Тапсырма кімнен екен балалар
Сабақ туралы мәлімет
Орны
Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Қазалы ауылы, №9 «Балауса» балабақшасы
Тобы және педагог
Мектепалды даярлық тобының тәрбиешісі: Шынар Мүберекова
Білім беру салалары
Таным, Шығармашылық, Қатынас
Оқу іс-әрекетінің тақырыбы
7-ге дейінгі сандарды санауды пысықтау (тура және кері санау)
Мақсаты
- 7-ге дейінгі сандарды тура және кері санауға үйрету; қисынды есептер арқылы логикалық қабілеттерін дамыту.
- Ойын әдіс-тәсілдерін қолдана отырып, ойлау қабілетін жетілдіру және өз күшіне сенімділігін арттыру.
- Достық қарым-қатынасты нығайтуға, бір-бірінің еңбегі мен қуанышын сезіне білуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері
Көрнекілігі
- Таудың суреті
- Қыран, қарлығаш, айдаһар бейнелері
- Сандар жазылған алқалар
- Аю, түлкі, тиін, қоян суреттері
Сабақ барысы
Мотивациялық кезең
Тәрбиеші балалармен жылы амандасып, көтеріңкі көңіл-күй қалыптастыру үшін бәрін қол ұстасып тұруға шақырады. Балалар бір-біріне күлімсіреп, жақсы тілектерін білдіреді.
Қайталау сұрағы
— Балалар, өткен математика сабағында қандай санмен таныстық?
— 7 санымен.
Сабақтың бүгінгі түрі — жарыс сабақ. Балалар екі топқа бөлініп, өз орындарына жайғасады.
Ізденушілік-ұйымдастырушылық кезең (ертегі желісі)
Тәрбиеші балаларға «Ханшаның сақинасы» ертегісін еске түсіреді: айдаһар ханзаданың ханшаға сыйлаған сақинасын шың басына жасырып кеткен. Бұл жолы айдаһар сақинаны қайта алып кетіпті. Ханзада балалардан көмек сұрап хат жолдаған.
Айдаһардың шарты
Айдаһар балалардың шыңға шығуына кедергі келтірмек болады, бірақ олардың білімін сынап көруге келіседі.
Тапсырмалар (жұмбақтар мен есептер)
1) Қоянның тапсырмасы
«Біз жеті ағайындымыз: түріміз бірдей, бойымыз бірдей, күніміз бірдей, атымыз бөлек».
Дұрыс жауап: Аптаның жеті күні
2) Аюдың тапсырмасы
«Анама 3 жаңғақ бердім, әкеме 3 жаңғақ бердім, қолымда 1 жаңғақ қалды. Барлығы нешеу?»
Дұрыс жауап: 7 жаңғақ
3) Түлкінің тапсырмасы
«Өзі қу, жүрген жері шу». Келесі тапсырма: берілген сандардың көршісін тап.
Көршісін тап:
- 3 санының көршілері: 2 және 4
- 5 санының көршілері: 4 және 6
- 4 санының көршілері: 3 және 5
Сергіту сәті
Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай ағаштар, Үлкен болып өседі.
Рефлексия және қорытынды
Балалар айдаһардың барлық сұрақтарына дұрыс жауап беріп, сақинаны алуға мүмкіндік алады. Жеңген топ сақинаны алып, ортақ қуанышпен нәтижені бекітеді.
Айдаһардың сөзі
«Балалар, достыққа берік екенсіңдер. Әрқашан бірліктерің болсын. Қош болыңдар!»
Ойын: «Көршіңді тап»
Екі топтың балаларына сандар жазылған алқалар тағылады. Музыка тоқтаған сәтте әр бала өз санының көршілерін тауып, ретімен тұрады.
- Назар: сан қатарын дұрыс құрастыру
- Ынтымақтастық: жұппен және топпен әрекет ету
- Жылдамдық: музыка тоқтағанға дейін орын табу
Күтілетін нәтиже
Білім
7-ге дейінгі сандарды тура және кері санауды бекітеді; «көрші сан» ұғымын тәжірибе арқылы меңгереді.
Дағды
Қисынды есептер арқылы логикалық ойлауы, жылдам жауап беруі және топпен жұмыс істеу мәдениеті дамиды.