Пішіндер патшайымы

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті туралы мәлімет

Педагог

Маңғыстау облысы, Түпқараған ауданы, Баутин ауылы, «Ақбота» балабақшасының тәрбиешісі — Амирова Гульмира Догдырбаевна.

Сабақтың бағыты

Білім беру саласы
Таным
ҰОІӘ
Математика
Тақырыбы
Ғажайып пішіндер

Мақсаты

  • Геометриялық пішіндер мен олардың түстері туралы түсініктерін бекіту.
  • Санамақтар арқылы сан туралы ұғым қалыптастыру.
  • Сандарды тура және кері санау, дидактикалық ойындар арқылы логикалық ойлауды дамыту.

Міндеттері

Дамытушылық

Балалардың ойлау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік

Балаларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдер мен ресурстар

Әдіс-тәсілдері

Әңгімелесу, түсіндіру, үйрету, көрсету, ойын, сұрақ-жауап, сергіту сәті, қорытындылау.

Көрнекілік-құралдар

Слайдтар, суреттер, сандар, үлестірмелі пішіндер.

Жаңа сөздер

Патшайым, күлдірген.

Сабақтың барысы

Кіріспе: «Ерекше күн» және шаттық шеңбер

Тәрбиеші балаларға бүгін ерекше күн екенін айтып, алдымен келген қонақтармен амандасуды ұсынады.

Шаттық шеңбер

Қолды көкке созайық,
Азайталық, қосайық.
Сан есептің сарайын,
Кәне, бірге ашайық!

Балаларға бүгінгі ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті математика екенін, тақырыбы «Ғажайып пішіндер» екенін хабарлайды.

Әңгіме: «Күз мезгілі» туралы сұрақтар

  • Қазір жылдың қай мезгілі?
  • Күз мезгілі неше айдан тұрады?
  • Күз айлары қалай аталады?
  • Күз мезгілінде қандай өзгерістер болады?

Балалардың жауаптары тыңдалып, дұрыс бағытта толықтырылады.

Сюжеттік кезең: «Пішіндер патшайымының» хабарламасы

Тәрбиеші балаларға дыбыстық хабарлама келгенін айтады және электронды поштаны ашады.

Хабарлама «Пішіндер патшайымынан» екенін хабарлайды.

Хабарлама мазмұны

«Сәлеметсіздер ме, балалар! Мен — Пішіндер патшайымымын. Бүгін ашық оқу іс-әрекетінде сендерге тапсырмаларым бар. Білімдеріңді, ой ұшқырлықтарыңды байқап көргім келеді. Тапсырмаларымды күлдірген арқылы жіберемін. Жақсы орындаған балаларға мадақтау қағазым дайын. Сәттілік тілеймін!»

Көп ұзамай есік қағылып, топқа күлдірген кіреді. Ол балалармен амандасып, топтың әдемілігін атап өтеді және патшайымның тапсырмаларын тәрбиешіге тапсыратынын айтады.

Ойын форматы: шар лентасындағы тапсырмалар

Күлдірген балалардың білімді екенін айтып, үрленген шардың лентасына сұрақтар байланғанын түсіндіреді. Балалар шарды алып, пішіннің атын және түсін айтып, сұрағы бар тапсырманы тәрбиешіге ұсынады.

1-тапсырма: Пішіндер туралы жұмбақтар

Жұмбақ 1

Атына сай, балалар,
Үш бұрышы, үш жағы бар.
Ол пішінді кім табар?

Дұрыс жауап: Үшбұрыш. Балалар үлестірмелі пішіндердің ішінен үшбұрышты тауып, түсін айтады. Үшбұрыштың ұқсайтын заттарын атайды.

Жұмбақ 2

Төрт бұрышы бар, төрт қабырғасы бар.
Бұл қай пішін?

Дұрыс жауап: Төртбұрыш. Балалар пішінді көрсетіп, түсін айтады және қандай заттарға ұқсайтынын талқылайды.

Жұмбақ 3

Допқа өзі ұқсайтын,
Ерекше бір пішін бар.
Атын оның атаңдар.

Дұрыс жауап: Дөңгелек. Балалар дөңгелекті тауып, түсін айтады және дөңгелекке ұқсас заттарды атап шығады.

2-тапсырма: Тура және кері санау

Тәрбиеші балалардан сандарды білетін-білмейтінін сұрайды. Балалар алдымен тура санайды, кейін кері санайды.

Нәтиже

Сан реті мен кері реті салыстырылып, балалардың зейіні мен есте сақтау дағдысы бекітіледі.

3-тапсырма: Санамақ айту

Тәрбиеші балалардан санамақ білетіндерін сұрайды. Балалар кезекпен санамақ айтып береді.

(Бұл бөлімде балалардың дайын репертуарына сай санамақтар қолданылады.)

Сергіту сәті

Бойды сергек тік ұста,
Еркін-еркін тыныста.
Деміңді ішке тез ал да,
Оң қолыңды соз алға.
Қол ұшына қара да,
Үшбұрыш сыз ауада.
Сол қолың да бос тұрмасын,
Шеңбер жасап тынбасын.

Қимыл-қозғалыс арқылы балалар үшбұрыш пен шеңбер пішіндерін «ауада салуды» орындайды. Бұл кезең зейінді сергітіп, пішіндерді есте сақтауға көмектеседі.

4-тапсырма

Мәтіннің бұл бөлігі бастапқы нұсқада толық берілмеген. Егер 4-тапсырманың мазмұнын жіберсеңіз, оны да бірізді құрылымға келтіріп, осы сабақ жоспарына табиғи түрде енгізіп беремін.