Барлығы неше ойыншық
Математика
Тақырыбы: Пысықтау
Мақсаты: а) білімділігі: Оқушылардың алған білімдерін пысықтау, санды өрнектер, сандарды салыстыру, есеп шығару, білім - білік дағдыларын бекіту.
ә) дамытушылық: Балалардың есте сақтау, ойлау, қабілеттерін дамыту, танымдық қабілетін арттыру. Ойша, ауызша есептеу дағдыларын қалыптастыру. Өз бетімен жұмыс істеуге дағдыландыру.
б) тәрбиелігі: Оқушыларды ұқыптылыққа, ептілікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ - жауап, көрнекілік
Сабақтың көрнекілігі: өрнектер, карточкалар, интерактивті тақта, астана суреттері бейне роликтер астана, сергіту сәтінің бейне ролигі Айя мен Әли санамақ.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, Ана тілі
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру бөлімі:
ІІ Психологиялық дайындық.
Математика керек әр күнге
Математика қажет өмірде
Математиканы оқимыз
Миымызға тоқимыз.
Топқа бөлініп отырамыз.
ІІІ Үй тапсырмасын тексеру.
Жұлдызқұрттағы өрнектің мәнің тексерейік. 2 оқушыны оқытамын
1) 8 - 5+6 - 2+3 - 7+5
2) 3+7 - 8+7 - 5+6 - 7
IV Үй тапсырмасын бекіту.
1) Көрші сандары: 4, 6 сандары
2) 2мен 4 сандарының қосындысы
3) 7мен 3санының айырмасы нешеге тең
4) 9 санының құрамын табу.
5) А+3 қосындысы қандай өрнек
5+4 20+20 90 - 20
9 - 8 100 - 30 3+4
Балалар өрнекті көшіріп жазып дәптерлеріне мәнің табады. 2минут уақыт беріледі. Балалар бағалау критерий бойынша бір - бірін бағалайды.
1) Қате жоқ болған жағдайда жұлдызша
2) 1 - 2 қатеге төртбұрыш
3) 3 немесе оданда көп қатеге үшбұрыш қойылады.
V Пысықтау.
Бүгіңгі сабағымызды Н. Ә. Назарбаев атамыздың сөзімен бастағым келіп тұр. Бой жарыстыратын заман емес, ой жарыстыратын заман
Балалар қазір жылдың қай мезгілі?- Көктем
Көктемнің нешінші айы? - Соңғы мамыр айы.
Ия балалар дұрыс айтасыңдар. Алда жайдарлы жаз мезгілі келе жатыр. Санаулы күндерден кейін сендер жазғы демалысқа шығып ата - аналарыңмен түрлі қалаға, ауылға саяхат жасайсыңдар?- Ия
Олай болса, балалар сендер саяхатқа шыққыларың келе ме? - Ия
Балалар сендер қандай көліктің түрлерін білесіңдер?
Біздер бүгін көліктің түрлерін пайдалана отырып, қалаларға саяхат жасаймыз. Бірақ біздер қай қалаға саяхат жасайтынымызды білмейміз. Тапсырма орындаған сайын пазлдар ашылып тұрады.
Ол үшін көліктердің тапсырмасын орындауымыз керек. Сонда ғана пазлының бір бөлігі ғана ашылады.
Ен алдымен поезбен саяхатқа шығамыз. Поезд бірнеше күн жүреді. Тапсырмасы да жеңіл. Поезд дыбысы естіледі.
№1, 4 ауызша орындалады. Кітаппен жұмыс жүргізіледі.
Балалар біздер поезбен Ақтөбе қаласына келіп жеттік. Ақтөбе туралы әңгімелеп беремін. Енді әуежайға бару үшін автобусқа мінеміз. Автобустың тапсырмасын орындауымыз керек.№2 (3 оқушы шығарамын) Дәптермен жұмыс Ережесін айтып шығарады.
9 - х=9 ------------ х - 3=4 ---------- 100 - х=10
х=9 - 9 ------------ х=4+3 ----------- х=100 - 10
х=0 ---------------- х=7 --------------- х=90
9 - 0=9 ----------- 7 - 3=4 ----------- 100 - 90=10
9=9 ---------------- 4=4 --------------- 10=10
№ 3 1 оқушыға оқытамын, талдатамын, балалар барлығы қолдарымен ұстап, көзбен жүргізіп отырады.(2оқушы шығарамын)
Қант - 5кг
Ұн -? 3кг артық
Шешуі 5кг+3кг=8кг
Жауабы 8кг ұн
Болды - 8кг
Жұмсады - 2кг
Қалды -?
Шешуі: 8кг - 2кг=6кг
Жауабы. 6кг ұн қалды.
