Ғарышкер сөзінің түбірі мен қосымшасын тап
Сабақтың тақырыбы: Түбір мен қосымша
Сабақтың мақсаты: Түбір мен қосымшаны бір - бірінен ажыратуға дағдыландыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Оқушылардың сөздік қорын байланыстырып сөйлеу дағдысын жетілдіру. Грамматикалық талдау арқылы ой - өрісін дамыту.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздерді дұрыс қолдана білу, қабілеттерін дамыту, сөздерден сөйлем құрау, дағдысы жетілдіру.
Тәрбиелілік: Ұстамдылыққа, әдептілікке, тазалыққа, жинақылыққа, тәрбиелеу
Көрнекілігі: дидактикалық материалдар, сызбалар, интерактивті тақта.
Түрі: білім мен іскерлікті игеру.
Әдіс - тәсілдері: Талдау, сұрақ - жауап, ой қозғау, қызығушылығын, белсенділігін арттыру.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеу. Сынып тазалығына көңіл бөлу. Денелерін тік ұстап отыру керектігін ескерту.
Психологиялық тренингі
Үй тапсырмасын тексеру.
Эдвард де Боно “6 ойлау шляпасы”технологиясы бойынша өтілген сабақты қорыту.
Ақ қалпақтың сұрағы Түбір дегеніміз не? Қосымша дегеніміз не?
Сары қалпақтың сұрағы: Мына сөздерге қосымша жалғап айт. Етік, егін, қар.
Қызыл қалпақтың сұрағы Мақалды оқы қарамен жазылған сөздерді салыстырып
ерекшелігін айт.
Еңбек ер атандырады.
Еңбектің түбі - рахат.
Жасыл қалпақтың сұрағы Өлеңді мәнерлеп оқы.
Мен ғарышкер боламын
Аспан, аспан, арайлым,
Саған жиі қараймын.
Сені көзбен шоламын
Мен ғарышкер боламын!
Ғарышкер сөзінің түбірі мен қосымшасын тап.
Қандай ғарышкерлерді білесің?
Көк қалпақтың сұрағы Түбірге қосымша не үшін жалғанады? Мысал келтір.
ІV. Жаңа сабақ
Түбір дегеніміз - сөздің одан әрі бөлінбейтін мағынасы бар бөлігі.
Мыс: қала, орман, көше, жұлдыз
Түбір сөздің белгісі -.
Түбірге қосылған бөлшекті қосымша дейміз: қала - ға, орман - да, көше - мен, балық - шы
Кубизм әдісімен. Оқулықтағы жаттығулар орындалады
V. Өзіндік жұмыс. №2. жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау.
Қосымшалы сөз ---------түбір -----------қосымша
адалдық -------------------адал -----------дық
VI. Ой сергіту.
“Доп лақтыру” ойыны арқылы
1 – қатар
“Ай” сөзінен басталатын қыз балалар есімдерін ата.
2 – қатар
“Ер” сөзінен басталатын ұл балалар есімдерін ата.
IX. Сабақты қорыту
Сызба әдісі бойынша қорыту
Қызыл телпекке құлпынай жинауға көмектесейік.
Жүректен - жүрекке
Әр күнің ашық болсын!
Жүздерің жарқын болсын!
Талаптарың таудай болып,
Сарқылмайтын білім болсын!
VIII. Бағалау.
IХ. Үйге тапсырма.
Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны тауып қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.
Қазіргі қазақ фалеронимдері: тарихы мен қалыптасуы
Септік жалғауымен көнеленген үстеулердің тарихи даму жолы
Сөздің дыбыс құрылысы
Қазақ тіліндегі ішкі терминжасам тәсілдері
Сан есімнің мағыналық топтарын оқытуда интерактивті әдістерді қолдану
Жалпы білім беру мектебінде сөз құрамын оқыту
Қазақ тілі морфологиясы жөніндегі ілімдердің қалыптасуы мен дамуы (Ы.Е.Маманов еңбектері негізінде)
Сын есім және оны мектепте оқыту
Сын есім мен зат есімді байланыстыра оқыту
Бастауыш мектепте зат есімді оқыту тәжірибесімен танысу
Бу қазандықтары мен шаң дайындау жүйелері есебі
ТҮМЕН ҰЛЫ МҮДЕ ҚАҒАН
Диалектика — даму мен ең жалпы байланыс жөніндегі ілім
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Бухгалтерлік есептің концепциялары мен принциптері
Қаржы-несие мекемелері рыноктық экономиканың негізгі элементі ретінде
Тергеушінің тергеу бөлімінің бастығымен және анықтау органдарымен өзара әрекеттесуі
Ақшаның мәнi мен пайда болу тарихы
Валюталық нарықтың және валюталық операциялардың ерекшеліктері мен дамуы
Тауарлық – материалдық қорлар есебі мен аудиті және олардың жетілдіру жолдары