Боданның компасты алғаннан кейінгі ойын айт
Қысқа мерзімді жоспар (Ана тілі)
Сабақтың тақырыбы: Б. Соқпақбаев. «Ағаштар неге ашуланды?»
Сілтеме (оқулық)
С. Рахметова, Т. Әбдікәрімова, Р. Базарбекова. Алматы: Атамұра, 2011.
Негізгі дереккөздер
- PowerPoint таныстырылымы
- Ағаштар суреттері
- Google.com материалдары
Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелер
Сабақтың мақсаты
Ағаштардың адам өміріндегі маңызын түсіндіру, табиғатты құрметтеуге және жауапкершілікке баулу.
Оқыту нәтижелері
- Тақырып бойынша бастапқы түсінік пен білім негізін қалыптастырады.
- Жаңа білімді өмірмен байланыстыра қолданудың мүмкіндіктерін анықтайды.
- Пәнге қызығушылығы артады.
- Топтық жұмыс арқылы түсінеді, ойланайды, талқылайды.
Негізгі идеялар
- Оқушы өмірлік білімі мен білігіне сүйеніп, пікір қалыптастырады.
- Теориялық ақпарат арқылы сыни ойлау дағдылары дамиды.
- Іс-әрекет тәсілдері мен оқу стратегиялары жүйелі қолданылады.
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру бөлімі
Шаттық шеңбері (тренинг)
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық, достарым,
Арайлап атқан күнге!
Көңіл-күйімізді көтерейік!
Бағалау мәдениеті
Оқушылар бағалау критерийлерін ескере отырып, белсенді қатысады және жоғары нәтижеге ұмтылады.
II. Үй тапсырмасын тексеру
Әдіс: «Серпілген сауал» (тақырып: «Компас»)
- 1. Қанатқа әкесі сыйлаған компастың қандай ерекшелігі бар?
- 2. Балалар қайда барады?
- 3. Боданның компасқа қатты қызыққанын қай сөздерінен байқауға болады?
- 4. Бодан компасты не істеді? Оның орнында болсаң, не істер едің?
- 5. Әңгіменің соңғы бөлігін оқып, өз ойыңды айт: «Егер мен болсам...»
- 6. «Сау басына сақина тілеп» деген сөздің мағынасы қандай?
- 7. Боданның өзін-өзі ақтамақ болған жерін тап.
- 8. Боданның компасты алғаннан кейінгі ойын сипатта.
III. Қызығушылықты ояту
Әдіс: «Стикердегі диалог»
Талқылауға арналған сұрақтар
- Суретте не бейнеленген?
- Табиғаттың көрінісі сенде қандай көңіл-күй тудырды?
- Суретте қандай ағаштар көрсетілген?
- Олардың пайдасы туралы не білесің?
Ойды нақтылау
Оқушылардың жауаптары арқылы табиғатқа жанашырлық, ағаштың адам өміріндегі орны, экологиялық мәдениет туралы бастапқы тұжырымдар жасалады.
IV. «Әлемді шарлау» әдісі
Бердібек Соқпақбаев (13.10.1924 ж. туған, Алматы облысы, Нарынқол ауданы, Қостөбе ауылы) — қазақ жазушысы.
V. Электронды оқулықпен жұмыс
Тыңдалым
Электронды оқулықтан Б. Соқпақбаевтың «Ағаштар неге ашуланды?» әңгімесін тыңдату.
Негізгі сұрақ: Әңгімеде ағаштар не үшін ашуланды?
Тапсырма (кесте бойынша)
Мәтіндегі ағаштардың Алмабекке қойған кінәсін төмендегі үлгілік кесте бойынша жазыңдар.
Мақсат: дәлел келтіру, мәтіннен факті табу, пікірді негіздеу.
Қолданылатын тапсырмалар мен стратегиялар
- Ой қозғау стратегиясы
- «Әлемді шарлау» әдісі
- Оқулықпен жұмыс
- «Сұрақ — конверт» әдісі
- «Білгенге маржан» стратегиясы
- Ой-толғаныс (топтық жұмыс)
- Талқылау және дәлелдеу
- Рефлексия
Мұғалім туралы
Бастауыш сынып мұғалімі: Халидуллина Жасқайрат Кәрімқызы
Ескерту: «Б. Соқпақбаев. Ағаштар неге ашуланды?» материалы электронды нұсқада жүктеуге ұсынылған.