыбысы қандай дыбыс?
- Ерекшелігі неде?
- У дыбысы соңында келетін сөздерді ата.
- У дыбысы дауыссыз болатын сөздерді ата.
- У дыбысы басында келетін қандай сөздерді білесің?
Қорытынды: оқушыларды мадақтау.
Автор туралы мәлімет
Атырау қаласы, Д. Байбосынов атындағы №13 ұлттық мектеп-гимназиясы, бастауыш сынып мұғалімі — Базарбаева Мөлдір Талғатқызы.