Білімдерін тексеру

Сабақтың тақырыбы

26 + 7 және 53 – 7 жағдайларындағы қосу мен азайту тәсілдері.

Мақсат

26 + 7 және 53 – 7 жағдайларындағы қосу мен азайтуды орындау тәсілдерін түсіндіру және үйрету.

Даму

Танымдық, шығармашылық және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбие

Пәнге қызығушылықты оятып, белсенділікке және ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Қажетті құралдар

  • Интерактивті тақта
  • Суреттер
  • Ойын элементтері
  • Үлестірмелі қағаздар

Әдіс-тәсілдер

Түсіндіру Сұрақ–жауап Іздену Өзіндік жұмыс

Сабақ барысында есептеуді түсіндіру, оқушыларды ойланту және жылдам жауап беруге ынталандыратын тапсырмалар жүйелі қолданылады.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық: оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру, жағымды көңіл күй қалыптастыру.

II. Үй тапсырмасын тексеру

  1. 1) №3 тапсырманы оқу және талдау.
  2. 2) «Ондықтармен сана» ойыны (топтық жұмыс).
    1-топ
    20
    80
    30
    90
    2-топ
    40
    70
    50
    80

III. Өткенді пысықтау

Үлестірмелі материалдармен жұмыс: қысқа тапсырмалар арқылы алдыңғы тақырыптарды еске түсіру және бекіту.

IV. Мақсат қою

Бүгінгі сабақта 26 + 7 және 53 – 7 түріндегі мысалдарды ыңғайлы тәсілмен орындауды үйренеміз.

V. Жаңа сабақ

Оқулықпен жұмыс (№1)

Қосу мен азайтуды бөлшектеп орындау тәсілі түсіндіріледі: алдымен санды «ыңғайлы бөлікке» толықтырып, қалғанын қосу/азайту.

26 + 7
26 + 7 = (26 + 4) + 3 = 33
7 = 4 + 3
33 – 7
33 – 7 = (33 – 3) – 4 = 26
7 = 3 + 4

Жылдам есептеулер

Қосу
48 + 5 = 53
74 + 9 = 83
Азайту
96 – 9 = 87
53 – 5 = 48
Қосымша мысал
83 + 9 = 92

VI. Білімдерін тексеру

1) Мәтінді есеп (№2а)

I күн
22 бет
II күн
I күннен 8 бет артық
III күн
I және II күндерімен бірдей мөлшер
Шешуі
(22 + 8) + 22 = 52 (бет)
Жауабы: Сандуғаш үшінші күні 52 бет оқыды.

2) Деңгейлік тапсырмалар

Оқушылардың дайындығына қарай әртүрлі деңгейдегі есептер орындалады.

3) Сергіту сәті

Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары арқылы назарды қайта жинақтау.

4) Геометриялық тапсырма (№4)

  • Шаршылардың нөмірлерін теріп жазу: (4, 5).
  • Әр шаршының қабырғасын өлшеу.
  • Периметрін табу.

5) «Кім жылдам?» ойыны

Жылдам есептеу дағдысын қалыптастыруға арналған қысқа тапсырмалар.

6) Ондық пен бірлікті қолдану (№5)

… онд. 5 бірл. + 5 бірл. = … онд.
… онд. 5 бірл. – 5 бірл. = … онд. 5 бірл.

7) Өрнектердегі белгісізді табу (№6)

(48 + 2) + 5 = 55
(57 – 7) – a, a = 2
(57 – 7) – 2 = 48
(36 + 7) + a, a = 3
(36 + 7) + 3 = 46
(65 – 7) + a, a = 4
(65 – 7) + 4 = 62

8) «Ойлан, тап» ойыны

Мысал 1
9 – 4 – 2 = 3
Мысал 2
9 + 4 – 10 = 3

9) «Не артық?» ойыны

Тақырыпқа сәйкес келмейтін немесе артық элементті табу арқылы салыстыру және талдау дағдыларын дамыту.

VII. Бекіту

Қорытынды сұрақ: «Бүгін не өттік?»

Сөзжұмбақ шешу арқылы негізгі ұғымдарды бекіту.

VIII. Үй тапсырмасы және бағалау

Үйге тапсырма

  • №3 тапсырма, 128-бет.

Бағалау

Оқушылардың жұмысы сабақтағы белсенділігіне, тапсырмаларды орындау дәлдігіне және түсіндіру деңгейіне қарай бағаланады.