Дыбыстық талдау жасау
Сабақ тақырыбы
Қозы, қошақандар. Жіңішке дауыстылар. 32–34-жаттығулар.
Сабақ түрі
Аралас сабақ.
Пәнаралық байланыс
Дүниетану, математика.
Сабақтың мақсаты
- Жуан және жіңішке дыбыстардың ерекшеліктерін ажырата білуге үйрету; сөз бен сөйлемнің айырмасын таныту; өткен білімді бекіту.
- Оқушылардың сауатты сөйлеуін, көркем жазуын, шығармашылық қабілетін және дүниетанымын дамыту; өз ойын еркін жеткізуге баулу.
- Ұйымшылдыққа, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу; төрт түлікке қамқорлықпен қарауға үйрету.
Көрнекіліктер
Интерактивті тақта, төрт түлік малдың суреттері, ребус, ойындар.
Әдіс-тәсілдер
Түсіндіру, талдау, жинақтау, өзіндік бағалау, сұрақ-жауап.
Сабақ барысы
1) Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық.
Тіл туралы шумақ
Ана тілім — өз тілім, дана тілім. Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім. Қастерлейді ұл-қызым мәңгі сені, Болашағым, бақытым, дара тілім.
2) Үй жұмысын тексеру
3) Жаңа сабақ
- Оқушыларға сабақтың мақсаттарын таныстыру.
- «Сөйлем» сөзіне ребус шешу.
- Дәптермен жұмыс.
32-жаттығу
Топтық жұмысӘр топ берілген сөздерден сөйлем құрап жазады.
- 1) Мал өріске жайылды.
- 2) Қозы шөп жеді.
- 3) Құлын су ішті.
- 4) Лақ тасқа секірді.
Сергіту сәті
Қимыл-қозғалыс арқылы зейінді сергітуге арналған қысқа жаттығулар орындалады.
34-жаттығу
Тақтамен жұмысЖазылуы мен айтылуын салыстырып оқып, дыбыстық ерекшеліктерін байқайды.
Жазылуы
- Құдық
- Құрық
- Құлын
- Ұршық
- Шұжық
Айтылуы
- Құдұқ
- Құрұқ
- Құлұн
- Ұршұқ
- Шұжық
Оқулықпен жұмыс
- Оқулықтағы өлеңді оқушыларға кезекпен оқыту.
- Өлең мазмұны бойынша 2 минут «Қошқар мен теке» мультфильмін тамашалау.
Дыбыстық талдау
«Төрт түлік» сөзіне дыбыстық талдау жасау.
Жұмбақтар
Кезікті бір жануар, үстінде үлкен тауы бар.
Жауабы
Түйе
Аласа ғана бойы бар, айналдырып киген тоны бар.
Жауабы
Қой
Қорытындылау (сұрақ-жауап)
- Бүгін қандай дыбыстардың ерекшеліктерімен таныстық?
- Сөз неден құралады?
- Сөйлем неден құралады?
- Сөйлем дегеніміз не?
Бағалау және үй тапсырмасы
Оқушылардың жұмысы критерий бойынша бағаланады. Үй тапсырмасы сабақ соңында нақтылап беріледі.