Сабаққа дайындығымыз қалай

Сабақ тақырыбы: Антоним (слайдпен)

Бұл сабақ жоспары антоним сөздердің ерекшелігін меңгертуге, оларды сөйлеуде және жазуда орынды қолдануға үйретуге, сондай-ақ оқушылардың топта бір-бірін тыңдау дағдысын дамытуға бағытталған.

Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтиже

Сабақ мақсаты

  • Антоним сөздердің ерекшелігін таныту.
  • Антонимдерді дұрыс қолдануға үйрету.
  • Топта бір-бірін тыңдауға баулу.

Күтілетін нәтиже

  • Антонимдердің негізгі белгілерін біледі.
  • Антоним сөздерді сөйлем ішінде орынды қолданады.
  • Топтық талқылауда бір-бірін тыңдап, пікірін мәдениетті түрде білдіреді.

Сабақтың ұйымдастырылуы

Сабақ сипаттамасы

Сабақ түрі
Дәстүрлі сабақ
Сабақ типі
Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ формалары
Ұжымдық, топтық, жұптық, жеке

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

  • «Суреттер сөйлейді»
  • Венн диаграммасы
  • Топтық жұмыс
  • Жұптық жұмыс
  • Жеке жұмыс

Құрал-жабдықтар

Интербелсенді тақта, бейнекамера, жұмыс дәптері, көрнекіліктер.

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу өнері.

Ескерту

Сабақ барысында визуалды материалдар арқылы ой қорытуға басымдық беріледі.

Сабақ барысы: мұғалімнің іс-әрекеті

1) Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру: мұғалім оқушылармен амандасып, сабаққа дайындықтарын сұрайды және жалпы көңіл күйін байқайды.

Мұғалімнің сұрақтары:
– Сәлеметсіңдер ме, оқушылар?
– Сабаққа дайындығымыз қалай?

«Шаттық шеңбері»: мұғалім оқушыларға шеңберге тұрып, бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды орта қалыптастыруды ұсынады.

2) Ой қозғау: «Суреттер сөйлейді»

Интербелсенді тақтадан суреттер көрсетіледі. Оқушылар бейнелерді талдап, қарама-қарсы мағыналарды байқап, қорытынды жасайды.

Талқылау сұрақтары

  • Суреттен не байқадыңдар?
  • Суретте не бейнеленген?
  • Неге олай ойлайсың?
  • Қандай ерекшелік байқадыңдар?
  • Осы сөздерден қандай қорытынды шығаруға болады?

Оқу мақсатына байланыс

Тапсырма оқушылардың қарама-қарсы мағынадағы сөздерді (антонимдерді) көрнекілік арқылы танып, оны тілдік қорытындыға айналдыруына көмектеседі.

Негізгі ұстаным: алдымен байқау → сұрақ арқылы дәлелдеу → қорытынды жасау.