Химиялық диктант
Сабақ туралы жалпы мәлімет
Тақырыбы
Д. И. Менделеев жасаған периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. «Атом құрылысы» тарауы бойынша қайталау сабағы (слайд форматында).
Сабақтың форматы
- Түрі
- Қайталау, пысықтау, қорытындылау, сайыс.
- Әдісі
- Сұрақ-жауап, есептеу, логикалық ойлау, интербелсенді тақта мүмкіндіктерін қолдану.
- Көрнекілігі
- Интербелсенді тақта, қосымша кестелер, түрлі түсті жетондар.
Сабақтың мақсаты
1) Білімді жүйелеу және бекіту
Оқушылардың Д. И. Менделеев жасаған периодтық жүйе, атом құрылысы, ғалымның өмірі, сондай-ақ периодтағы элементтердің әртүрлі сипаттамалары туралы білімдерін қорытындылап, бекіту.
2) Дағдыны дамыту
Периодтық жүйе және ондағы элементтердің орналасуы туралы білімді жетілдіру, әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар арқылы ойлау мен талдау дағдыларын дамыту.
3) Құндылыққа тәрбиелеу
Периодтық жүйедегі химиялық элементтердің адам өміріне, тіршілік әрекетіне және тұрмысқа ықпалының терең екенін түсінуге тәрбиелеу.
Сабақтың кезеңдері
I. Ұйымдастыру
- Амандасу.
- Кезекшінің ақпары.
- Қорытынды сабаққа дайындық.
- Топқа бөлу.
II. Пысықтау және қайталау
- «Химия әліппесі».
- «Кім жылдам?»
- Логикалық ойлау тапсырмалары.
- «Мағынаны аш».
- Химиялық диктант.
- «Химиктер қатарына қабылдау».
III. Қорытындылау
- Қорытынды.
- Бағалау.
- Үй тапсырмасы.
Сабақтың барысы
Топқа бөлу логикасы
Сабақ басында оқушыларға: «Химиялық элементтердің атом құрылысы неден тұрады?» деген сұрақ қойылады. Оқушылар кезекпен электрон, нейтрон, протон деп жауап береді. Осы жауаптарға сүйене отырып, оқушылар үш топқа бөлінеді.
I-тапсырма: «Химия әліппесі»
Тақтаға периодтық жүйенің кестесі ілінеді. Оқушылардың назарын тақырыпқа шоғырландыру үшін кіріспе ретінде төмендегі шумақ оқылады:
Сан ғасыр жете алмаған байтақ арман,
Негізі бұл әлемнің шайқап алған.
63 элементті зерттеп біліп,
Кезінде Менделеев заң қып жазған.
Осыдан кейін Д. И. Менделеев жасаған периодтық жүйеге қысқаша сипаттама беріледі.
II-тапсырма: «Кім жылдам?»
- Элементтерді энергетикалық деңгейшелер бойынша орналастырып, олардың оксидін, қышқылын және тұзын берілген кестелерге жазу.
- Шашыраңқы берілген сандар мен таңбаларды жинақтап, дұрыс орнына қою.
- Интербелсенді тақта арқылы лездемелік сұрақтарға жауап беріп, жауаптарды ұяшықтарға орналастыру.
Лездемелік сұрақтар (Д. И. Менделеев туралы)
Ескерту: Сұрақтар «жылдам жауап» форматына ыңғайланып, интербелсенді тақтадағы ұяшықтар арқылы орындалады.