Жарайсыңдар балалар, енді пазлдың екінші бөлігі ашылады. Автобустың тапсырмасын орындадық.
Сергіту сәті: Санамақтар Әли мен Айя бейне ролигі қосылады
Ұшаққа 1 - 2 сағатта ғана ұшып жетеміз. Ұшақтың тапсырмасы күрделі болып келеді. Үш топ тапсырмалар беріледі. ( Постер қорғайды). Тақтаға шығып түсіндіреді.
І топ: Әселде 9 ойыншық бар. Оның 6 текшесі бар. Әселде неше доп болды.
Ойыншық - 9
Текше - 6
Доп?
Шешуі: 9 - 6=3
Жауабы 3Доп
ІІ топ: Әселде 9 ойыншық болды. Оның 3 добы бар. Әселде неше текше болды.
Ойыншық - 9
Доп - 3
Текше -?
Шешуі: 9 - 3=6
Жауабы: 6текше
ІІІ топ Әселде 6 текше және 3 доп болды. Барлығы неше ойыншық.
Текше - 6
Доп - 3?
Шешуі: 6+3=9
Жауабы: Барлығы 9
Міне балалар енді үшінші пазлымыз да ашылады. Балалар бәріміз суретке қарап көрейік. Қай қалаға саяхатқа келдік? Астана қаласына саяхатқа келдік. Астана қаласының көрікті жерлерімен танысып, бейне ролик көрсету.
Балалардан Астана туралы бейне роликте көргендері туралы әңгімелеп беру.
Ұшаққа отырып Орал қаласына жеткенше Қызықты есептер шығарып барайық
Қорытынды:
V Қызықты есептер
Көлден ұшты жеті қаз
Қайтып қонды екі қаз
Қонбады оның нешеуі
Қане кім тез шешеді (5)
Беспайда бар бес іні
Естайда бар екі іні
Қоссаң 5 пен 2 - ні
Неше екен шешуі (7)
Атамда менің 5 алма
Апамда менің 5 алма
Бәрін қосып санасақ
Болады сонда қанша алма (10)
Алма ағашта 5 алма,
Қандай тәтті, жесе алма?!
Бесеуін де жеп қойсақ,
Қалады екен неше алма? (0)
Екі тышқанның құлағы нешеу? (4)
Екі мысықтың аяғы нешеу? (8)
Бес тырнаның мойны нешеу? (5)
Табақта 4 өрік,
Қолымда 2 өрік
Қосқанда барлығын,
Болады неше өрік? (6)
5 алманың біреуін,
Досың сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі,
Өз қолыңда қалады? (4)
Үйге тапсырма:№1
Бағалау. Кімде - кім смайлектерді көп жинайды 5 - 5, 4 - 4, 3 - 3 деп бағалаймын.
Әр түрлі жастағы балаларда жиын, санау туралы түсініктерін дамыту
Бастауыш сыныптарда математика пәнінде пайдаланылатын дидактикалық ойындар жүйесі
Математика сабағында қолданатын дидактикалық ойындар
Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру. Мектеп жасына дейінгі балаларға үйретілетін арифметикалық амалдардың ерекшеліктері
Сабақ барысында баланың ақыл ойын жетілдіру жұмыстарын белсендіру көздерін қарастыру
Баланың шығармашылық зияткерлігін дамыту
Дидактикалық ойындар математика сабағында
Балалар бақшасының ересек балалар тобында математика элементтерін оқыту программасымен методикасы
Дидактикалық ойындар пайдасы
Он көлеміндегі сандарға байланысты қосу жэне азайту амалдарымен оқушылардың алғашқы таныстығы
Ерте, ерте, ертеде, ел әлденеше хандыққа бөлінген заманда, жаз жайлауда өзен жағасына малын қатар жусататын екі қойшы болыпты
Дүрия бірнеше адамдарымен ішке кіріп
Өнеркәсіп кәсіпорындары тиісінше бірнеше акционерлік қоғамдар мен серіктестіктерге біріккен
Барлығы жігіттердің еңбегі
Барлығының мақтана айтып жүргендері - жазғы демалыс
Интерактивті тақта - сыныптағы оқушылардың барлығын оқыту үшін мүмкіндік туғызатын басты құрал
Осында тұрушылардың барлығы Қазақ халқының тілін, тарихы мен салт - дәстүрін білуі келек
Бірнеше жылдар өткеннен кейін хан бір байдың қырық қызы бар деп естиді
Қағаздан қиып, желімдеп, қандай ғажап ойыншықтар жасап алуға болады десеңші
Жалғама - күрылысы мен жалғану сипатына байланысты артерия доғалары, артерия торлары, ғажап торлар, тамырлар тораптары, артериола - венулалық жалғама болып бірнеше түрге бөлінеді