Қабанбай батырды жырға қосқан кім

Әдебиеттік оқу · 3-сынып

Сабақ тақырыбы: «Халық қорғаны»

Мұғалім

Бисекеева Гаухар Зейноллаевна

Мектеп

Арқалық қаласы, Жалғызтал ауылы, Т. Әубәкіров атындағы жалпы негізгі білім беретін мектеп

Сабақтың мақсаты

  • Білімділік

    Оқушыларды қазақ батырларымен және тарихи оқиғалармен таныстыру, олардың ерлігін үлгі ету.

  • Дамытушылық

    Ойлау, есте сақтау қабілетін және тіл байлығын дамыту.

  • Тәрбиелік

    Отанды, елді, жерді құрметтеуге және өткен тарихты мақтан тұтуға тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс-тәсілдері

Әңгіме Сұрақ-жауап АКТ

Көрнекіліктер

Сызбалар

Ойды жинақтауға арналған кестелер мен сызбалар.

Слайдтар

Суреттер мен сөздік жұмысына арналған презентация.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Өсірген ойды білімді,

Сүйем туған тарихты.

Мақсат етем білуге,

Тарихты терең білуге.

Өткенді пысықтау (зымыран сұрақтары)

  1. Абай Құнанбаев кім?
  2. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің авторы кім?
  3. Шоқан Уәлиханов қай жылы дүниеге келген?
  4. М. Жұмабаев қандай өсиет қалдырған?
  5. Сынып жиналысында не туралы көбірек айтылды?
  6. Нұрланның досы кім?
  7. Ең дәмді ас қандай тағам?
  8. Серёжаның әкесі кім болып жұмыс істейді?
  9. Мәтіндегі жер-су және кісі аттары қалай жазылған?
  10. М. Мақатаев «Үш бақытым» деп нені айтқан?

II. Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту

1) Суретпен жұмыс (слайд)

  • Суретте кімдер бейнеленген?
  • Сурет бойынша әңгіме құрастыру.

2) Оқулықпен жұмыс

  • Мәтінді оқыту, мазмұны бойынша талдау жүргізу.
  • Оқушыларға кезектесіп оқыту.
  • Мәтінді бөлімдерге бөліп оқыту.

А)

Қазақ халқының басынан өткен қиын кезеңдер.

Ә)

Халықты жаудан қорғаған батыр.

Б)

Бұқар жыраудың жыр-өлеңдері.

3) Бұқар жыраудың жыр-өлеңін мәнерлеп оқу

Дауыс ырғағы, екпін және кідірістер арқылы негізгі ойды ашуға көңіл бөлу.

4) Сурет пен мәтін арасындағы байланыс

Суреттегі көріністер мәтіндегі оқиғалармен қалай үндесетінін анықтау.

5) Топтастыру

Бұқар жыраудың Қабанбай батыр туралы жырын сызба арқылы жинақтау.

Тірек сөз

Жарағым

Тірек сөз

Пырағым

Тірек сөз

Құлағым

Тірек сөз

Бұлағым

6) Ерлік туралы мақал-мәтелдер

Оқушылардың қоржынын мақал-мәтелдермен толықтыру, мағынасын талдау.

  • Оқушылар өздері білетін мақал-мәтелдерді айтады, сынып болып талдайды.
  • Ерлік пен бірлік ұғымдарының байланысын анықтайды.

7) Рефлексия

Сабақтан алған әсерін, түсінгенін және сұрағын қысқаша айту.

  • Не үйрендім?
  • Маған не қиын болды?
  • Қандай сұрағым қалды?

8) «Тарих толқындары» (бейнежазба)

Бейнематериалды көріп, талқылау арқылы тарихи ой қорытындысын жасау.

Талқылау сұрақтары

  1. Жоңғарлардың мақсаты қандай болды?
  2. Алғашқы қазақ жасағын құрған кім?
  3. Қабанбай батырды жырға қосқан кім?

Үй тапсырмасы

Оқу

81–82-беттер: мазмұндау.

Тапсырма

7-тапсырманы орындау.

Шығармашылық жұмыс

Эссе: «Ел үшін күрескен батырлар».