Оқушыларға санды және әріпті өрнектер туралы түсінік беру
Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы,
Баршақұм орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі
Шамбаева Акзада Боранбаевна
Математика 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Әріпті және санды өрнектер
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға санды және әріпті өрнектер туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сауатты, көркем жазу дағдыларын қалыптастыру. Ұстамдылыққа, жылдам ойлауға, әдемі сөйлеу тілін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, гүлдер, тест тапсырмалары
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, сурет, әдебиеттік оқу.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
5 - мысал. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте:
70 мин = 1 сағ 60 мин -------------- 2 тәу= 48 сағ
5 дм 6 см = 56 см ------------------ 1 сағ 30 мин = 90 мин
2 тәу 5 сағ 53 сағ -------------- 67 см = 6 дм 7 см
III. Жаңа сабақты түсіндіру бөлім.
1. Суретті жұмбақ Балалар суретте не жасырынған? Ненің суреті? Нелерден құралған? (Оқушылар суретте жасырынған сандарды атайды).
33 + 33=
- Балалар бұл не?
- (қосынды, өрнек, 33 + 33)
- Дұрыс, жалпы айтқанда бұл өрнек. Және әртүрлі өрнектер болады. Сондықтан бұл өрнек, оның ішінде қосынды. Қане, айтыңдаршы бұл неге қосынды деп аталады? (+)
- Яғни бұл өрнек сандардан және қосу таңбасынан құралған екен.
- Енді 9 бен 8 сандарының айырмасын жазайық (9 – 8)
- Математикада белгісіз санның орнына әріп жазады, яғни а + 4; 4 +а; 4 – а; а - 4; Мұндай құрамында әріпті бар өрнекті Әріпті өрнек деп атаймыз.
2. Ой қозғау
- Тіршілік атаулының бәрі нелер болмаса тіршілік ете алмайды?
- Ауа, жарық, су, жылу.
- Олай болса балалар, біздер бүгін Ерте, ерте, ерте... деген тақырыпта суретті әңгіме құрастырамыз. Ол үшін суреттің артындағы тапсырмаларды орындаймыз.
Осыдан көп жыл бұрын су болмапты.
(Құстар) 1 – тапсырма (ауызша)
42 + 3
20 + 45
90+ 8
80+13
4 + 41
30 + 35
80 + 18
61 + 32
(Ағаштар) 2 – тапсырма (Дәптермен жұмыс)
40 + (56 - 43) = 40 + 13 =53 -------- (78 - 46)+3=32+3=35
17+(20+2) =17+22=39 --------------- (35+24)- 24 = 59 - 24=35
(80 - 50)- 20=30 - 20=10 ------------ 90 – (70 - 30)= 90 - 40=50
(Гүлдер) 3 - тапсырма (Сөз есеп)
Барлығы – 55
Қызыл - 12
Көк – 20
С: Үрленбеген неше шар қалды?
Ш: 55 – (12 + 20) =55 – 32 = 23
(55 – 12) – 20 = 43 – 20 = 23
(55 - 20 )- 12 = 35 - 12 = 23
Ж: Үрленбеген 23 шар қалды.
(Торғай) 4 – тапсырма (ауызша)
Есеп бойынша өрнек құрастыр және жаз: a – b
(Күн) 5 – тапсырма (жазбаша)
Ш: Бір қабатты үй – 18
Екі қабатты үй -? кем
С: Барлығы неше қабатты үй салды?
Ш: 18 - 8=10
18+10=28
Ж: Барлығы 28 қабатты жаңа үй салынды.
(Күн) 6 – тапсырма (өз бетімен жұмыс)
Кестені пайдаланып, өрнек құрастыр және шығар. Олардың мәнін тап.
(13+22)+(40 - 30)= 35+10=25
(33+4)+(45 - 5)= 37+40=77
(17 + 12)+ (50 - 30)=29+20 =49
IV. Қорытынды бөлім
(Көл) (жұптық жұмыс)
Графикалық тест
Сенің алдыңда үш жұмбақ хат тұр. Жазу кезінде олардың әрқайсысынан сандар жоғалған. Сандардың орналасу заңдылығын анықтап, әр хаттағы тұрған санды ата.
3 6 9 12 15
36 32 28 24
12 22 33 44 45
(Бұлт) Үйге тапсырма. № 4
(Табиғат) Бағалау
Математикалық өрнектермен таныстыру
Әріпті өрнектерді оқыту
Бастауыш сыныптағы алгебралық амалдар
БАСТАУЫШ МЕКТЕП МАТЕМАТИКАСЫНДА АЛГЕБРАЛЫҚ ҰҒЫМДАРДЫҢ ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Алгебралық материалды оқытудың педагогикалық негізі
Алгебра жалпы ұғым ретінде
Санды теңдіктер мен теңсіздіктер
БАСТАУЫШ СЫНЫПТАРДА АЛГЕБРА МАТЕРИАЛДАРЫН ДАМЫТА ОҚЫТУДЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК НЕГІЗДЕРІ
БАСТАУЫШ СЫНЫПТАРДА ТЕҢДЕУДІ ОҚЫТЫП ҮЙРЕТУДІҢ ӘДІСТЕМЕСІ
Алгебра элементтерін дамыта оқыту (4-сынып)
Аурудың тұрақтылығы және даму себебі
ҚР қоғамдық жаңа даму кезеңінде жоғары білім беру
Коммерциялық ақпарат пен коммерциялық кұпия мәні және оны қорғау
Жазаның жүйелерінің және түрлерінің жалпы сипаттамасы
Аудиттің мәні және оның нарықтық экономика жағдайындағы ролі
Адамдар арасындағы қарым-қатынас және іс-әрекет психологиясы
ҚОРҚЫТ туралы
Жиынтық сұраныс және жиынтық ұсыныс,бұлардың кейнстік үлгісі
Агробизнес және агроөнеркәсіп интеграциясының арасындағы байланыс
Ақшаның маңызы, қызметтері және оның ерекшеліктері